Életmentést tanítana az iskolában az MSZP

Vágólapra másolva!
Kötelezővé tenné az MSZP a közoktatásban a laikus életmentés és az elsősegélyoktatást. Törvényt hoznának a nemdohányzók védelméről, bővítenék a szívbarát programot és bevezetnék a vastagbélrák országos szűrését is. A Fidesz szerint viszont pénzelvonások közepette nem lehet eredményes népegészségügyi programot csinálni.
Vágólapra másolva!

A közoktatási tananyag részévé tennék a szocialisták a laikus életmentést és elsősegélynyújtást, akár már a következő tanévtől - mondta Kökény Mihály, az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának elnöke. "Ne szerezhessen középiskolai bizonyítványt, szakmunkás oklevelet, aki alapvető életmentő ismeretekből nem vizsgázott le eredményesen" - jelentette ki. Azt mondta, a bevezetés időpontjáról még konzultálni kell az érintett szaktárcákkal, de bízik benne, hogy a következő tanévtől már megvalósítható lesz. "Jelenleg Magyarországon naponta 70 ember szíve áll le, és csak minden tizedik beteg részesül segítségben a mentő kiérkezéséig" - mondta Kökény.

A szocialista politikus arról is beszélt: kezdeményezi, ősszel bizottsági indítványként törvényjavaslatot nyújtsanak be a nemdohányzók védelméről. A javaslat alapján minden belső térben lévő munkahelyet és közterületet füstmentessé tennének. A bevezetésre a tervek szerint egy-másfél éves felkészülési időt biztosítanának. Az Európai Unió 27 tagállama közül 14-ben tilos rágyújtani közterületen, beleértve az éttermeket és a bárokat is.

Kökény Mihály azt mondta: a népegészségügyi elképzelések között a korábbi szívbarát program mintájára szerepel védjegy bevezetése egészségbarát termékekre, szolgáltatásra. Ezt azon szolgáltatások, szállodák, éttermek, árucikkek használhatnák, amelyek igénybe vétele, használata az egészségre előnyös. Egészségbarát lehetne például az az étterem, amely kínálatában zsírszegény, alacsonyabb energiatartalmú ételeket szerepeltet, vagy az a mozi, amelynek hangereje nem dobhártyarepesztő.

Tervezik ezen kívül, hogy a középiskolákban és szakmunkásképzőkben 16 éves korban általános egészségi állapot felmérést vezetnek be. Erre azért lenne szükség, hogy a krónikus betegségek legfontosabb kockázati tényezőit, a családi veszélyeztetettséget időben felfedezzék. Szintén az elképzelések között szerepel a vastagbélrák szűrésének országos bevezetése.

Fidesz: "egészségügyi ámokfutás"

Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője az elhangzottakra sajtótájékoztatóján úgy reagált, hogy az egészségügyben minden továbblépés alapvető feltétele, hogy a kormány teljes körűen elszámoljon azzal, hány milliárd forintos kárt okozott eddig az "egészségügyi ámokfutás". Mint kiemelte, a károknak csak egy része számszerűsíthető, a másik rész felbecsülhetetlen. Mint kifejtette, a bizonytalanság, átláthatatlan helyzet, ami sokszor emberéletekbe kerül, a káosz és fejetlenség sokszor nem számszerűsíthető.

Nem lehet olyan egészségügyben eredményes népegészségügyi programot végrehajtani, amiből 250 milliárdot vontak ki - jelentette ki Szijjártó Péter. A népegészségügyi programokra rendelkezésre álló 22 milliárd forintról azt mondta, ennek a tizenegyszeresét vonták ki az egészségügyből, és ehhez képest alamizsnát akarnak visszaadni.