Szülők és orvosok ütköznek a beteg fiú felett

Vágólapra másolva!
Egy váci házaspár panaszt tett a helyi kórház ellen, ahol mozgássérült és értelmi fogyatékos gyereküket kezelték. A 16 éves fiú azóta is lélegeztetőgépre kötve fekszik az intenzív osztályon, azt azonban, hogy ezért okolható-e bárki is, nehéz megállapítani. A kórház és a szülők ugyanis homlokegyenest mást állítanak. Nem először kerülnek vitába: a kórháznak korábban kártérítést kellett fizetnie a fiú születésekor elkövetett műhiba miatt.
Vágólapra másolva!

Megfázásnak indult annak a 16 éves váci fiúnak az esete, akinek állapota az utóbbi három hétben annyira súlyosra fordult, hogy jelenleg egy fővárosi kórház intenzív osztályán fekszik. A szülők a mozgássérült és értelmi fogyatékos fiú állapotának rosszabbra fordulása miatt hivatalos panaszt tettek a gyereket először kezelő váci kórház ellen. Mivel a fiú intenzív osztályon van, őt felkeresni nem tudtuk, cikkünkben a szülőktől és a kórháztól kapott információkra támaszkodtunk.

Szülei elmondása szerint a 16 éves Tamás - születésekor keletkezett fogyatékossága miatt - beszélni nem tud, viszont mindent megért, amit mondanak neki és képes reagálni is. Állandó ellátásra szorul, tolókocsival közlekedik, de iskolába jár: egy kisegítő iskola tanulója. Kedvenc játéka a "Gazdálkodj okosan!" - mondta az [origo]-nak nyilatkozva a fiú édesapja. "Örül, ha nyer, ha meg a papa nyer, akkor mérges" - mesélte Birszki László a fiáról.

A szülők a gyerek háziorvosának a tanácsára vitték be április 7-én este a váci kórházba fiukat, aki már napok óta megfázásos tünetektől szenvedett és antibiotikum hatására sem lett jobban. A fiú egyre erősebben fulladt és köhögött. A gyerekosztályon ügyeletben lévő orvos ellátta a gyereket, majd elmondta, hogy otthon hogyan folytassák a kezelést és hazaengedte őket. A kórházban kapott kezelés hatásáról eltérő a szülők és a kezelést végző orvos álláspontja.

Másnap újra kellett éleszteni

A szülők írásos panaszt adtak be a váci kórház igazgatójához, ebben az szerepel, hogy "a gyerek állapota nem vált kielégítővé, ennek ellenére hazaengedték". Míg a kezelést végző orvos szerint "a gyermek az alkalmazott kezelés után láthatóan jobban lett, a beszélgetésekre, beavatkozásokra mosolyogva kezdett reagálni" - áll az orvos jelentésében, amit a kórházban indított belső vizsgálat miatt készített el (a dokumentumot a gyerek szülei bocsátották rendelkezésünkre, de tartalmát szóban megerősítette a kórház is).

A tünetek az éjszaka folyamán enyhébb formában jelentkeztek - áll a szülők beszámolójában -, de reggel a gyerek megint sípolva kapkodott levegő után, állapota ugyanolyan rossz volt, mint előző este. Ekkor telefonon felhívták a fiút előző nap kezelő orvost a kórházban, aki - a szülők írásos panasza szerint - "bántóan kioktatta" őket és azt mondta, hogy "ha a gyerek állapota nem rosszabb, akkor ne zavarják őt, mert most adja át az osztályt".

Az orvos jelentése szerint azonban ennek az ellenkezője történt: "mivel tegnapi megállapodásunk is így szólt, természetesen jöjjenek be a gyerekkel" - mondta saját állítása szerint az orvos. A szülők azonban visszakoztak, és azt kérdezték, hogy muszáj-e bevinni a gyereket - állítja jelentésében az orvos. A dokumentum szerint, miután az orvos többször elmondta, hogy ha a gyerek rosszabbul van, akkor hozzák be, ha pedig jobban, akkor ráérnek később is bevinni, de a szülők nem tudtak döntést hozni, a parttalanná váló beszélgetést az orvos ezzel zárta le: "Apuka, két lehetőség van, vagy behozza a gyermeket, vagy nem hozza, harmadik út nem választható, de én azt tanácsolom, hogy hozza be, az ügyeletes kollégának a gyermeket referálom, s elnézését kérem, de most mennem kell".

A telefonbeszélgetés után röviddel a gyerek otthon összeesett és leállt a légzése. A szülők azonnal berohantak vele a hozzájuk nagyon közel lévő váci kórházba, ahol a gyereket újraélesztették, majd az intenzív osztályon gépi lélegeztetésre helyezték. Három nap után átvitték a gyerekosztályra, ahonnan pár nap múlva vissza kellett helyezni az intenzívre.

Vác - Törökbálint - Vác - Budapest

Miután a váci kórházban úgy látták, hogy már nincs szüksége további intenzív osztályos kezelésre az elmúlt hét végén - április 20-án, pénteken - a gyereket a törökbálinti tüdőszanatóriumba szállíttatták, ahol azonban nem töltött el egy napot sem, mert az ottani orvosok úgy ítélték meg, hogy feltétlenül olyan kórházban kell folytatni a kezelését, ahol van intenzív osztály, náluk viszont nincs. A gyereket ezért visszavitték a váci kórházba, ahol - a szülők elmondása szerint - nem tudtak neki helyet biztosítani az intenzív osztályon, ezért a fővárosi Madarász Utcai Kórházban helyezték el.

Birszki Tamás azóta is ebben a budapesti kórházban fekszik, jelenleg is intenzív osztályon. A szülők április 11-én írásban juttatták el panaszos levelüket a váci Jávorszky Ödön Kórház igazgatójához, mert szerintük a gyerek alapbetegsége és a jelentkező tünetek miatt a kezelőorvosnak számítani kellett volna esetleges komplikációkra. A kórház igazgatója az esetet azonnal kivizsgáltatta és levélben küldte el megállapításait és az orvosi jelentéseket a szülőknek. Eszerint orvosi szabályszegés nem állapítható meg a fiú ellátásával kapcsolatban. A fiú kezelését végző orvos jelentése szerint előző este nem tudhatta, hogy másnap rosszabbra fordul a helyzet. "Sajnos, hogy a 'jövőt', azaz 'egy eljövő idő' történéseit csak nagyon kevés esetben tudjuk prognosztizálni, ez sokszor lehetetlen feladat" - áll az orvosi jelentésben.

Feljelentés és rágalmazási per

Megkerestük a váci Jávorszky Ödön Kórház igazgatóját, aki az [origo]-nak ismertette a belső vizsgálat eredményét, hogy nem történt mulasztás a kórházban. Erős András főigazgató rágalmazási pert helyezett kilátásba a szülők ellen. Mivel a belső vizsgálat megállapításait a szülők nem tudják elfogadni, április 11-én rendőrségi feljelentést tettek ismeretlen tettes ellen munkakörben elkövetett életveszélyt okozó gondatlanság miatt. A rendőrség az ügyet 15 napon belül kivizsgálja.

A szülők egyébként már korábban nyertek pert a váci kórház ellen, ugyanis 16 évvel ezelőtt itt született gyerekük. Ebben a perben megállapítást nyert, hogy Tamás a szüléskor történt műhiba miatt lett mozgássérült és értelmi fogyatékos, ezért a kórháznak kártérítést kellett fizetnie a családnak.

Tiefenthaler Eszter