Szijjártó tiltakozott, mert hazudtak az EU álláspontjáról a migráció ügyében

Horgos, 2016. július 26. Éhségsztrájkot folytató migránsok a szerb-magyar határ közelében Horgosnál 2016. július 26-án. Két nappal korábban 130 migráns érkezett gyalog Belgrádból Horgosra, akik közül július 25-én mindössze negyvenen folytattak éhségsztrájkot a tranzitzóna közelében, hogy Magyarország megnyissa a határt előttük. MTI Fotó: Balogh Zoltán
Vágólapra másolva!
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hivatalosan is tiltakozott az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjénél, Federica Mogherininél, amiért az ENSZ globális migrációs csomagjáról folytatott tárgyalásokon közös uniós álláspontként adtak elő egy olyat, amelyről nincs konszenzus a 28 tagállam között.
Vágólapra másolva!

Szijjártó szombati budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: "példátlan, botrányos esetről" van szó, Magyarország várja Federica Mogherini intézkedését, hogy ilyen többet ne fordulhasson elő, és várja a magyarázatot, miként állhatott elő ez a helyzet.

Forrás: MTI/Balogh Zoltán

A miniszter kiemelte: teljesen mindegy, mekkora nyomás nehezedik Magyarországra, a magyar álláspont nem változik, az ország megvédi déli határát, a kerítés marad, Magyarországra nem jöhet be illegális bevándorló és csak a magyarok biztonsága számít. Hozzátette azt is: azzal, hogy megkezdődött a tárgyalássorozat az ENSZ migrációs csomagjáról, nőtt a nemzetközi nyomás Magyarországra, hogy változtasson a migrációval kapcsolatos álláspontján. Mivel az ENSZ migrációs csomagjának alapjavaslata ellentétes a magyar érdekekkel, korábban felmerült, hogy Magyarország kilépjen a tárgyalássorozatból, de a visegrádi partnerekkel folytatott konzultáció után az a döntés született, hogy marad, és megpróbál változtatni a migrációs csomagon - emlékeztetett.

Szijjártó Péter véleménye szerint a nyomás növelésével egyes nagy nemzetközi szereplők már a látszatra sem adnak.

A héten az EU az alapvető európai jogszabályokat és az európai szerződések rendelkezéseit megsértve Magyarországra akarta erőltetni az európai álláspontot, az unió ki akarta erőszakolni, hogy legyen közös uniós álláspont a migrációs csomagról

- mondta.
Viszonyt tény, hogy az európai rendelkezések szerint az EU csak akkor képviselhet közös álláspontot nemzetközi kérdésekben, ha arról mind a 28 tagállam azonosan vélekedik, nem elég a többség. Ennek ellenére az EU New York-i delegációjának vezetője az unió nevében ismertette az álláspontját, utána pedig nyomást akart gyakorolni a magyar kormányt képviselő diplomatára, hogy ne fejtse ki álláspontját - magyarázta.
A külügyminiszter szerint ez bizonyíték arra, hogy az EU semmitől sem riad vissza, hogy Magyarországra erőltesse a bevándorlási politikáját.