Nem kaptak segítséget a bántalmazott gyerekek

Vágólapra másolva!
Nem kaptak valós segítséget a veszélyeztetettségük megszüntetéséhez, a szakemberek nem ismerték fel időben, hogy ki kell emelni a családból a szigetszentmiklósi gyermekbántalmazás áldozatait. A gyermekvédelemmel foglalkozó szervezetek között nem volt érdemi együttműködés – állapította meg az alapvető jogok biztosa.
Vágólapra másolva!

Az ombudsman a hírekből értesült arról, hogy a szigetszentmiklósi családban a gyermekeket a szüleik hosszú éveken át bántalmazták. A szülők ellen büntetőeljárás indult, a gyermekek 2012 januárjától nevelőszülőknél élnek. Az alapvető jogok biztosa hivatalból vizsgálta az illetékes hatóságok és szervek tevékenységét.

Székely László a jelentésében megállapítja, hogy a gyermekkel kapcsolatban álló, védelmükre hivatott és köteles szervek és hatóságok (az egészségügyi szolgáltatók, a pedagógusok, a gyermekjóléti szolgálat és a gyámhatóság) ugyan már 2005 májusában elrendelték a gyermekek védelembe vételét, ám valódi segítséget nem nyújtottak nekik.

A szakemberek nem ismerték fel időben, hogy ki kell emelni a családból a szigetszentmiklósi gyermekbántalmazás áldozatait. Mindez sértette a gyermekek védelemhez és gondoskodáshoz fűződő jogát, a mindenekfelett álló érdeküket szolgáló eljárás elvét, a jogbiztonságot és a tisztességes eljárás követelményét.

A biztos rendelkezésére bocsátott iratokból az is kiderül, hogy a gyermekek szexuális bántalmazására utaló jeleket a velük naponta találkozó pedagógusok, az orvos a védőnő és a gyermekjóléti szolgálat munkatársai soha nem észleltek, arra utaló jelzést nem kaptak.

Az ilyen jellegű bántalmazások 70-90 százaléka más esetekben is rejtve marad.

Bár a szociális és gyámhivatal vizsgálata a jogszabálysértéseket feltárta, senkit nem vontak felelősségre, mert az ügyben érintett családgondozók és a gyámügyi ügyintéző már nem dolgozott a vizsgált intézményben.

Székely László ombudsman szerint az eset rávilágít arra is, hogy a gyermekjóléti alapellátás, valamint gyermekvédelmi szakellátórendszer – feltehetőleg a tárgyi és személyi feltételek, valamint a képzések, továbbképzések hiányosságaira is visszavezethető – működési zavarai miatt nem érvényesülhet maradéktalanul a gyermeket az állam és a társadalom részéről megillető védelemhez való jog. Ez alapján pedig megállapítható az állam felelőssége is.

A szigetszentmiklósi gyermekbántalmazás ügyében az is kiderült, hogy 2013 februárjában a gyermekeket zárt ülésen, a kijelölt eseti gondnok jelenlétében hallgatta meg a bíró. A gyermekeket képviselő gondnok az eljárásról később semmiféle értesítést sem kapott, a vádirat benyújtásáról is csak a sajtóból szerzett tudomást. Minthogy a sajtóhírek rendőrségi forrásra utaltak, a szociális és gyámhivatal tájékoztatást kért arról, hogy indult-e vizsgálat a zárt ülésen elhangzottak kiszivárogtatása miatt, illetve miért értesült a sajtó az eseti gondnoknál előbb a vádemelésről. A rendőrség válasza, a sajtó hivatkozása és az eseti gondnok beszámolója közötti ellentmondásokat az ombudsman a hatáskörét megszabó törvényi rendelkezések miatt nem vizsgálhatja, a jelentését tájékoztatásul megküldte a legfőbb ügyésznek és az országos rendőrfőkapitánynak.

2013 végén emeltek vádat egy szigetszentmiklósi házaspár ellen, akik hosszú éveken át kínozták, verték a gyerekeiket, és erőszakoskodtak velük – írja a keddi Blikk. A vádirat szerint a most 8, 9 és 10 éves gyerekeknek együtt kellett pornófilmet nézniük a szüleikkel, majd az abban látottakat rajtuk próbálták ki, előtte azonban gyakran félholtra verték őket. Az anya a vádirat szerint segédkezett a brutalitásban a férjének.

A három gyereket egy éve vették el a szüleiktől, mert nem jártak iskolába. A gyerekek a borzalmakról nevelőszüleiknek beszéltek, akik feljelentést tettek. A vádirat szerint a gyerekek egészen addig a napig, amíg nem kerültek állami gondnokság alá, nem fürödtek. A fogkefét és a fogmosás fogalmát nem ismerték. Az ételekkel sem voltak tisztában. Arra tanították őket, hogy csótányokat és más bogarakat fogjanak és egyenek meg, de patkányokat és más rágcsálókat is kaptak enni – mondta el a Blikknek egy meg nem nevezett rendőrségi forrás.

Nemegyszer úgy készítettek nekik kókuszgolyót, hogy a kekszreszeléket emberi ürülékkel gyúrtak össze, kókuszba forgatták, és azt adták jutalmul - írja a lap. A Blikk informátora szerint a két fiú egy ízben megszökött, és napokig bujkált. Távollétükben minden terror a lánytestvérükre szakadt. Amikor pedig megtalálták őket, szörnyű büntetést kaptak, és olyan durván megerőszakolták őket, hogy eszméletüket vesztették.

A családfő ügyvédje a Blikknek elismerte, hogy folyik eljárás a védence ellen, de amíg a vádiratot nem kapja kézhez, addig bővebben nem kívánt nyilatkozni.