Közel 4 tonna zöldség és gyümölcs eladását tiltotta meg a NÉBIH

szamóca, NÉBIH, gyümölcs
Vágólapra másolva!
Elsősorban a szamócaárusító őstermelők körében végzett fokozott ellenőrzést Magyarország nagybani piacain a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. A 2017 tavaszán folytatott háromhetes vizsgálat 135 őstermelőt érintett, helyszíni intézkedés 12 esetben történt. Az ellenőrzések során összesen 2692 kg szamóca, továbbá 1085 kg egyéb zöldség és gyümölcs értékesítését tiltotta meg a hatóság.
Vágólapra másolva!

2017 tavaszán csaknem három héten keresztül ellenőrizte a NÉBIH a budapesti, a turai, a kiskundorozsmai, a miskolci és a nyíregyházi nagybani piacokon árusító őstermelőket.

A 135 őstermelő vizsgálata során az esetek 9 százalékában tapasztaltak kisebb-nagyobb szabálytalanságot.

Összesen 2692 kg szamócát, 300 kg paradicsomot, 160 kg uborkát, 100 kg cseresznyét, 380 kg káposztafélét, 65 kg karfiolt, 80 kg karalábét és 7 láda palántát vontak ki a forgalomból a szakemberek,

azaz összesen 3777 kg zöldség és gyümölcs értékesítését tiltották meg az ellenőrök.

Helyszíni intézkedésre összesen 12 alkalommal volt szükség. Ez legtöbbször a forgalmazás azonnali beszüntetésével, egy esetben azonban az őstermelői igazolvány helyszínen történő visszatartásával járt.

Forrás: NÉBIH

Az ellenőrök sokféle szabálytalanságot találtak. Néhány kirívóan súlyos esetben olyan személy értékesített őstermelőként, aki nem rendelkezik őstermelői igazolvánnyal, így az általa értékesített termények bizonytalan eredete mellett a vásárlók szándékos megtévesztésének vétsége alapos gyanúja is felmerült, ezért a NÉBIH eljárást kezdeményez a rendőrhatóságnál.

Szintén gyakori szabályszegés az őstermelői igazolványon nem szereplő termékek értékesítése,

illetve más termelő, kereskedő árucikkének forgalmazása. Találtak okirattal való visszaélést is, amikor más személy értékesített az egyébként át nem ruházható őstermelői igazolvánnyal. Szinte valamennyi piacon tipikus hiányosság volt, hogy

az árusok elmulasztották az őstermelői igazolványszámuk feltüntetését, figyelmen kívül hagyva ezzel a kötelező előírásokat.

A NÉBIH a szabálytalanul értékesítő őstermelőkkel szemben közigazgatási hatósági eljárást indít, melynek következményeként 2 hónaptól 2 évig terjedő időtartamra bevonható a jogsértő személy mezőgazdasági őstermelői igazolványa.

A hatóság tapasztalatai szerint az őstermelők nincsenek kellő mértékig tisztában a rájuk vonatkozó szabályokkal és kötelezettségekkel, különösen az egy-két éve bevezetett új előírásokat nem ismerik, illetve nem tartják be.