Az igazán érdekes adatok hiányoznak a kórházlistákról

Vágólapra másolva!
Péntektől elérhetők az Egészségbiztosítási Felügyelet honlapján az első, kórházakkal kapcsolatos adatok. A betegek tájékozódást segítő listák azonban nem tartalmazzák azokat az érdekesebb adatokat, amelyekből az állampolgárok következtethetnének a kórházi ellátás minőségére. A betegek elégedettségét, valamint a kórházi fertőzéseket tartalmazó adatok közzététele csak jövőre várható.
Vágólapra másolva!

Péntek délutántól érhetők el az Egészségbiztosítási Felügyelet honlapján az első olyan kórházlisták, amelyeknek célja, hogy segítsék a betegek tájékozódását. A február óta ígért listákon egyelőre azonban nem szerepelnek olyan adatok, amelyek alapján az állampolgárok következtethetnének arra, hogy az adott kórházban milyen az ellátás minősége. Ilyen lehet például az, hogy hányan halnak meg egy kórházban vagy hogy mekkora a kórházi fertőzések aránya.

Ezek hiányát Kovácsy Zsombor, a betegjogok betartásának ellenőrzésére létrehozott szervezet elnöke a pénteki sajtótájékoztatón azzal magyarázta, hogy a listákat azokból az adatokból állították össze, amelyeket az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) és az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet (ESKI) megküldött nekik. Az olyan komolyabb adatokat, mint például a halálozási arányok, egyelőre nem küldték el a felügyeletnek. Amikor ez megtörténik, azt közzé fogja tenni a felügyelet - mondta Kovácsy.

A pénteken közzétett listák kórházakra lebontva négy adatot tartalmaznak. (A keresett kórházat előbb a megfelelő régióból, majd a megyéből kiválasztva találni meg az adatbázisban.) Az esetszám arra utal, hogy mekkora a kórház, illetve az egyes osztályok forgalma. Az ágykihasználtság arra, hogy hatékonyan gazdálkodik-e a kórház, az ápolási idő pedig azt mutatja, hogy hány nap után mehet haza a beteg. Ezenkívül még az egynapos ellátások számát is tartalmazza a táblázat.

A honlapon támpontok is találhatók ahhoz, hogy ezeket az adatokat hogyan értelmezzék az állampolgárok. Többek között fogalomtár, valamint az országos átlagok feltüntetése is segíti az eligazodást. Ezenkívül egy részletes keresőt is tartalmaz a weblap, ahol már nem böngészni kell a kórházak között, hanem konkrét listákat is lehet találni. A régió, a kórházi osztály és az ellátási forma kiválasztásával megkaphatjuk, hogy hol a legmagasabb és a legkisebb az ápolási idő és az ágykihasználtság.

Annak ellenére, hogy a listák nem tartalmazzák a minőségmutatókat, azért számítanak újdonságnak, mert korábban ezek az adatok nem voltak nyilvánosak A korábbi kísérletek rendre elbuktak az orvosok és a kórházak tiltakozása miatt. A kórházak főként arra hivatkoztak, hogy a közölt adatokból téves következtetéseket vonnak majd le betegek. A nagyobb kórházakban ugyanis azért halnak meg többen, mint a kis kórházakban, mert a kisebb intézményekből az esetek többségében továbbküldik a betegeket.

Kovácsy ennek kapcsán pénteken azt mondta: a betegeknek joguk van ahhoz, hogy minden adatot megismerhessenek, az állam pedig nem korlátozhatja, hogy ebből milyen következtést vonnak majd le. Kovácsy elmondta: a felügyelet további tervei szerint 2008-tól lesznek elérhetők a kórházi fertőzések adatai, valamint a betegek elégedettségét és a gyógyítás eredményességét tartalmazó kórházi mutatók.