Orbán Viktor: Szeretjük Magyarországot és szeretjük a lovainkat is

Orbán Viktor
Budapest, 2018. február 24. Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a felújított Nemzeti Lovarda avatásán a Kerepesi úton 2018. február 24-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Vágólapra másolva!
Szeretjük Magyarországot, szeretjük a kultúránkat, ezért szeretjük a lovainkat is - jelentett ki Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Budapesten, a felújított Nemzeti Lovarda átadásán. A Nemzeti Lovardát 3,2 milliárd forintból újította fel a kormány, amelynek kapcsán a miniszterelnök elmondta: a magyarokban megmaradt a lovas nemzeti lelkület, ami a lovas társadalomnak köszönhető, ahogyan az is, hogy az idén 140 éves Nemzeti Lovardát nem tudták ledózerolni. 2006-ban ugyanis még úgy tűnt, hogy ez lesz a sorsa.
Vágólapra másolva!

A lovardát azért újíthatta fel 3,2 milliárd forintból a kormány, mert egy példaértékű polgári kezdeményezéssel sikerült megmenteni a pusztulástól - mondta el a miniszterelnök.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Lovarda méltó helyet biztosít a versenyzőknek.

Budapest, 2018. február 24. Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a felújított Nemzeti Lovarda avatásán a Kerepesi úton 2018. február 24-én. MTI

A kormányfő szerint a magyarokban megmaradt a lovas nemzeti lelkület, ami a lovas társadalomnak köszönhető, ahogyan az is, hogy az idén 140 éves Nemzeti Lovardát nem tudták ledózerolni, 2006-ban ugyanis még úgy tűnt, "itt bizony kő kövön nem marad".


Orbán Viktor úgy fogalmazott:

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy noha a ló ma már ritkábban látható a mindennapi életben, de a szabály maradt a régi: mindenkinek akkora a becsülete, ahogy a lovaival bánik.

Elmondta: senki sem tudhatja pontosan, hogy a magyarok ősei hogyan is érkeztek a Kárpát-medencébe, de az biztos, hogy mindent tudtak a lovakról, és a lovaik is mindent tudtak róluk.

- mondta Orbán Viktor, hozzátéve azt is, hogy nem zárható ki, hogy

Orbán Viktor szerint sokáig sorolható, mit sikerült kihoznia Magyarországnak a lónevelésből: Kisbér, Kincsem, Imperiál, Bábolna, Hortobágy, Szilvásvárad: híres lovak és híres ménesek.

Felelevenítette ugyanakkor, hogy a

A 20. század "elválasztotta a magyar embert a lovától", a magyar huszárnak ugyanis paripájáról leszállva lövészárokba kellett bújnia, majd a magyar gazdáknak be kellett adniuk a lovaikat a kolhozba, a szocializmus pedig a lovaglást úri huncutságnak nyilvánította.

Budapest, 2018. február 24. Huszárok a felújított Nemzeti Lovarda avatásán a Kerepesi úton 2018. február 24-én. Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd

- mondta a kormányfő.

Végül hozzátette azt is: ma már elmondható, hogy az állami ménesgazdaságok ismét a magyar lótenyésztés nemes hagyományainak letéteményesei, ahol új Kincsemek és Imperiálok nőhetnek fel.

A miniszterelnök egyébként a Facebook-oldalán több képet is megosztott az eseményről:

Az avatón Lázár Vilmos, a Magyar Lovassport Szövetség elnöke a lovardát a lovasok Országházának nevezte, amelynek feladata szavai szerint, hogy a jövőt építő nagy események helyszíne legyen, és az ország erejét szimbolizálja.

A Keleti pályaudvar mellett, a Kerepesi út mellett található 4,5 hektáros alapterületű lovasközpont 1878-ban épült, a második világháborúban megrongálódott, most a felújítással együtt bővítették is. Az új lovardában helyet kapott egy négyévszakos pálya, egy díjugrató pálya, egy gyakorlópálya, két fedeles lovarda, négy karám, 176 istálló, jártatógép, futószáras kör, állatorvosi kezelő, valamint több iroda, raktár, konferenciaterem és szociális helyiség.