Közép-Európa sorsa a térség kis államainak összefogásán múlik

SEMJÉN Zsolt; SZENT II. JÁNOS PÁL
Budapest, 2018. október 12. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes beszédet mond a Pápa a vasfüggönyön túlról - II. János Pál pápaságának hatása a szovjet blokk országaira és egyházaira című konferencián az Országház Felsőházi termében 2018. október 12-én. A tanácskozást a Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) és a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) közös szervezésében rendezték. MTI Fotó: Bruzák Noémi
Vágólapra másolva!
Egész Közép-Európa sorsa azon múlik, hogy összefognak-e a térséget alkotó kis államok - emelte ki Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes az Európai sorsközösség a kereszténység védelmében - a Hunyadiaktól napjainkig című konferencián a Parlamentben.
Vágólapra másolva!

Semjén Zsolt rámutatott: e téren a visegrádi négyek örvendetes együttműködés reménységre ad okot.

A miniszterelnök-helyettes előadásában felidézte a Hunyadiak korát, az akkori történelmi eseményeket, és áttekintette,

hogyan lettek a Hunyadiak a keresztény Európa védői.

Semjén Zsolt Forrás: MTI/Bruzák Noémi

Kitért a nándorfehérvári diadalra, aminek eredményeként hetven évre elvették a törökök kedvét Magyarország megtámadásától.

Felidézte Mátyás király trónra lépését, azt, hogy

Kiemelte, hogy Hunyadi Mátyással összefüggésben a több mint ötszáz évvel ezelőtti eseményeket a történettudomány feldolgozta, a nagy király szerepének és jelentőségének megítélése az évszázadok során szinte semmit sem változott, különböző politikai szándékok nem relativizálták és nem tudták kisajátítani.

Mátyás király alakja irodalmi és néprajzi szempontból is különleges rangot vívott ki magának. Soha senkiről ennyi népmese, monda, anekdota nem született, mint róla az évszázadok során - jegyezte meg Semjén Zsolt, aki úgy fogalmazott:

Hozzátette: már a XIV. század elejétől megvolt a törekvés a környező országok uralkodóiban, hogy kialakítsanak egy Magyarországot, Csehországot, Lengyelországot - és esetleg Ausztriát is - magában foglaló szövetséget.

Kisebb-nagyobb mértékben

mindenkit fenyegetett az akkor már a Balkán nagy részét is uraló Oszmán Birodalom.

A hosszú csatározások után 1478-ban Mátyás békét kötött Ulászlóval, megegyezve Csehországon, majd nem sokkal később IV. Kázmér lengyel királlyal is.

Későbbi kutatások kimutatták, hogy Mátyás leveleiben, a német birodalommal és az Itáliával folytatott tárgyalásaiban minduntalan felmerült egy nagy, török elleni támadó hadjárat terve.

- közölte.

A Mátyás király emlékmű Kolozsvárott Forrás: Flickr.com

Semjén Zsolt megállapította: a történelem gyakran ismétli önmagát, ezért a múlt tanulságokkal szolgál a jelenre és a jövőre.

– fűzte hozzá.

A miniszterelnök-helyettes Vári Fábián László József Attila-díjas kárpátaljai magyar költő Szellembeszéd című versét idézte: "Magyarjaim, ha felemlegettek úgy négyszázötven esztendők múltán,legyetek résen. Új áfiummal: kolduló haddal vonul fel a szultán."

"Legyünk résen, és a Hunyadiak példája, öröksége legyen vezércsillagunk!" - zárta előadását Semjén Zsolt.

Gaal Gergely, a Mátyás király emlékév tanácsadó testületének elnöke köszöntőjében kiemelte, hogy

a budapesti tanácskozással egyidejűleg Bécsben kiállítás nyílik.

Hozzátette: a budapesti rendezvényen képviseltetik magukat a magyarországi kisebbségek, a Hunyadiak iránti tisztelet körükben is jelen van.

Gaal párhuzamot vont a Hunyadiak korával és rámutatott arra, hogy: akkor is meg kellett védeni Magyarországot, és népeink komoly áldozatot hoztak Nyugat-Európáért.