Kötelező irtással küzd a kormány a tetvek ellen

fejtetű, tetű, tetves fej, tetves haj, gyerek, gyerekek, tetűfésű
Vágólapra másolva!
Júliustól az iskolaorvosok és az ÁNTSZ szakemberei kötelesek tetvetleníteni azokat, akik maguk nem gondoskodnak a hajukban, testükön, ruhájukon élsőködők elpusztításáról és a fertőtlenítésről. A fejtetvesség elsősorban a gyerekközösségekben probléma, a tetves gyerekeket nem lehet kitiltani a közösségből, és ha szüleik nem gondoskodnak az irtásról, könnyen újra és újra megfertőzhetik a többieket. A visszaeső családokról a hatóságok nyilvántartást vezetnek, és rendszeresen ellenőrzik őket.
Vágólapra másolva!

Tetvetleníteniük kell az állami szerveknek a jövőben azokat az embereket, akik maguk felszólításra sem gondoskodnak a hajukban, testükön vagy ruhájukban megtelepedett élősködők irtásáról. Az egészségügyi törvény június 30-án kihirdetett és július 1-e óta hatályos módosítása szerint az emberi testen élősködő ízeltlábúak - így a fejtetvek, a lapostetvek és a ruhatetvek - irtása és a ruha fertőtlenítése továbbra is a fertőzött ember vagy gyerekek esetén a szülei kötelessége. Ha valaki ennek a kötelességének nem tesz eleget, akkor az állami egészségügyi szervek hivatalból elvégzik az irtást, és ezt az érintettek tűrni kötelesek.

Száz gyerek között mindig van egy-két tetves

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal és az [origo]-nak nyilatkozó megyei tiszti főorvosok szerint az óvodákban, iskolákban a fejtetvesség elleni küzdelem valós probléma, a gyerekközösségekben évek óta változatlan a fejtetvesség aránya. "Veszprém megyében tavaly 62 ezer főt vizsgáltunk meg, köztük 2260 tetvest találtak. Ez a szám sok mindent nem jelent, mert ha a tetű valahol megjelenik, akkor könnyen elterjedhet az egész közösségben" - mondta az [origo]-nak Varga Erika, Veszprém megye megbízott tiszti főorvosa.

Az országos adatok szerint 2010-ben az óvodákban a megvizsgált gyerekek 1,3, az iskolákban pedig 1,7 százaléka volt tetves. Jelentős különbségek vannak a fertőzöttségben az ország egyes régiói között: míg Budapesten és Pest megyében a megvizsgált iskolások 0,9 százaléka volt tetves, a dél-dunántúli régióban (Tolna, Baranya és Somogy megyében) százból majdnem három gyerek, a vizsgáltak 2,7 százaléka fertőzött volt.

Tetűhatározó

A fejtetű 3-4 mm hosszú rovar, amely színét a haj színének megfelelően változtathatja. Vérszívó, mindig a hajban marad, naponta 6-12 alkalommal táplálkozik. Az éhezést rosszul tűri, ezért tárgyakon, ágyneműben nem sokáig él meg. A nőstény naponta 6-8 ovális alakú, apró, gyöngyházfényű petét (serkét) rak a hajszálak tövéhez, elsősorban a halánték-és tarkótájra. A tetű a serkéből 6-8 nap alatt kel ki. Szaporodásuk aránylag gyors, egy nősténytől akár 200 utód is származhat, tehát az eltetvesedés viszonylag gyorsan megtörténhet. Ennek ellenére egy-egy fejen - ha csak nem nagyon elhanyagolt - ritkán van 5-10 tetűnél több.

Közvetlen érintkezéssel, esetleg közös sapka- vagy fésűhasználattal terjednek. Betegséget nem terjesztenek, csak viszketést okoznak, undorkeltőek. Irtásuk gyógyszertárban kapható samponokkal viszonylag egyszerű, a hajra erősen tapadó serkéket pedig sűrű fogazatú tetűfésűvel vagy körömmel lehúzva lehet eltávolítani a fejről.



