Kötelező tüdőszűrést rendelt el az ÁNTSZ

Vágólapra másolva!
Kötelező tüdőszűrést rendeltek el a 30 év felettieknek Budapesten és több megyében is, a határozat július elsején lép életbe. A kötelező tüdőszűrést olyan helyeken rendelik el, ahol a tuberkulózisos betegek száma 100 ezer lakosonként több mint 25.
Vágólapra másolva!

Budapest teljes területén és 18 megyében július elsejei hatállyal kötelező tüdőszűrést rendelt el az illetékes tiszti főorvos - olvasható az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) honlapján. Az ÁNTSZ szerdán a Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet: a lakosság érdekében elrendelt szűrés nemcsak kötelező, hanem érdemes is részt venni rajta, mivel a vizsgálat ingyenes, az esetleges elváltozás pedig időben felismerhető, így könnyebben gyógyítható. A megyei kormányhivatalok népegészségügyi szakigazgatási szervei által elrendelt kötelező tüdőszűrések folyamatosan nyomon követhetőek az ÁNTSZ honlapján.

A fővárosi kormányhivatal népegészségügyi szervének legfrissebb határozata értelmében a fővárosi és megyei tiszti főorvos a Budapesten, valamint a Pest megyei Pilisvörösvár, Üröm, Pilisborosjenő, Pilisszentiván, Pilisszántó, Pilisjászfalu, Piliscsaba, Gyömrő, Maglód, Ecser, Mende, Nagytarcsa, Csömör, Vecsés, Gyál, Felsőpakony, Ócsa és Halásztelek településeken élő, állandó lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező, továbbá ott huzamos jelleggel tartózkodó 30 éves és ennél idősebb lakosság körében rendelte el a kötelező tüdőszűrést. A határozat végrehajtásnak határideje 2012. július 1-től 2013. június 30-ig terjed.

Az ÁNTSZ járványügyi főorvosa korábban az MTI-nek elmondta: kötelező tüdőszűrést tehát azokon a helyeken rendelnek el, ahol a tuberkulózisos betegek száma 100 ezer lakosonként több mint 25. Ilyen helyeken a betegek környezetében élőkre fokozottan odafigyelnek, de a kötelező szűrést az egész közigazgatási egységben elrendelik. Ezeken a részvételi arány megyénként változó, általában 35-70 százalék között mozog, pedig 80 százalékos részvételi arányra volna szükség a betegség elleni érdemi beavatkozáshoz.