Csak több tehén pusztulása után szóltak a hatóságnak

Vágólapra másolva!
A lépfenés állatok megbetegedéséről a hatósági állatorvos késve értesült.
Vágólapra másolva!

Csak több szarvasmarha megbetegedése, elhullása után értesítették a hatósági állatorvost arról, hogy egy Tiszafüred határában lévő telepen aggályokra adott okot egy elhullott állat szerveinek vizsgálata - közölte Péter István Jász-Nagykun-Szolnok megyei főállatorvos. Az állattartók a megbetegedésekről nem értesítették az állatorvost, és a közfogyasztásra szánt állatot nem vágóhídon vágták le. A konyhák üzemeltetői pedig ellenőrizetlen, kísérő dokumentumok nélküli húst szállítottak be főzésre. A szabálysértésük miatti bírság elérheti a több millió forintot, és a megyei kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi igazgatósága büntető feljelentést is tett a rendőrségen - nyilatkozta a szakember.

Miután a lépfenebetegséget július 2-án megállapították, elkezdődtek a hatósági intézkedések, az állományt forgalmi korlátozás alá vették és hozzáláttak az állatok vakcinázásához. A talált húsokat megsemmisítették, a szükséges fertőtlenítéseket elvégezték. A járványtani nyomozás során kiderült, hogy több állat kényszervágása már korábban megtörtént, és az állatorvosi ellenőrzés nélküli húsokból kaptak főzőkonyhák is. Ezen konyhák működését felfüggesztették a főállatorvos szerint.

Jelenleg hat beteg van a debreceni Kenézy kórházban részben kezelésre, részben megfigyelésre lépfenefertőzés miatt, három ember esetében a laboratóriumi vizsgálatok eredménye a nap folyamán várható - mondta Sinkó-Káli Róbert megyei tiszti főorvos. Az állatok tartásával, feldolgozásával összefüggő betegség lakott területet nem érint. A hat beteg közül három telepi dolgozó, egy ottani idénymunkás és az utóbbi két tizenéves fia.

A hús főzése és sütése során a kórokozók elpusztulnak, ennek ellenére mindazokat felkeresték - mintegy kétezer embert -, aki evett a fertőzött marhák húsából készült ételből. Emellett fertőtlenítettek minden olyan helyiséget, magánlakást, főzőkonyhát, amely a fertőzött hússal kapcsolatba kerülhetett. Az ÁNTSZ a további megbetegedések elkerülése érdekében a tiszafüredi, fertőzési veszélynek kitett állatok, valamint a környéken tartott, e betegségre fogékony állatok vakcinázását elvégezte.