A Fideszről szóló amerikai jelentéseket közölt a Spiegel

WikiLeaks
Vágólapra másolva!
Két WikiLeaks-dokumentumot közölt teljes egészében a Spiegel, amelyek a Fidesz tevékenységéről szóló jelentést tartalmaztak. Az első a 2007-es kordonbontási akcióról, a második a Fidesz és Orbán Viktor választási várakozásairól szól. A dokumentumok szerint Németh Zsolt büszkélkedett a kordonbontáskor szerzett sérülésével, illetve hogy Orbán Viktor mit gondol a tipikus Fidesz- és MSZP-szavazókról. Mindkét jelentés dicséri Orbán képességeit, de az egyik azt is megjegyzi, hogy "még mindig hajlamos játszani a tűzzel".
Vágólapra másolva!

A Fidesz tevékenységéről szóló amerikai külügyi dokumentumok kerültek elő 2007-ből és 2010 elejéről. Mindkettőt a budapesti amerikai nagykövetség küldte Washingtonba, az elsőt April Foley akkori nagykövet jegyezte, a másodikat az új nagykövet, Eleni Tsakopoulos Kounalikis. A WikiLeaks által megszerzett dokumentumokat a Spiegel közölte.

Az első jelentés a 2007. február 2-i kordonbontásról küld információkat Washingtonba. Az első pont azzal foglalkozik, hogy Orbán Viktor ellenzéki vezér megközelítőleg 100 parlamenti képviselőtársával a Parlament épületét körülvevő fémkordon egy szakaszát bontotta le mielőtt a rendőrök reagálhattak volna. A jelentés hozzáteszi, hogy a rendőrség éjszaka is az épületnél maradt és felügyelte az akkor jelenlévő néhány százfős tömeget, akik között fiatal bőrfejűek is voltak.

A második pont arról számolt be, hogy a nagykövet közvetlenül a kordonbontás után találkozott a fideszes Németh Zsolttal, aki akkor a külügyi bizottság elnöke is volt. Az ellenzéki politikus a jelentés szerint büszkén mutatott egy kisebb vágást a kezén, amelyet a kordonbontás közben szerzett. Egy zárójelbe tett jegyzet azt is hozzáfűzte, hogy egy forrás szerint Németh az egyik kezével kordont bontva, a másikban a mobiltelefonnal mondta le egy épp akkorra megbeszélt találkozót Foleyval. Németh a jelentés szerint azt mondta, hogy az akció a gyülekezési jogért történt, és azt még a liberálisoknak is támogatniuk kellene.

A harmadik pont a kormány és Sólyom László köztársasági elnök reakcióját ismerteti. A kormány akkor megkérdőjelezte az ellenzék elköteleződését a demokratikus idea és gyakorlat iránt - írta a jelentés. Sólyom Lászlótól a következő mondatot emelte ki a nagykövetség: "a jogbiztonságot nem lehet illegális eszközökkel szolgálni". A negyedik pont a lakossági fogadtatással foglalkozik, azt emelve ki, hogy nagy figyelem követte a kordonbontást.

A nagykövetségi vélemény szerint bár fontos ügyről van szó, a kordonbontás keveset változtat a Kossuth térről szóló vita lényegén vagy hangulatán. A jelentés végén azt írta a követség: "bár Orbán Viktor a legjobbját nyújtotta a nagykövetekkel tartott legutóbbi találkozóján, ez a kaland azt bizonyítja, hogy még mindig hajlamos játszani a tűzzel."

A 2010. januári másik dokumentum a választás előtti állapotokról szól. Az összefoglaló szerint Orbán biztos volt a győzelmében, a Jobbikról pedig Kounalikis nagykövetnek azt mondta, hogy "a szélsőjobboldal elleni legjobb védekezés a jó kormányzás." A jelentés szerint Orbán abban bízott, hogy a választáson alacsony lesz a részvétel, mert az hagyományosan a jobboldalnak kedvez. A nagykövet bemutatkozó találkozóján azt mondta, hogy "a legjobb nekünk, ha a (részvételi arány - a szerk.) nem lesz több, mint 62 százalék, mivel efölött a (támogatottsági arány) elkezd átcsúszni a másik irányba".

A jelentés szerint Orbán a tipikus Fidesz-szavazót úgy írta le, hogy politikailag elkötelezett, házas, képzett, dolgozó, lakástulajdonos, nem függ az állami transzferektől és több gazdasági szabadságot akar. A szocialista tipikus szavazót politikailag kiábrándultnak, nem annyira iskolázottnak, alacsonyabb társadalmi-gazdasági osztályból valónak látta, aki függ a nyugdíj- vagy a munkanélküli-ellátástól.

Az akkor ellenzéki vezér szerint a szocialista párt, amelyet "milliárdos exkommunista nómenklatúrának" nevezett, a szavazótábora mobilizálásáért küzdött a választások előtt. A nagyköveti jelentés szerint Orbán vehemensen ismételgette, hogy "igen, szétzúzzuk őket", és ezt Martonyi János külügyminiszter azzal támasztotta alá, hogy 15 és 25 százalék közötti eredményt jósolt az MSZP-nek. "Senki nem hallott Mesterházy Attiláról (a szocialista párt miniszterelnök-jelöltjéről)" - mondta Orbán a jelentés szerint, és azt is elmondta, hogy a pártja soha nem támogatná a megegyezést a szocialistákkal.

Orbán a Jobbikról azt állította, hogy nincs programjuk, és csak a gyűlöletet és intoleranciát kínálják fel. A kormányfői szék legesélyesebb várományosaként Orbán azt mondta, hogy a szélsőséges mozgalmakat csak a jobbközép kormányok voltak képesek megállítani, és példaként Jacques Chirac francia elnököt hozta fel, aki legyőzte szélsőjobboldali ellenfelét Franciaországban.

A nagykövetségi jelentés végére írt véleményben Orbán Viktort "az egyik legokosabb magyar politikusnak" nevezték, aki nem bánik kesztyűs kézzel politikai vitapartnereivel.