Hetek alatt fésülhetik át az olajos papírokat

Vágólapra másolva!
Nem kellett volna titkosítani az olajügyekkel kapcsolatos iratok egy részét Szilvásy György szerint. A titkosszolgálatokat felügyelő miniszter ugyanakkor hozzátette, hogy a titkosítások felülvizsgálata heteket vesz igénybe, és ha fel is oldanak egy iratot, még nem jelenti azt, hogy nyilvános lesz. Kármán Irén legfrissebb blogbejegyzésében arról ír, lehetséges, hogy politikai színjáték kezdődött a feje felett. Papával pedig állítólag megromlott a viszonya.
Vágólapra másolva!

Lehet, hogy ostobaként zsákutcába futottam és politikai színjáték kezdődik a fejem fölött - írta a durván bántalmazott Kármán Irén kedd délutáni blogbejegyzésében, majd hozzátette: úgy, érzi "valami mégis megmozdult", hiszen felszínre kerültek a titkosítással kapcsolatos kérdések. Más kérdés, hogy "félholtra verésem árán jutott el az üzenet a döntési helyzetben lévőkhöz" - írta internetes naplójában.

A olajügyekkel foglalkozó újságíró, akit ismeretlenek múlt pénteken összevertek, a Népszabadságnak azt nyilatkozta: egyik szomszédja látott egy gyanús autót feltűnni többször is lakása közelében, amely elhajtott, amint ő megjelent. Az üggyel foglalkozó Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) közben azoknak a kameráknak a felvételeit vizsgálja, amelyek Kármán elhurcolásának lehetséges útvonalai mentén találhatóak.

Papával már nincsenek jóban

A megvert újságíró arról is beszélt: elhatárolódik Sándor István minden kijelentésétől. Az egykori főnyomozóval - aki társszerzője volt az újságírónő Szemben a maffiával - "Papa" nyomoz című könyvének - ugyanis pénzügyi-elszámolási vitába keveredtek a könyv kiadásakor. Ezt az egykori rendőr a lap kérdésére határozottan tagadta, szerinte az újságírónak legfeljebb a kiadóval lehetnek ellentétei.

Kármán azt is sérelmezi, hogy a szerinte "bosszúszomjas" egykori főnyomozó a magánéletéről is beszélt a nyilvánosság előtt. Elmondta, hogy akkor romlott meg munkakapcsolata Sándor Istvánnal, mikor rájött, hogy "Papa cinkelt lapokkal játszik", ezért a tőle származó információkat erősen szűrve kezelte.

Az újságíróval történtek után került elő az olajügyekre vonatkozó iratok titkosításának kérdése. Több párt szorgalmazta, hogy fel kellene oldani a titokká minősítést, Gyurcsány Ferenc pedig azt mondta, ezt meg is fogják tenni - ha a "szakma szabályai szerint lehetséges" - mert nincs olyan politikai szándék, hogy ezeket elhallgassák. Szilvásy György, a polgári titkosszolgálatokért felelős miniszter szerdán a TV2 reggeli műsorában azt nyilatkozta, hogy "jó néhány hetet igényel", míg felülvizsgálják a titkosított ügyek titkosítását. Megismételte, hogy a kormányzatnak nem érdeke politikai okok miatt információkat visszatartani.

Azt is titkosítják, amit nem kellene

A titkosszolgálatokat felügyelő miniszter konzervatívnak nevezte a jelenlegi titokká minősítési gyakorlatot, mert mint mondta: Magyarországon azt is titkosítják, amit nem kellene. "Ezt szeretnénk megváltoztatni" - tette hozzá. Szerinte az olajügyekben a dokumentumok nagyobb részét sem kellett volna titkossá minősíteni, de hozzátette: a titkosítás feloldása nem jelenti automatikusan azt, hogy egy dokumentum nyilvános is lesz.

Az olajügyekről korábban könyvet író, majd dokumentumfilmet forgató Kármán Irént múlt héten annyira megverte két ismeretlen férfi, hogy életveszélyes sérülésekkel került kórházba. Azóta jobban van, nyilatkozataiban az ellenzék és a kormány felelősségéről is beszélt a szerinte megverésének hátterében húzódó olajügyek eltussolásával kapcsolatban.