A Mazsihisz várja a kormány javaslatait

Vágólapra másolva!
Ha mégsem kapnak megfelelő javaslatokat, a közgyűlésen javasolni fogják a távolmaradást a holokauszt 2014-es programból. A Mazsihisz elnöke szerint Lázár János pontosan érti, milyen gondjaik vannak.
Vágólapra másolva!

A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) nyitottan várja a kormány javaslatait a józsefvárosi Sorsok Háza emlékhelyről és a német megszállás emlékművéről. Heisler András a Mazsihisz vezetősége és a Budapesti Zsidó Hitközség elöljáróságának vasárnapi együttes üléséről, az ott hozott határozatról számolt be az ATV Szabad szemmel című műsorában. Az ülésen egy napirendi pont, a holokauszt-emlékévvel kapcsolatban kialakult konfliktusok tárgyalása volt.

A határozatban felkérték a Mazsihisz vezetőségét, próbáljon minden erőfeszítést megtenni azért, hogy a kormánytól olyan javaslatokat, gesztusokat, alternatívát kapjon, amelyeket a jövő vasárnap tartandó közgyűlés elé lehet tárni. Hozzátette: arról is döntöttek, amennyiben nem kapnak megfelelő javaslatokat, akkor a közgyűlésen "a vezetőség és az elöljáróság a holokauszt 2014-es programból való távolmaradás melletti kiállást javasolja a közgyűlésnek".

Heisler András arról is beszélt, a Miniszterelnökséget vezető államtitkárral is beszéltek már, és úgy látja, Lázár János pontosan érti, milyen gondjaik vannak, illetve ígéretet tett arra, hogy megvizsgálja, milyen konkrét dolgokban tud segíteni. Elmondta, Lázár János csütörtökre összehívta a Zsidó Közösségi Kerekasztalt, ahol "sok zsidó szervezet fogja majd elmondani a gondolatait". (A Kormányzati Információs Központ múlt pénteken közölte, hogy az ülésen lehetőség nyílik a magyarországi zsidó közösségeket foglalkoztató kérdések megvitatására. A Zsidó Közösségi Kerekasztalt a kormány 2011-ben kormányhatározattal hozta létre annak érdekében, hogy platformot biztosítson a hazai zsidó szervezetek és a kabinet közötti párbeszédre.)

Szakály Sándorról, illetve a történésznek a kamenyec-podolszkiji deportálást érintő nyilatkozatáról szólva azt mondta: "nemcsak egy egyszerű elszólása volt, hanem van egy olyan pályája, ami, úgy gondoljuk, hogy egy fontos állami intézmény (a Veritas Történelemkutató Intézet) élére őt nem teszi alkalmassá".

A józsefvárosi Sorsok Háza emlékhely projektről Heisler András azt mondta, voltak akik ellenezték a projektet és a helyszínt is, de a Mazsihisz "nem állt be ebbe", elfogadta azt. Arra hívta fel ugyanakkor a figyelmet, hogy azt szeretnék, az oda látogatók hiteles történelmi képpel jöjjenek majd ki onnan. "Igen, ebbe mi bele akarunk szólni, és igen, ezt mi kontrollálni szeretnénk, erre tettünk javaslatot Lázár János államtitkár és Schmidt Mária (akit a kormány felkért a projekt vezetésére) felé is" - fogalmazott.

Heisler András arról is beszélt, mind a józsefvárosi emlékhellyel, mind a megszállási emlékművel, mind pedig Szakály Sándorral kapcsolatban határozott álláspontjuk van, ugyanakkor nyitottan várják a kormány javaslatait, és ha a kormány tud olyat javasolni, ami elfogadható a közgyűlés számára, akkor azt elfogadják.

Boross Péter nem érti

Teljesen érthetetlen a német megszállás emlékművét övező ellenkezés, hiszen az minden áldozat fájdalmának állítana emléket - mondta Boross Péter volt miniszterelnök ugyancsak az ATV Szabad szemmel című vasárnapi műsorában. Szerinte elképesztő a "túlreagálás" a szoborra. A kormány nagyon helyesen az 1944-es tragikus évfordulót emlékezetessé akarta tenni. A magyar népet tragédia érte 1944-ben, az emlékmű ezt örökíti meg, minden áldozat fájdalmát, ezért is érthetetlen az ellenkezés – mondta a volt kormányfő. Úgy látja, nincs értelme "a zsigeri gyűlölködésből fakadó felháborodásnak", mert az primitívvé teszi a vitákat.

Boross Péter szerint a holokauszt-emlékévet politikai okokból akarják lejáratni. Hozzátette: alig van olyan program az emlékévben, amelybe ne kötöttek volna bele, és nem lehet véletlen, hogy ez pár héttel a választás előtt történik.

Arról, hogy Szakály Sándor, a Veritas Történelemkutató Intézet vezetője a Kamenyec-Podolszkba történt deportálást idegenrendészeti eljárásnak nevezte, Boross Péter kijelentette: a történész nem mondta, hogy ez nem része a holokausztnak, és nem tagadja a holokausztot. "Akkor valóban volt egy idegenrendészeti eljárás, aminek keretében áttettek a határon zömében zsidó személyiségeket, ami egy iszonyú, gyűlöletes tragédiába fulladt", és logikus, hogy ez része a holokausztnak”. Hozzátette: "de ha valaki csak az elejét mondja, az nem egyértelmű azzal, hogy tagadja a holokausztot is".

Boross Péter, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnöke megjegyezte: ő javasolta Szakály Sándort a Veritas élére, és az ő történelmi szemlélete "sokkal egészségesebb, mint a különböző kurzusszemélyiségeké, akik vagy ide vagy oda elfogultan szemlélik a világot".