2020-ig 25 új szlovák-magyar határátkelő lesz

Vágólapra másolva!
A magyar-szlovák határ az egyik leghosszabb az EU-ban, mégis túl sokat kell utazni a legközelebbi határátkelőig, ha át akar menni valaki a másik országba. Magyarország és Szlovákia 25 új határátkelőt fog építeni 2020-ig.
Vágólapra másolva!

2014 és 2020 között huszonöt új közös határátkelőt fog építeni Szlovákia és Magyarország, a meglévő határátkelők közül többet akadálymentesítenek, vagy felújítanak, valamint közös bizottságot hoznak létre a határ menti közösségi közlekedés újraindítására - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Robert Fico szlovák kormányfővel közös sajtótájékoztatóján.

Orbán Viktor szerint nem jó, hogy bár a magyar-szlovák határ a leghosszabb az Európai Unióban, a két ország lakóinak átlagosan 25 kilométert kell utazniuk, ha át akarnak menni a másik országba, miközben Nyugat-Európában csupán 7,5 kilométert kell megtenniük az embereknek.

Emellett döntés született a két ország áram-, illetve gázvezetékeinek összekapcsolásáról is.
Orbán Viktor azt mondta, arról is tájékoztatta Robert Fico szlovák kormányfőt, hogy a sátoraljaújhelyi két tannyelvű és a békéscsabai szlovák nyelvű iskola felújítására a magyar kormány a legutóbbi ülésén jelentős összeget szavazott meg, mert "a magyarországi szlovák kisebbség fontos szerepet játszik a két ország bizalomra épülő kapcsolatában". Hozzátette: álláspontja szerint a kisebbségi kérdésekkel foglalkozó szakmai bizottságok jól haladnak a munkával.

Ami a diplomáciai jellegű nyilatkozatokat illeti: Orbán Viktor kijelentette, hogy Magyarország és Szlovákia egymáshoz fűződő viszonya a politikai és személyes bizalmon nyugszik. Robert Fico szlovák kormányfő arról beszélt, hogy eredményes, sikeres évek várnak Magyarországra és Szlovákiára, a közép-európai országoknak pedig az eddigieknél is szorosabban kell együttműködniük.

A magyar miniszterelnök szerint a két ország kapcsolatának meghatározó gondolata, hogy Magyarország és Szlovákia közös úton halad és csak saját magukon múlik, hogy hogyan élnek az egyre szélesebb lehetőségekkel Európán belül. Orbán Viktor komoly esélyt lát arra, hogy Közép-Európa a kontinens meghatározó gazdasági térségévé válik a válságot követően. Ehhez az kell, hogy Magyarország és Szlovákia is sajátos módon gondolkodjon a gazdasági válságról - értékelte.

Orbán Viktor szerint komoly veszélyt jelent, hogy Európában tartós lesz a gazdasági válság, de Magyarország és Szlovákia is lehetőségként tekint erre a folyamatra. Hangsúlyozta: mindkét ország azt szeretné, ha a jövő Európai Uniója nemcsak a válságról, hanem a lehetőségekről is szólna.
Robert Fico kiemelte: Magyarországon és Szlovákiában eltér egymástól a hozzáállás a válsághoz, ahogyan az arra adott megoldások is, ezért fontos a tapasztalat- és információcsere a két ország között.

A szlovák kormányfő üdvözölte, hogy Magyarország átvette a visegrádi csoport (V4, Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) elnökségét, és úgy vélte, a magyar elnökség biztosan ötletgazdag és innovatív lesz. Szlovákia azt szorgalmazza, hogy a V4 tagjai még szorosabban működjenek együtt - fűzte hozzá.

Hangsúlyozta: a két ország között a válság ellenére nagyon élénkek a gazdasági kapcsolatok, ezt bizonyítja, hogy 2012-ben az előző évhez képest 11 százalékkal nőtt a Szlovákiából Magyarországra irányuló export. A két ország képes a szoros együttműködésre - fogalmazott. Megjegyezte: lényeges dokumentumokat írtak alá, amelyek jelentősen befolyásolják a következő időszakot a kétoldalú kapcsolatokban.

A szlovák kormányfő arra is kitért, hogy 2016-ban országa látja el az Európai Unió elnöki tisztjét, és ezzel kapcsolatban szívesen fogadja Magyarország tapasztalatait. Robert Fico közölte: a miniszterelnökök találkozójának "új formátumot" adtak azáltal, hogy a tanácskozásukon a két kormány tagjai is részt vettek, akik a kétoldalú tárgyalásaik eredményeiről is beszámoltak. Hozzátette: remélhetőleg hamarosan a magyar miniszterelnök és kormányának tagjai is eljönnek Szlovákiába egy hasonló kormányközi tárgyalásra.

A sajtótájékoztató előtt Orbán Viktor és Robert Fico együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá Magyarország és Szlovákia közös államhatára közúti kapcsolatainak fejlesztéséről, együttműködési megállapodást kötöttek a magyar és szlovák külgazdasági hivatalok között, valamint a Magyar Elektrotechnikai Egyesület és Szlovákia Elektrotechnikai Szövetsége között.

A keddi - több mint kétórás, az Országházban megrendezett - kormányzati csúcstalálkozón a két miniszterelnök mellett részt vett magyar részről Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Martonyi János külügyminiszter, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter, Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter, valamint Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára. A szlovák kormányt Tomás Malatinsky gazdasági miniszter, Miroslav Lajcák külügyminiszter, Ján Pociatek közlekedési miniszter és Lubomir Jahnatek agrárminiszter képviselte.