Megverték az oknyomozó újságírót

Vágólapra másolva!
Megverték Kármán Irén újságírót, aki az olajszőkítéssel kapcsolatos bűncselekmények feltárásán is dolgozott - értesült az Inforádió. Az életveszélyes sérülésekkel a Szent János Kórházba szállított újságírónő nincs kihallgatható állapotban. Rendőrök őrzik a kórtermet ahol fekszik, az állapotát estére sikerült stabilizálni. Több párt és szervezet kérte, hogy a rendőrség kiemelt figyelmet fordítson az ügy felderítésére.
Vágólapra másolva!

Kormos Endre, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) sajtóügyeletének vezetője nem adott tájékoztatást a sértett személyéről, csupán annyit közölt: pénteken éjszaka egy horgász riasztotta a rendőrséget és a mentőket, miután rátalált az összekötözött áldozatra a Duna partján, a Lágymányosi és a Petőfi híd között - írja az MTI. Kármán Irén életveszélyes sérüléseket szenvedett; állapotáról az [origo] a Szent János Kórház traumatológiáján érdeklődött, az ügyeletes azonban azt mondta: az újságírónővel kapcsolatban nem adhat felvilágosítást. Az esti órákban az MTI azt közölte, hogy stabilizálták az állapotát, illetve rendőrök őrzik azt a kórtermet, ahol Kármán Irén fekszik.

Az Inforádió értesülései szerint az újságírót a XX. kerületben támadták és verték meg, megkötözték, majd egy autóba tuszkolták. Ilyen jellegű támadásra még nem volt példa Magyarországon - írja az Inforadio.hu. Az MTI úgy értesült, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal is részt vesz az ügy tisztázását segítő adatgyűjtésben.

Kármán Irén a Szemben a maffiával - "Papa" nyomoz című könyv szerzője, amely az olajszőkítéshez köthető bűncselekményeket tárja fel. Az újságíró filmet is készített az olajügyről, amely a kilencvenes években nagy médiavisszhangot váltott ki. Az Olajozott viszonyok című, mintegy 50 perces dokumentumfilm a rendőrségi ügyek és a gazdasági visszaélések mentén mutatja be az olajhamisítást. A film a rendőrség kapcsán kitér a korrupcióra, valamint a gyanús Békés megyei rendőr-öngyilkosságokra - olvasható az Inforádió honlapján.

Kármán Irén autóját tavaly novemberben feltörték és kiloptak belőle egy rózsaszín sporttáskát, amely Sándor István, a "Papa" peres anyagait tartalmazta, valamint egy leforgatott dokumentumfilmet is rögzítő kazettát. A táskában voltak a Szemben a maffiával... című könyv alapjául szolgáló peres iratok, valamint az ugyanerről a témáról forgatott film úgynevezett Beta-kazettája. A rendőrség akkor úgy minősítette az esetet, hogy egyszerű autófeltörés történt, a táska ellopása nincs összefüggésben annak tartalmával - írja az MTI.

A "Papa" sejti, ki állhat a háttérben

Sándor István, a "Papa" az esettel kapcsolatban azt mondta szombaton: Kármán Irén az utóbbi időben több olyan nyilatkozatot tett a televízióban és internetes naplójában, amelyeket egyesek "nem néztek jó szemmel". Elmondása szerint ezen nyilatkozatokban Kármán Irén az 1990-es évek közepén történteket, az olajszőkítést és az ahhoz kapcsolódó bűnözői köröket emlegette.

A távirati irodának nyilatkozva azt mondta: van elképzelése arról, kinek állhatott érdekében az újságírónő megverése. Ez szerinte tekinthető egyfajta figyelmeztetésnek. Sándor István úgy tudja, Kármán Irén több telefonos és "áttételes" fenyegetést kapott, hogy hagyja abba az olajügyek kutatását. "Ezeket a fenyegetéseket Irén nem vette komolyan, szerintem nem volt veszélyérzete. Én többször figyelmeztettem, sőt, amikor megkeresett a könyv és a film elkészítésének ötletével, megkérdeztem tőle, hogy jól meggondolta-e, mit akar csinálni" - tette hozzá Sándor István.

A MÚOSZ-szal tárgyalt a filmbemutatóról

A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) szombaton közleményben reagált az esetre. Eszerint az elnökség "megdöbbenéssel értesült Kármán Irén tényfeltáró újságíró megtámadásának híréről". A közleményből az is kiderül, hogy a MÚOSZ az Olajozott viszonyok című, ötvenperces dokumentumfilm bemutatásáról a napokban tárgyalt Kármán Irénnel" - tartalmazza a közlemény.

Bűncselekmény és a nyilvánosság elleni akció

Az újságírónő bántalmazására az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) is reagált, amelynek sajtószabadság-képviselője, Haraszti Miklós kijelentette: a sajtó akadályozása céljából elkövetett bűncselekményeket nem szokványos bűncselekményként kell kezelni, hanem, mint a nyilvánosság elleni akciókat. Nem kizárható, hogy Kármán Irén sorsa másként alakult volna, ha anyagainak korábbi elrablását nem egyszerű autófeltörésként kezeli a rendőrség - mondta. A törvényalkotásnak súlyosbító körülménnyé kellene tennie a nyilvánosság elleni fellépés indítékát, ahogyan például az erőszakcselekményeknél a rasszista indítékot kezelik - tette hozzá Haraszti.

Felháborodott pártok

Több párt, így az SZDSZ, az MDF és a KDNP közleményében elítélte az újságíró bántalmazását. Arra kérték a hatóságokat, hogy kiemelt figyelmet fordítsanak a bűncselekmény felderítésére, mert nem maradhat következmény nélkül a szólásszabadságot képviselő újságíró elleni támadás. Daróczi Dávid kormányszóvivő közölte: a kormányzat kiemelten fontosnak tartja a sajtószabadság és a nyilvánosság védelmét, Kármán Irén támadóinak megtalálásában több szerv, így a Nemzetbiztonsági Hivatal is részt vesz. "Jogi értelemben a rendőrség minden ügyet egyformán fontos, kiemelt ügyként kezel" - mondta Daróczi Dávid hozzátéve: "de természetes, hogy a nyilvánosság egyes ügyeket az átlagosnál is nagyobb figyelemmel kísér. Ez az eset is ezek közé tartozik".