Női kvótát akar a választáson az SZDSZ

Vágólapra másolva!
Módosítaná a választójogi törvényt az SZDSZ annak érdekében, hogy nagyobb legyen a női képviselők aránya a parlamentben. A javaslat szerint a pártlistákon a politikusok fele nő lenne, ami 25-30 százalékra növelné arányukat a képviselők között.
Vágólapra másolva!

Ha a többi párt nem támogatja, akkor is benyújtják a liberálisok azt a módosító javaslatukat, amellyel a nők arányát szeretnék növelni a parlamentben. A javaslat szerint a pártlistán a jelöltek fele kötelezően nő lenne, és a két nemhez tartozók felváltva követnék egymást.

Sándor Klára SZDSZ-es képviselő ugyanakkor elmondta, hogy ezzel a módosítással is csak 25-30 százalék lehet a nők országgyűlési aránya, hiszen nemcsak pártlistákról, hanem az egyéni választókerületekből is kerülnek képviselők a parlamentbe.

Sándor Klára szerint a választási adatok azt mutatják, hogy hozzáértés, hitelesség, megbízhatóság szempontjából szívesebben szavaznak a nőkre a választópolgárok, mint a férfiakra. Ha a pártlistákon több lesz a nő, akkor jobban szem előtt lesznek - tette hozzá.

A képviselő hangsúlyozta, hogy ha több női politikus lenne az Országgyűlésben, olyan témák is felmerülnének, amelyek ma nem is kerülnek szóba. Magyar Bálint ugyanakkor a változtatás mellett érvelve kiemelte, hogy a szimpla tájékoztatásban nem lehet bízni, mert a rendszerváltás óta 8 és 12 százalék között mozog a nők aránya a képviselők között a parlamentben.

Sándor Klára még egy korábbi nyilatkozatában említette példaként a skandináv országokat, ahol 40 százalék felett van a nők aránya, bár itt a pártok belső szabályozásában szerepel a kvóta. A választójogi törvényben Spanyolországban és Belgiumban írnak elő kvótát, Franciaországban pedig az alkotmány tartalmazza a kötelező 50 százalékos arányt.