Vágólapra másolva!
Többek között a büntetőeljárási törvény módosítását, illetve a harmadfokú eljárás megszüntetését javasolják a Legfelsőbb Bíróság vezetői. A változtatások célja a bírásógi eljárások felgyorsítása lenne.
Vágólapra másolva!

Új polgári perrendtartás, valamint a közigazgatási perek önálló eljárásjogának megalkotását, a büntetőeljárási törvény átfogó módosítását, ennek keretében a harmadfokú eljárás megszüntetését javasolják a Legfelsőbb Bíróság és az ítélőtáblák kollégiumai - nyilatkozta az MTI-nek Baka András, Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnöke.

A változtatások lényege, hogy a jogállami garanciák megőrzése mellett mindent megtegyenek a joggal való visszaélés, a perelhúzás különféle formái ellen - mondta Baka. A bíróságok tapasztalatai szerint büntetőperekben például előfordul, hogy amikor az előzetes letartóztatás 3 éves határideje egy-egy vádlott esetében a végéhez közelít, a védő tevékenysége arra összpontosul, hogy az eljárás befejezését meggátolja, akár úgy is, hogy egyszerűen nem jelenik meg a tárgyaláson. Ennek megakadályozására lehetőséget kell teremteni a bíróság számára, hogy a pert szándékosan lassító ügyvédet kizárja az eljárásból - mondta Baka.

A javaslatok kitérnek arra is: időszerű véget vetni a büntetőperekben a peranyag ismertetése során az iratok teljes terjedelemben történő kötelező bírói felolvasásának, ami néha napokig is eltart. A bíróságok szakmai vezetése szerint indokolt lehet a harmadfokú büntetőper megszüntetése is. Erre a pár éve bevezetett eljárástípusra jelenleg csak akkor van lehetőség, ha az első- és a másodfokú döntés a bűnösség kérdésében ellentétes. A főbíró szerint azonban az eddig eltelt idő nem igazolta e jogintézmény létjogosultságát, amely egyébként sem gyakori, évente alig százas nagyságrendben kerülnek büntetőügyek harmadfokra.