Több százezret csalt ki társkereső oldalakon

samsung galaxy book mwc 2017
A billentyűzet kevésé jött be
Vágólapra másolva!
Egy internetes társkeresőn ismerkedett az a pécsi férfi, aki ellen most vádat emeltek. Egyszerre három nővel tartotta a kapcsolatot. Mindhármuktól kölcsön kért, illetve hitelszerződésekkel – amelyeket a nők saját nevükre kötöttek – műszaki cikkeket vett. A férfi így vett magának több drága mobilt és tévéket, amiket később eladott. Az egyik nőtől kölcsönkérte az ékszereit is azzal, hogy azokat zálogba adja, egy másiktól pedig ékszereket lopott.
Vágólapra másolva!

A férfi a három nőtől 500-900 ezer forint közötti összeget csalt ki. Ráadásul mint kiderült, nem ez volt az első hasonló esete. Korábban hasonló módon, szintén társkereső oldalon már ismerkedett nőkkel és csalt ki tőlük pénzt. Ezekben az ügyekben már jogerősen elítélték.

Az interneten mindenki másnak mutathatja magát

„Az internetes ismerkedésnek nagyobb a rizikója, ott ugyanis nagyobb a lehetőség az álcására, hogy másnak mutassa magát valaki, mint ami. Ha valaki találkozik valakivel, munkahelyen, szórakozóhelyen, akkor hamarabb kiderül az életkor, a nem. Az interneten bárki bárminek mutathatja magát, akár más képet is feltölthet, azt hazudva, hogy azon ő szerepel" – mondja a Kék Vonal Pszichológusa. A Kékvonal szakemberei bajba jutott embereknek nyújtanak segítséget anonim módon.

Reményiné Csekeő Borbála azt is mondja,

Ahogy fogalmaz, "az internet, mint lehetőség jó dolog az ismerkedésre, sok példa van arra, hogy olyan emberek, akik a sok munka, a bezárkózás miatt, vagy mert egész egyszerűen könnyebben kommunikálnak írásban ott szeretnének ismerkedni. Ez nekik jó lehetőség, de ezzel sokan visszaélnek".

Ahogy fogalmaz,

rendszeresen tapasztalják, hogy a csalók előre feltérképezik áldozatokat. A közösségi oldalakon erre pillanatok alatt lehetőség nyílik.

Azután pedig, hogy a csaló, megnézte áldozata adatlapját, kommentjeit, könnyen viselkedhet úgy, mintha ismerné az adott nőt, vagy férfit. Ez pedig nagyon imponáló lehet. Az, hogy - ahogy a szakember fogalmaz -, a másik fél is ugyanazokat a zenéket, filmeket szereti, ugyanazt gondolják bizonyos dolgokról.

Reményiné Csekeő Borbála szerint

a társkeresés alapfeltétele a bizalom, így nagyon nehéz tanácsot adni és úgy együtt gondolkodni, hogy ne helyezzék paranoid álláspontra a hozzájuk fordulókat,

és ne vegyük el azt, ami az ismerkedésben szép.

A tudást azonban át akarják adni, hogy hogyan védekezhetnek az emberek. Ahogy fogalmaz, a legveszélyeztetettebb korosztály a tizenévesek, akiknek nem csak az interneten, a személyes ismerkedésben sincsenek tapasztalataik.

Régi vagy hamis fotó

Az egyik exkluzív internetes társkereső oldal vezetője szerint az internetes társkeresés az évek folyamán nagyon felhígult és rengetegen vannak, akik

csak szórakozásból regisztrálnak, vagy azért, hogy meglopjanak másokat, nőket, vagy adott esetben férfiakat.

Almássy Éva – a Kékvonal szakértőjéhez hasonlóan – azt emeli ki, hogy: mivel az interneten nincs következménye a hazugságoknak, mindenki azt állít magáról a számítógép mögé bújva, amit csak nem szégyell és fantáziája megenged.

Forrás: Origo

Almássy Éva azt is mondja: védekezni nem lehet a hasonló támadások ellen, mert "az ember természeténél fogva bizakodó, főleg a társkeresők, akik vélhetően már csalódtak és reménykednek, hogy a szép szavak mögött egy valós személy áll. Ezt kihasználva esnek a tisztességtelen, kamu profilú férfi vagy nő csapdájába".

Ahogy fogalmaz, arra büszkék, hogy az szervezetüknél nem fordult elő hasonló, ahogy fogalmaz, ők azért dolgoznak, hogy az ilyeneket kiszűrjék. Olyanról persze, hogy embereket becsaptak bizonyos internetes oldalakon, ő is sokat hallott. Szerinte az

A magasság, a testalkat, a testsúly, az életkor, de az anyagi helyzet és az iskolázottság is eltér legtöbbször a valóságtól, a családi háttérről nem is beszélve.