Itt még nem szexi a melegfesztivál mögé állni

Vágólapra másolva!
Miért nem jó a macsóknak az az óvszer, amelynek gyártója homoszexuálisokat támogat? Ilyen kérdések is nehezíthetik a magyar melegfesztivál szervezőit, amikor szponzor után kajtatnak. A nagy cégeket nem is merik megkeresni, és valószínűleg tényleg árnyékra vetődnének: az [origo] tesztje szerint ötből négyen biztosan elutasítanák a kérelmet. A vállalatok homoszexuális PR-szakemberei jelenthetik számukra a reményt.
Vágólapra másolva!

"A fesztivál büszke támogatójaként a British Airways segít, hogy minél több élménnyel gazdagodjon ebben az élettel teli és barátságos városban" - így kezdődik a brit légitársaság hirdetése, amelyben kimondottan a londoni melegfesztiválra utazóknak kínálnak kedvezményes jegyeket. A London Pride támogatói között több nagy cég - köztük a Ford - is szerepel, de ugyanez a helyzet Kanadában is, ahol a Pride Toronto fő támogatója egy nagy helyi sörgyártó cég, de a sok szponzor között feltűnik például a Motorola is.

A budapesti rendezvény szervezői még gondolni se mernek rá, hogy a kimondottan melegeknek létesített szórakozóhelyeken, weboldalakon kívül másoktól is támogatást kérjenek. Érdeklődésünkre szabadkozás volt a válasz: nem olyan nagy és színvonalas még a rendezvény, hogy bátran bekopogjanak cégvezetők irodájának ajtaján. "Bécsben 20-30 kamionnal vonulnak, itt meg alig jön össze pár kocsi, ettől nem lesz szexi a rendezvény" - mondta Kerekes János, a fesztivál egyik szervezője. Néhány nappal ezelőtt mégis útjára bocsátottak egy kiadványt, melyben olyan szponzorokat keresnek, akik látnak fantáziát a július 5. és 8. közötti rendezvény támogatásában, de felhívásukra egyelőre senki nem jelentkezett.

Mivel a fesztivál szervezői nem vették a bátorságot, hogy nagy cégeket vegyenek célba, az [origo] helyettük is megpróbált utánajárni, mekkora sikerrel keresnék meg azokat a vállalatokat, amelyek 2006-ban a legtöbb pénzt költötték hirdetése (a húszas listát a TNS Media Intelligence bocsátotta rendelkezésünkre). Bár az elutasítás oka egyik esetben sem vonatkozott a rendezvény jellegére, az öt megkeresett cég közül négy biztosan nem vállalná a fesztivál támogatását, az ötödiknél pedig a szervezők írásos megkeresésének ismeretében mondanák ki a végső szót.

Több vállalatnál is hivatkoztak arra, hogy idén meghatározott jellegű programokat támogatnak, ezért a melegfesztivál nem fér bele a profiljukba. A Coca-Cola a környezetvédelemért és az aktív életmódért szeretne tenni, a Pannon az aktív sportokat támogatja, a L'Oreal kutatónőknek biztosít ösztöndíjat, a Danone pedig arról küldött levelet, hogy idén mennyit fordított a daganatos gyerekeket kezelő hálózat támogatására. A Vodafone diplomatikusan azt válaszolta, hogy a melegfesztivált esetleges szponzorációs kérelmét ugyanúgy bírálnák el, mint bármely más jellegű rendezvényt: megvizsgálnák az eseményben rejlő lehetőségeket és azt, hogyan illeszkedne a cég marketing-kommunikációs stratégiájába, és ezt követően adnának választ a kérelemre.

Több megkérdezett kommunikációs szakember vélekedett úgy, hogy sokára lesz, amíg a nagy cégek beállnak egy ilyen rendezvény mögé, azt mégsem tartják szerencsésnek, hogy a fesztivál szervezői meg sem próbáltak kapcsolatba lépni cégvezetőkkel. Az egyik PR-os ezért először önbizalomnövelő tréningre küldte volna a szervezőket, mielőtt belefognak a szponzorkeresésbe. A megkérdezettek közül többen csak név nélkül nyilatkoztak, az egyik szakember kimondottan arra hivatkozva kérte neve mellőzését, hogy nem szeretné, ha neve egy ilyen témájú cikkben szerepelne.

Arra a kérdésre, hogy hogyan érdemes belevágni a támogatók keresésébe, a személyes ismeretségek bevetését javasolták. "Ha tudnak olyan cégvezetőt, vagy marketingest, aki maga is meleg, őket mindenképp érdemes megkeresni" - mondta Duba Gábor, a CREA reklámügynökség kreatív-ügyvezető igazgatója. Ezen felül, szerinte a szervezőknek végig kellene gondolni, hogy a mik a kedvenc márkái a meleg közösségnek és azoknak a cégeknek a vezetőihez fordulni. Jó tanácsként még azt is hozzátette: több esélyük van a kisebb cégeknél, mint a piacvezetőknél. A piacvezetők ugyanis többnyire nem szívesen támogatnak olyan rendezvényt, amely némelyekből ellenszenvet vált ki. A hazai fesztivál szervezője szerint még az óvszergyártókat sem könnyű meggyőzni, mert a cégek attól tartanak, hogy egy heteroszexuális férfi nem szívesen választja majd azt az óvszert, amelynek a nevét a melegfesztiválon látta feltűnni.

Személyes kapcsolataikat vetették be évekkel ezelőtt a torontói fesztivál rendezői is. "Gyakran a szponzorok azért álltak mellénk, mert a vállalatnál dolgozó melegek azt kérték munkáltatóiktól, úgy támogassák őket, hogy valamelyik meleg rendezvényt szponzorálják. A mostani támogatás jelentős része az ő kitartó munkájuknak köszönhető" - közölte Fatima Amarshi, a Pride Toronto igazgatója. Szerinte a melegek jogainak kiterjesztése (Kanadában engedélyezett a melegházasság) és a társadalmi elfogadottság növekedése is hozzájárult ahhoz, hogy a cégek bátrabban álljanak melléjük. "Sőt, bizonyos esetekben már divatos, szexi lett a Pride szponzorálása" - válaszolta megkeresésünkre a kanadai fesztivál igazgatója.

Jelentős különbség ugyanakkor a kanadai vagy akár az angliai fesztivállal összehasonlítva a résztvevők száma, ez pedig fontos szempont a szponzorációnál is. Kanadában, az Egyesült Államokban vagy Nagy-Britanniában a melegek akkora fogyasztói bázist alkotnak, hogy sok cég már csak ezért sem engedheti meg magának, hogy elveszítse őket. A londoni fesztivál felvonulásán tavaly 600 ezer ember vett részt, a torontói pedig egymilliós rendezvénnyé nőtte ki magát. A budapesti fesztiválra szervezői idén 5 és 10 ezer közötti résztvevőre számítanak.