Ha kell, tetűirtót is osztanak

Az iskolaorvosoknak és védőnőknek az óvodákban és iskolákban rendszeresen, legalább havonta egyszer ellenőrziük kell a gyerekeket, más veszélyeztett közösségekben, például munkás- vagy hajléktalanszállókon pedig a kistérségi népegészségügyi intézetek kötelesek vizsgálatot tartani.

A tetűirtás és a fertőtlenítés - a jelenleg érvényes előíráshoz hasonlóan - eddig is a tetves ember - vagy szülője - kötelessége volt. Ha egy óvodai vagy iskolai ellenőrzés során a védőnők tetves gyerekeket találtak, írásban, az országos tiszti főorvos által kiadott sablonlevélben tájékoztatták erről a szülőket. A levélben figyelmezetnek arra, hogy az egész családot vizsgálják át, tanácsot adnak arra is, hogy milyen szerekkel, hogyan kell kiirtani a tetveket, hogyan kell fertőtleníteni a környezetet.

Forrás: AFP

Vannak országok, ahol a gyerek addig nem mehet vissza a közösségbe, amíg nem irtják ki a tetveit, Magyarországon azonban erre nincs lehetőség, ha a szülők a felszólítás ellenére nem végzik el az irtást, gyereküktől az iskolában, óvodában játék közben a többiek könnyen újra megkaphatják az élősködőket. A megyei tiszti főorvosok szerint a védőnők vagy a népegészségügyi hivatal munkatársai az ilyen családokat meglátogatták, ha a család körülményei indokolták, tetűirtót is vittek nekik, majd elmagyarázták, mit kell tenni. Ha kellett, segítettek is, de az eddigi gyakorlat szerint csak nagyon ritka és indokolt esetben végezték el maguk a fertőtlenítést.

A július 1-től hatályos módosítás újdonsága az, hogy ezentúl az egészségügyi szervek képviselőinek el kell végezniük az irtást, ha a szülők nem tesznek eleget ennek a kötelezettségüknek. A törvény alapján ezentúl akár az iskolaorvosok is tetvetleníthetik a gyereket, és a törvény arról is rendelkezik, hogy a kezelés bárhol történhet, és azonnal végre kell hajtani - magyarázták az [origo]-nak a megkérdezett térségi tiszti főorvosok.

Nyilvántartják a visszaesőket

Az ellenőrzéseken rendszeresen fennakadó gyerekek vagy felnőttek családjáról a kistérségi népegészségügyi intézetek nyilvántartást vezetnek. "Ez nem egy negatív, megkülönböztető nyilvántartás, ez csak annyit jelent, hogy a hatóságok jobban odafigyelnek ezekre a családokra, és rendszeresen ellenrőzik őket" - mondta Mucsi Gyula, Békés megyei tiszti főorvos az [origo]-nak.

A kistérségi hivataloknak a nyilvántartást egy miniszteri rendelet szerint kötelességük elkészíteni. Veszprém megyében a megyei tiszti főorvos tájékoztatása szerint 38 "gócgyanús" lakás van, ezekhez a családokhoz minden esetben elmennek ellenőrzésre, ezen túl pedig az irtást is el kell majd végezniük.

Bár a súlyos eltetvesedés általában a rossz körülmények között élő családokra jellemző, az ÁNTSZ interneten is olvasható tájékoztatása szerint "a tetű demokrata, téves hiedelem, hogy a tetvesség csak piszkos, elhanyagolt családokban fordul elő". Az [origo]-nak nyilatkozó titszti orvosok szerint is fontos hangsúlyozni, hogy a tetűt könnyű elkapni, és bárki megfertőződhet vele, szégyellni nem kell, de tiszta körülmények között élő családokban is fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzék a gyerek fejét.