"Hosszú, hosszú folyamat az elalvás" - a magyarok tizede szenved álmatlanságtól

Vágólapra másolva!
Zakatoló gondolatok, összeizzadt ágynemű, állandó ólmos fáradtság kíséri az álmatlanságban szenvedőket. A magyarok tizede szenved kóros álmatlanságtól, csaknem ötödük pedig hangos horkolással és kihagyó lélegzettel kínozza saját magát és a körülötte élőket. Az alvás világnapján kigyógyult és lábadozó insomniások beszéltek az [origo]-nak arról, milyen az, amikor az ember napokon át hiába próbál elaludni.
Vágólapra másolva!

"Hosszú, hosszú folyamat az elalvás, ha az ember agyában cikázik egy csomó dolog" - emlékezett vissza egy 23 éves fiú, aki éveken át szenvedett álmatlanságtól. "Forgolódtam, de nem működött, aztán bekapcsoltam a tévét, hogy zörögjön, de zavart, akkor kikapcsoltam, majd vissza... és ez így ment tovább." Az ok szerinte "semmi különös: négy évig partifotóztam, mellette írtam, dolgoztam, tanultam, szóval konkrétan éjszaka éltem, és voltak olyan időszakok, amikor napi 3 órát aludtam 15-15 perces szakaszokban, de sosem tudtam magam igazán kipihenni."

A megoldás viszonylag egyszerű volt: kilépett a munkahelyéről, befejezte az iskolát, és ezzel a gondok nagy része megszűnt. Ezt tanácsolta az orvos is, aki nem írt fel altatót, csak azt mondta, hogy "próbáljam rendbe rakni az életem és ha lehet, ne úgy rakjam rendbe, hogy egyik nap hajnali hatkor, másnap éjfélkor érek haza".

"Úgy érzed, kiver a víz"

Nála jóval súlyosabb - és máig nem teljesen gyógyult - insomniás az a névtelenséget kérő, 39 éves nő, aki 1996 óta szenved az álmatlanságtól, és 13 éven át folyamatosan gyógyszereken élt. "Évről évre rosszabbodott a helyzet, az altatóktól a feszültségoldókig mindent kipróbáltam, egy ideig antidepresszánsokat is szedtem" - mondja. Néhány tabletta úgy hatott, mint egy lórúgás, más gyógyszerek viszont iszonyú mellékhatásokkal jártak: "úgy érzed, kiver a víz, csaknem összeesel, halálfélelemmel járó pánikrohamokat kapsz, néha megmagyarázhatatlan, görcsös érzés terjed szét a lábadban, vagy csak nem bírod abbahagyni az evést".

Egyszer, 2000 körül megpróbált "lejönni a gyógyszerről", de újra napokon át nem aludt, ezért feladta. "Tavaly végleg elegem lett a gyógyszerből, nehéz volt, de pár nap után kezdett sikerülni az alvás." A könyvelőként dolgozó nő szerint részben egy válás, részben az állandó munkahelyi stressz miatt nem tudott megnyugodni, hiába váltott akár néhány hónaponként munkahelyet. A depresszió magával hozta az insomniát, ami aztán nem múlt el. "Őrjöngős típussá váltam, állandóan türelmetlen voltam, igaz, ezt a napi 12 óra munkának is be lehet tudni" - mondta, hozzátéve, hogy a betegségét ezzel együtt szégyellni való dolognak érezte.

A magyarok tizede nem tud aludni rendesen

Az orvosok becslése és felmérések szerint a magyarok 9-10 százaléka szenved álmatlanságban - mondta az [origo]-nak Dunai Andrea belgyógyász, a Semmelweis Egyetemen működő alváslaboratórium orvosa. Köztük vannak olyanok, akik csak nagyon nehezen tudnak elaludni, mások gyakran vagy éppen kora hajnalban felébrednek, és ezután már nem tudnak visszaaludni. A legsúlyosabb esetben egyáltalán nem alszanak, csak nagyon felületesen képesek bóbiskolni - mondta.

A magyarok egyharmada szenvedett már élete során alvászavarban úgy, hogy ez krónikusnak tekinthető - mondta G. Németh György, az egyik hazai alvásdiagnosztikai centrum, a Benyovszki Orvosi Központ orvosa. A magyar férfiak 37, a nők 21 százaléka vallotta azt, hogy hangosan, légzésszünetekkel horkol. A légzészavar az időseknél, a kövéreknél és a nagy mandula miatt a gyerekeknél gyakori. (Az alvásbetegségek közé tartozik a lábmozgászavar is.)

A keveset alvóknál nagyon sok betegség kockázata megnő. Ha valaki öt óránál kevesebbet alszik, az felborítja a cukorháztartását. Ez pedig akár cukorbetegséghez vagy szív- és érrendszeri betegségekhez vezethet.

A kezeletlen, súlyos horkolás vagy rendszeres légzésszünet (apnoé) is komolyan károsítja az egészséget. Mivel a légzésszünetek miatt állandóan felugrik a pulzus, könnyen kialakul a magas vérnyomás, megugrik a szívinfarktus, agyvérzés kockázata. Pedig a horkolás sokszor életmódváltoztatás - fogyás, esti sörözés elhagyása, dohányzásról leszokás - után megszűnik, de néha az is elegendő, ha a horkoló nem a hátán fekve alszik. Ha ez nem segít, egy különleges műszer (CPAP-készülék) egy maszkon keresztül rendszeres időközönként levegőt fúj a légutakba, így elmúlnak a légzésszünetek. "Sokan már másnap kipihentebben ébrednek tőle" - mondta Dunai.

Memóriaproblémák, dekoncentráció

Az insomnia kóros nappali fáradtságot, hangulatzavarokat, memóriaproblémákat, depressziót okozhat, de a közlekedési balesetek kockázatát is megnöveli, ha a teljesen kimerült beteg elalszik vezetés közben. Okozhat munkaképtelenséget, ha a kialvatlanságtól már nem tud koncentrálni az insomniás, akinek ilyenkor betegállományba kell vonulnia. Dunainak volt olyan betege, aki "lobbanékony lett, néha fizikailag is nekitámadt a férjének. Egy másik insomniás azt mesélte, ha valaki megkérdezte tőle, hogy aludt, attól feldühödött."

Az alvásgyógyítás - a szomnológia - Magyarországon még gyerekcipőben jár, világszerte is csak néhány évtizedes múltja van. Kevés háziorvos kérdez rá a betegeinél alvászavarra, de egyre többen utalják a pácienseket alvásdiagnosztikai vizsgálatra. A horkolókat sokszor a hálótársuk viszi el orvoshoz, másokat a gégészek küldenek alvásvizsgálatra - mondta Dunai.

Az álmatlanság gyógyításának az egyik legfontosabb feltétele, hogy kiderítsük, mi áll a háttérben. Többnyire lelki problémák vezetnek insomniához, kivéve, ha a beteg valamilyen organikus ok, például légzészavar miatt nem tud aludni. A megoldás ilyenkor az altató vagy a szorongás és depresszió oldása pszichoterápiával. "Van, aki nem akar gyógyszert szedni, és a pszichológusok segítségét kéri, mások viszont csak altatót kérnek" - mondta.