Népszavazást akarnak az autóshídért Szigetmonostoron

Vágólapra másolva!
A Horányért Egyesület elnöke népszavazást kezdeményez Szigetmonostoron, hogy kis autóshíd épüljön a helyiek közlekedésének megkönnyítésére. A Megyeri híd építésekor a falu az autóshídért cserébe mondott le arról, hogy saját lejárója legyen, de a kormány végül csak egy gyalogoshidat építtetne.
Vágólapra másolva!

Helyi népszavazást kezdeményeznek civilek Szigetmonostoron a Megyeri híd építése kapcsán eredetileg kialkudott kis autóshíd megvalósításáért - közölte az akciót kezdeményező Horányért Egyesület elnöke, Nádas Zsolt pénteken.

Nádas elmondta, hogy a Szentendrei-szigeten fekvő falu annak fejében mondott le a községet a törvény szerint megillető lejáróról, ha e helyett egy kis autóshíd épül a Dunán a helyiek közlekedésének megkönnyítésére. Jelenleg ugyanis a szigeten lakók komppal vagy nagy kerülővel, a Tahi-hídon át juthatnak el a fővárosba, illetve Szentendrére.

A kis híd azonban máig nem készült el, helyette a kormány egy kompenzációs csomag keretében a falu túlsó fele és a Szentendre északi részén álló Határ csárda között építtetne egy olcsóbb, 1,5 milliárd forintból megvalósuló gyalogoshidat - tette hozzá a Horányért Egyesület elnöke.

Ez a népszavazás kezdeményezői szerint nem oldaná meg a község lakóinak közlekedési gondjait. Ezért azt szeretnék elérni, hogy az önkormányzat vezetése az alternatív javaslat helyett a tárcával folyamatban lévő egyeztető tárgyalásokon az eredeti terv szerinti egysávos autós híd építése mellett foglaljon állást. Ez a híd Szentendre déli részén, a falu központjához közelebb épülne fel.

Molnár Zsolt polgármester azt mondta, hogy a helyiek véleménye megoszlik a híd kérdésében. Ő maga azért nem helyesli a népszavazást, mert szerinte ha a népszavazás eredményes lenne, beszűkülne a falu vezetőinek mozgástere az egyeztető tárgyalásokon. Molnár szerint így veszélybe kerülhet a kompenzációs csomagban már eddig kialkudott kis gyalogoshíd és egy 2 milliárd forintos fejlesztés terve.

A polgármester hozzátette: a község képviselő-testülete természetesen elfogadja majd a helyi népszavazás eredményét és annak megfelelően képviseli a további tárgyalásokon a falu érdekeit. A törvény szerint amennyiben a szavazásra jogosultak 10 százaléka - ez esetben legalább 170 helybéli - aláírja a kiosztott íveket, megtarthatják a helyi népszavazást. A jegyző hitelesítette az aláírásgyűjtő íveket, így megindulhat a kezdeményezés - közölte Molnár Zsolt.