Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Aradi vértanúk: félárbócra engedték a nemzeti lobogót

Aradi vértanúk - Felvonták, majd félárbócra engedték a nemzeti lobogót a Parlament előtt
Aradi vértanúk - Felvonták, majd félárbócra engedték a nemzeti lobogót a Parlament előtt
Vágólapra másolva!
Az aradi vértanúk emléknapján, kedd reggel katonai tiszteletadás mellett ünnepélyesen felvonták, majd félárbócra eresztették a nemzeti lobogót az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján, a Parlament előtti Kossuth Lajos téren.
Vágólapra másolva!

A megemlékezésen ott volt Áder János köztársasági elnök, Benkő Tibor vezérkari főnök, a diplomáciai testület több tagja, pártok, katonai és állami szervezetek képviselői, valamint a Honvédelmi Minisztérium KatonaSuli programjában részt vevő budapesti középiskolák és a Kratochvil Károly Honvéd Középiskola diákjai és kísérőik. A nemzeti lobogó felvonását a Himnusz, félárbócra eresztését a Szózat kíséretében a honvéd díszzászlóalj végezte el, a ceremónián közreműködött a Nemzeti Lovas Díszegység.

Aradi vértanúk - Felvonták, majd félárbócra engedték a nemzeti lobogót a Parlament előtt Forrás: MTI/Máthé Zoltán

Felolvasták a vértanúk nevét

Az ünnepség végén a díszzászlóalj tiszteletadása mellett a Magyar takarodó hangjaira felolvasták a tizenhárom aradi vértanú - Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knézich Károly, Láhner (Lahner) György, Lázár Vilmos, Leiningen-Westerburg Károly, Nagysándor József, Poeltenberg Ernő, Schweidel József, Török Ignác és Vécsey Károly - nevét. A kegyelet kifejezésére a lobogó egész nap félárbócon marad a Kossuth Lajos téren.

A Batthyány-örökmécsesnél

A térről az emlékezők a Batthyány-örökmécseshez vonulnak át, hogy mécsesekkel tisztelegjenek az október 6-án Pesten kivégzett Batthyány Lajos, Magyarország első független, felelős kormánya miniszterelnökének emléke előtt. Ezután bárki leróhatja kegyeletét, gyertyát gyújthat Batthyány Lajos vesztőhelyénél, ahol délután négy óráig katonai díszőrség áll.

2001 óta nemzeti gyásznap

A kormány 2001-ben nyilvánította a magyar nemzet gyásznapjává október 6-át, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverése után Aradon kivégzett 13 vértanúra, valamint az aznap Pesten kivégzett gróf Batthyány Lajosra, Magyarország első független, felelős kormányának miniszterelnökére emlékezve.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről