Túlhajszoltak és kövérek a mentődolgozók

Vágólapra másolva!
Stresszes, túlhajszolt életet élnek a mentődolgozók saját bevallásuk szerint - derült ki egy felmérésből. A mentődolgozók többsége súlyproblémával küzd, keveset sportol, és több mint 40 százalékuk dohányzik.
Vágólapra másolva!

Túlhajszolt életet élnek az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kivonuló dolgozói, több mint negyedük elhízott - derült ki a mentősök körében két évvel ezelőtt végzett, most kiértékelt felmérésből. A felmérés készítői szerint a mentősök egészségi állapotán gyakoribb szűrővizsgálatokkal, a munkahelyi körülmények javításával és rekreációs lehetőségek bővítésével lehetne javítani a jövőben.

"A mentődolgozók túlhajszoltsága a stresszből ered, de a mentális egészségi állapot következményein túl jelen van körükben a túlzott dohányzás, a rendszeres alkoholfogyasztás és az elhízás mint életmódi kockázati tényező. A fizikai egészségi problémák között pedig a gerincpanaszok és a fejfájás jelenik meg, amelyek más tényezőkkel együtt tartósan képesek korlátozni a dolgozók egy részének napi munkavégzését" - mondta Betlehem József, az önkéntes válaszadáson alapuló felmérést végző Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának tanszékvezetője pénteken.

A 364 mentődolgozó anonim részvételével készült adatfelvétel arról tanúskodik, hogy a mentőgépkocsi-vezetők és a másodállásban fizikai munkát végző mentődolgozók rosszabbnak ítélik egészségi állapotukat a mentőorvosokéhoz, a mentőtisztekéhez és a mentőápolókéhoz képest. Megkérdezésükkor túlhajszoltságról és arról számoltak be, hogy kevés idejük jut magukra és a családjukra. Betlehem József utalt arra, hogy ilyen felmérést korábban nem végeztek Magyarországon, annak ellenére sem, hogy a téma fontosságára több hazai közlemény is felhívta a figyelmet.

Érzelmileg is megterhelő munka

"Nemzetközi szinten felismerték: a mentődolgozók a lakosság egészéhez és az egészségügyi alkalmazottakhoz képest is fokozottan vannak kitéve egészségi problémák megjelenésének. Szinte minden, a körükben végzett vizsgálat bizonyítja, hogy munkájuk rendkívül stresszes, érzelmileg megterhelő. A mentőket gyakran érik fenyegetések, inzultusok erőszakos, érzelmileg labilis betegek részéről, emellett gyakran szembesülnek érzelmileg felkavaró halálesetekkel. A pszichés nyomás miatt gyakran alakul ki náluk poszttraumatikus stressz szindróma, melynek megelőzésében és gyógyításában a munkáltatónak is van, lenne szerepe" - mutatott rá a tanszékvezető.

Betlehem hozzátette: a mentésben dolgozók egészségi állapota mind fizikális, mind mentális értelemben mára rendkívül fontos kérdéssé vált a világ számos fejlett országában, hiszen megalapozott egészségügyi ellátást csak azok az emberek képesek nyújtani, akik maguk is egészségesek és fittek.

A felmérés során a megkérdezettek többsége gyengének, illetve kielégítőnek ítélte meg edzettségi állapotát, kiválónak mindössze 5,5 százalékuk értékelte. A válaszadók fele egyáltalán nem sportol, rendszeresen mindössze 7,4, versenyszerűen 0,8 százalékuk űz valamilyen sportot. A megkérdezettek 41,5 százaléka dohányzik, 78,3 százaléka alkalmanként, 3,8 százaléka rendszeresen fogyaszt alkoholt. Utóbbi a felmérés készítői szerint kevésnek tűnik, de érdemes lenne segíteni azokon, akik rendszeres fogyasztók, és előbb-utóbb támogatásra szorulnak.

Mégis egészségesnek tartják magukat

A kérdőívet kitöltő mentődolgozók 75,8 százaléka érezte túlhajszoltnak, 22,8 százaléka nagyon zaklatottnak az életét; 67,6 százalékuk egészségi állapota valamilyen szinten, 4,1 százalékuké pedig gyakran akadályozza a mindennapi tevékenysége ellátásában. Ennek ellentmond, hogy edzettségi szintjét 89,3 százalékuk érzi legalább kielégítőnek és általános egészségi állapotát legalább 92,9 százalékuk megfelelőnek.

"Ez azt a tézist támasztja alá, hogy az általános jóléti önértékelésünk és a tényleges fizikai problémáink nem mindig az egészségi állapot többé-kevésbé eltérő dimenzióit mérik. Vagyis érezheti jól magát az is, aki halálos kimenetellel fenyegető krónikus betegséggel küzd" - mondta Betlehem József.

A dolgozók testtömegindexét (BMI) szintén kiértékelték, ennek alapján a dolgozók többsége (75 százalék) a normális tartomány felett van, közülük 26,4 százalék klinikai értelemben elhízott.

Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője - utalva arra, hogy a felmérés két évvel ezelőtt készült - a mentődolgozók egészségi állapotának aktuális helyzetéről későbbre ígért tájékoztatást.

A szubjektív, önértékelésen alapuló kérdőíves felmérés a mentődolgozók munkájára, munkakörülményeire, szabadidős és sporttevékenységére, a káros szenvedélyekre, a fizikai egészségi állapotra és az elégedettség fokára kérdezett rá. A válaszadók 95,1 százaléka férfi, átlagéletkoruk 35,2 év volt, és átlagosan 11 éve dolgoztak az OMSZ-nél.