A németeket nem hatotta meg a szentpétervári terror

Hitler
A Brandenburgi-kapu ma, Berlinben. A műemlék környékén folytak a leghevesebb harcok 1945 áprilisának utolsó napjaiban
Vágólapra másolva!
A berlini szenátusnak sokan vettették a szemére, hogy a korábbi terrortámadásokkal ellentétben a tegnapi szentpétervári robbantásra nem emlékeztek meg a Brandenburgi kapu kivilágításával. A testület szerint azért nem lehet orosz színekbe öltöztetni a német főváros egyik jelképét, mert ehhez testvérvárosi szerződés kellene.
Vágólapra másolva!

Sokan bírálják a berlini városvezetést, amiért nem világíttatja meg az orosz nemzeti zászló színeivel a német főváros jelképének számító Brandenburgi kaput a szentpétervári terrortámadás áldozatainak emlékére. Mint ismert, Szentpéterváron hétfőn robbantásos merénylet történt egy metróállomáson. A terrorakciónak 14 halálos áldozata és mintegy félszáz sebesültje van.

Színtelen Forrás: Origo

Berlin szenátusának közösségi oldalalán éles hangvételű kommentek olvashatóak, amiért elmarad a gyászt és a szolidaritást kifejező díszkivilágítás. A Berliner Morgenpost című fővárosi lap olvasóinak túlnyomó többsége is rosszalja a döntését: az újság honlapján végzett közvélemény-kutatás szerint a válaszadók 77 százalék vélekedett úgy, hogy meg kellene világítani az orosz trikolor színeivel a Brandenburgi kaput.

A szenátus álláspontja szerint erre azért nincs lehetőség, mert a főszabály szerint díszkivilágítás csak testvérvárosnak jár.

Hasonló okokból nem borult a francia zászló színeibe a kapu a tavaly júliusi nizzai terrortámadás után, ugyanis Szentpétervár mellett Nizza sem testvérvárosa Berlinnek, mint ahogy Québec sem, így kanadai színekbe sem öltöztették a Brandenburgi kaput januárban, a québec-i muzulmán kulturális központ ellen elkövetett terrormerénylet után.

A tartományi kormányt alkotó koalíció egyik pártja, a Baloldal (Die Linke) szerint viszont a legjobb lenne szakítani az egész hagyománnyal, mert minden egyes alkalom, amikor díszkiválágítást kap a Brandenburgi kapu valamilyen súlyos terrorcselekmény után, állásfoglalásként értelmezhető más súlyos terrorcselekmények áldozataival szemben.

A szociáldemokrata párt (SPD) és a Zöldek ugyanakkor nem karolták fel a párt kezdeményezését. Végül abban egyeztek meg, hogy kihelyeznek a városházán egy részvétnyilvánító könyvet, amelybe minden berlini szabadon feljegyezheti üzenetét. Egy másik német nagyvárosnak, Drezdának már van testvérvárosi megállapodása Szentpétervárral, ennek értelmében a belvárosi Kultúrpalotát kedd este a részvét jeleként megvilágítják az orosz zászló színeivel.