Budapesten és Miskolcon nem jó levegőt venni

Vágólapra másolva!
Budapest, Putnok, Kazincbarcika és Miskolc levegője egészségtelenül szennyezetté vált az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI) szerint. A PM10, azaz a szállópor koncentrációja ezekben a városokban olyan magas, hogy átlépte az egészségüyi határértéket. A köbméterenkénti koncentráció 75-100 mikrogramm között van.
Vágólapra másolva!

Budapesten tegnap a szálló por(PM10) koncentráció a Gilice, a Teleki és a Kosztolányi Dezső téri mérőállomások környezetében kis mértékben, 1-2 százalékkal meghaladta a riasztási küszöböt. Miskolcon a Búza téri mérőállomáson 4 százalékkal volt magasabb a riasztási küszöbnél a PM10-koncentráció.

Négy további település levegője a "kifogásolt" kategóriába esik: Oszlár, Sajószentpéter, Esztergom és Pécs.

A levegő szennyezettségének egészségügyi értékelése egy index alapján történik. Az OKI táblázata a légszennyező anyagok legfontosabb egészségkárosító hatásai alapján négy szintet különít el: kék (elfogadható), zöld (kifogásolt), narancssárga (egészségtelen), piros (veszélyes). Az önkormányzatok az utóbbi két kategória alapján rendelhetik el a szmogriadó tájékoztatási, illetve riasztási fokozatát.

A jogszabály szerint szmogriadótervet kell készíteni minden városban, ahol több mint 200 ezren laknak, továbbá minden olyan településen, ahol a légszennyezettség az egészségügyi határértéket a mért napok 30 százalékában meghaladja, vagy ahol fennáll a riasztási küszöbérték túllépésének veszélye. Szmoghelyzet esetén minden településen az érvényes szmogriadóterv szerint kell eljárni. Azokon a településeken, ahol nincs beavatkozási lehetőség, a lakosság tájékoztatása a fő feladat.

Az OKI honlapja alapján az egészségtelen levegőjű városokban a leginkább veszélyeztetettek a keringési, légzőszervi betegségben szenvedő, főleg időskorúak. A gyermekek, idősek, asztmában és egyéb légzőszervi, keringési betegségben szenvedők jobb, ha kerülik a szabadban tartózkodást és az aktív testmozgást.