Több unoka után több nagyszülői gyed is igénybe vehető

Nagymama unoka Család Élménydús programok nyugdíjasoknak
Vágólapra másolva!
Több unoka után több nagyszülői gyed (gyermekgondozási díj) is igénybe vehető lesz január 1-jétől – mondta Novák Katalin, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár egy csütörtöki budapesti idősklub-találkozón.
Vágólapra másolva!

Novák Katalin a családvédelmi akcióterv időseket érintő részeit ismertetve azt mondta, jövőre a dolgozó szülők átadhatják gyedjogosultságukat valamelyik – még nem nyugdíjas – nagyszülőnek.

A „munkaerőpiaci szempontból aktív” nagyszülők több unoka után több gyedet is kaphatnak, de egy időben csak az egyikük, tehát vagy a nagymama, vagy a nagypapa.

A gyedjogosultság akkor adható át valamelyik nagyszülőnek, ha mindkét szülő – illetve egyedülálló esetén a szülő – dolgozik. A gyed összegét ebben az esetben a nagyszülő fizetése alapján határozzák meg – mondta a családügyi államtitkár.

A nagyszülő, aki a gyedet kapja, nem adhatja a gyermeket bölcsődébe, és legfeljebb az otthonában folytathat keresőtevékenységet, hiszen a cél, hogy gondoskodjon a gyerekről vagy a gyerekekről akár a saját, akár a szülők háztartásában.

Novák Katalin a kormányzati családpolitika idősebbeket érintő újabb elemei között említette, hogy a központi közigazgatásban dolgozók – unokánként – 5 napos nagyszülői szabadságot kapnak.

Megemlítette, hogy a Nők 40 program továbbra is nyitva áll azok számára, akik a feltételeknek megfelelnek. Eddig 247 ezren éltek e lehetőséggel.

Fontos az egészségtudatosság

Az államtitkár a II. Országos Gyalogló Idősklub találkozón, a városligeti Vajdahunyadvárban tartott rendezvényen közölte azt is, hogy pályázatot írtak ki a gyaloglóklubok számára. Novák Katalin szerint a Monspart Sarolta tájfutó világbajnok segítségével életre hívott gyalogló mozgalom az újabb klubok alakulásával országos hálózattá és igazi közösséggé alakulhat az aktív életre vágyó idősebbek számára.

Testmozgással lehet teljes az élet – mondta –, és bárki, akár 65 év felett is, megtapasztalhatja, mennyi erőt és energiát szabadíthat fel a mozgás.

Arra hívta fel a figyelmet, hogy

a társadalomnak bővülő erőforrást jelenthetnek az aktív életet élő,

fizikailag, lelkileg és szellemileg is jó erőben lévő idősek, akiknek az aránya évről évre nő. Ismertette: 2000-ben a magyar társadalom minden hetedik tagja volt 64 évesnél idősebb, tavaly már minden ötödik, az előrejelzések szerint 2030-ra pedig minden negyedik.

Az államtitkár szerint nem mindegy, hogy az idősebb emberek hogyan tudják tartalommal megtölteni az életüket, hiszen azzal, hogy vigyáznak az egészségükre, nemcsak maguknak és a családjuknak, de még a nemzetgazdaságnak is nagy szolgálatot tesznek.