Kósa: A Jobbik rútul becsapta az embereket

Kósa Lajos
Budapest, 2016. október 26. Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője sajtótájékoztatót tart a négypárti - a Fidesz, a KDNP, valamint a Jobbik és az LMP részvételével tartott - tárgyalás után a Parlamentben 2016. október 26-án. MTI Fotó: Kovács Tamás
Vágólapra másolva!
Kósa Lajos, a Fidesz-frakcióvezetője szerint az alaptörvény-módosításról szóló keddi parlamenti szavazáson kiderült, hogy az ország csak a Fidesz–KDNP-re számíthat a kötelező betelepítési kvóta elleni küzdelemben. Vona Gábor, a Jobbik elnöke azt mondta, hogy azért nem szavaztak, mert nem járulnak hozzá egy félmegoldáshoz. 
Vágólapra másolva!

Kósa Lajos azt követően tartott sajtótájékoztatót, hogy a parlament 131 igen szavazattal, 3 nem ellenében elutasította az alkotmánymódosítást, amely kimondta volna, hogy nem telepíthető be idegen népesség Magyarországra. Az elfogadáshoz legalább 133 igen szavazat kellett volna, az ellenzék részéről azonban senki nem támogatta az előterjesztést.

A Fidesz frakcióvezetője úgy értékelt: bebizonyosodott, hogy

a Jobbik és az MSZP is hazudott,

becsapta az embereket, korábban ugyanis mindkét párt a törvénymódosítás támogatásáról nyilatkozott. Kósa Lajos azt is mondta, az alkotmánymódosítás után kialakult helyzetet a Fidesz elnökségi ülésén értékelik.

Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője szerint Vona Gábor becsapta az embereket Forrás: MTI/Kovács Tamás

Ötpárti egyeztetést kezdeményeztek

Három pontban rögzítette kedden terrorizmus elleni javaslatait Vona Gábor, a Jobbik elnöke, aki azt is közölte: a letelepedési kötvények kivezetése esetén akár 24 órán belül hajlandók megszavazni az alaptörvény módosítását.

Az ellenzéki politikus – a hetedik alkotmánymódosítás parlamenti elutasítása után tartott sajtótájékoztatóján – azt mondta, a kötvények azonnali kivezetését és a közvetítő irodák bezárását, az eddigi intézmény teljes átvizsgálását és a Pharaon-ügy lezárását követelik. Ezekről péntek délelőttre ötpárti egyeztetést kezdeményeznek.

MSZP: Drága szavazást bukott el Orbán

Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője szerint minden idők legdrágább szavazását bukta el Orbán Viktor. Ennek a politikának nem volt meg a parlamentben és az emberek között a többsége. Érvénytelen népszavazásból

nem következhet alaptörvény-módosítás

– mondta a politikus. Az MSZP szerint a magyar emberek biztonsága szempontjából nincs jelentősége egy alaptörvény-módosításnak. Itt az ideje, hogy a valósággal foglalkozzunk, és az MSZP csak ilyen kérdésekről hajlandó egyeztetni – tette hozzá.

LMP: Nem vagyunk hazaárulók

Az LMP szerint az alaptörvény módosításának a leszavazásával a Fidesznek be kellene fejeznie a hosszúra nyúlt kampányát. Schmuck Erzsébet, a párt frakcióvezetője azt mondta, a kormánypárti kampány helyett ezt a pénzt

az oktatásra és az egészségügyre kellett volna fordítani.

Szerinte az ország brüsszeli pozíciói tovább gyengültek. A párt nem fogadja el, hogy hazaárulónak tekintsék őket, mert nem sétáltak bele a Fidesz csapdájába.

Schmuck Erzsébet: A Fidesz fejezze be hosszúra nyúlt kampányát Fotó: Adrián Zoltán - Origo

A DK bojkottált

A Demokratikus Koalíció független képviselői bojkottálták az alaptörvény módosításáról szóló határozathozatalt, mert – mint Varjú László, a párt alelnöke mondta – a módosítás „kifejezetten szembement volna a népakarattal”. Hozzátette, hogy három kétharmados többséget igénylő módosító javaslat szavazása során viszont voksoltak, méghozzá nemmel, mert

távolmaradásukkal a kormányt segítették volna.

Kedden bebizonyosodott, hogy a sokat emlegetett új egység valójában az új kisebbséget jelenti – összegezte véleményét a politikus.

Liberális nem

A Magyar Liberális Párt szerint Magyarország veszített a népszavazási kampányon. Fodor Gábor pártelnök elmondta, nemmel szavazott a javaslatra. Ez egyenesen következett abból, hogy a népszavazási kampányban az MLP „képviselte a leghatározottabban az európai értékrend melletti és a kormánnyal szembeni kiállást”, amikor az igen szavazatra buzdított – tette hozzá. Külön kiemelte, hogy nem értettek egyet azzal az úgynevezett uniós klauzulával, ami a nemzetállamok laza szövetségeként képzeli el Európát.