EU-csúcs: egyetértés született a külső határok védelméről

MACRON, Emmanuel; Orbán Viktor; FICO, Robert; SZYDLO, Beata
Brüsszel, 2017. június 23. Orbán Viktor magyar miniszterelnök, Beata Szydlo lengyel kormányfő és Konrad Szymanski európai ügyekért felelős lengyel külügyminiszter-helyettes (b-j) Emmanuel Macron francia elnökkel (j2) tárgyal az Európai Unió állam- és kormányfőinek kétnapos csúcstalálkozója második napján Brüsszelben 2017. június 23-án. Jobbról Robert Fico szlovák kormányfő. (MTI/EPApool/Emmanuel Dunand)
Vágólapra másolva!
Befejeződött a csütörtökön kezdődő uniós csúcs Brüsszelben, a tagállamok egyességre jutottak abban a kérdésben, hogy meg kell védeni az Európai Unió külső határait, valamint a haderejét is fejleszteni kell. A két napos találkozó fő napirendi pontja a migráció volt. Orbán Viktor fontos előrelépésként értékelte az EU védelmi dimenziójának megerősítését, egyúttel jelezte, hogy lehetetlen, hogy mások határozzák meg, kikkel éljenek együtt a magyar állampolgárok.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unió (EU) védelmi dimenziójának erősítése az uniós állam- és kormányfők brüsszeli csúcstalálkozójának legnagyobb eredménye, az ülésen teljes egyetértés volt, minden tagállam részt kíván venni a rendszerben - közölte Orbán Viktor kormányfő pénteken a tanácskozást követő sajtóértekezletén. Az MTI összefoglaljó szerint a magyar miniszterelnök fontosnak nevezte az EU védelmi dimenziójának megerősítését, hogy a kontinens gazdasági és politikai erejét katonai erővel is alá lehessen támasztani.

Kiemelte, hogy összhangot és ésszerű elrendezést kell létrehozni a hadi beszerzések területén, a kiegyensúlyozottság elvét figyelembe véve.

A kétnapos EU-csúcs pénteki napját a migráció napirendi pontja uralta. Egyetértés volt arról, hogy meg kell védeni az EU külső határait, hogy meg kell állítani az illegális bevándorlást, és hogy együtt kell működni a kibocsátó- és tranzitországokkal.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (b) sajtótájékoztatót tart az Európai Unió állam- és kormányfőinek kétnapos csúcstalálkozója után Brüsszelben 2017. június 23-án. Mellette Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

Orbán Viktor ennek kapcsán kijelentette, hogy egyes tagállamokkal ellentétben

Lehetetlennek nevezte, hogy bárki más határozza meg Magyarország identitását és hogy a magyar állampolgárok kikkel éljenek együtt. Az uniós menekültügyi kvóták elleni magyar és szlovák kereset ügyében várható ítéletről szólva a miniszterelnök határozottan közölte, hogy

a kormányt a számára esetleg kedvezőtlen döntés sem kényszerítheti arra, hogy feladja az álláspontját.

Macron bemutatkozik a Visegrádiaknak

A V4-ek vezetői az uniós csúcstalálkozó pénteki ülésnapjának kezdete előtt megbeszélést folytattak a tavasszal elnökké választott Emmanuel Macron francia elnökkel, aki először vesz részt uniós csúcstalálkozón. A tárgyalók abban egyeztek meg, hogy az együttműködés alapja a kölcsönös tisztelet kell, hogy legyen. Macron korábban ugyanis bírálta azokat a közép-európai országokat, köztük burkoltan Magyarországot. Orbán Viktor erre reagálva csütörtökön közölte:

A V4-ek és a francia elnök a külföldre delegált munkavállalók jogállásáról, a migrációról, az éghajlatvédelem kérdéseiről és az egységes piacról egyeztettek.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök, Beata Szydlo lengyel kormányfő és Konrad Szymanski európai ügyekért felelős lengyel külügyminiszter-helyettes (b-j) Emmanuel Macron francia elnökkel (j2) tárgyal az Európai Unió állam- és kormányfőinek kétnapos csúcstalálkozója második napján Brüsszelben 2017. június 23-án Forrás: MTI/EPApool/Emmanuel Dunand

Emmanuel Macron elmondta, hogy a visegrádi országok vezetőivel meghatározták azokat a kérdéseket, amelyekben nézeteltérések mutatkoznak, és amelyekről folytatják az eszmecserét, de vannak olyan témák, amelyekben szeretné, ha együtt lépnének előre, köztük a kiküldött munkavállalók kérdésében. Ez utóbbival kapcsolatban Orbán Viktor úgy vélekedett, a távolság az álláspontok között nem áthidalhatatlan. Úgy fogalmazott, Macronnal arra jutottak, hogy ha a következő hónapokban a szakértőik keményen dolgoznak, akkor megállapodásra is lehet jutni.