A franciák maradi liberálisának örül Kóka

Vágólapra másolva!
Levélben gratulált Kóka János SZDSZ-elnök Francois Bayrounak, a francia elnökválasztás első fordulójában kiesett, de közel 19 százalékot elért centrista jelöltnek. Kóka szerint Bayrou és pártja "komoly és hitelt érdemlő formában képviseli a liberális értékeket". Az [origo] azonban úgy találta, hogy Bayrou több, a liberálisok számára fontos kérdésben inkább a konzervativizmus és a globalizáció kritikusai között egyensúlyoz.
Vágólapra másolva!

Kóka János, az SZDSZ elnöke "nagy örömmel értesült", hogy Francois Bayrou, a Francia Demokrácia Uniójának (UDF) jelöltje több mint hatmillió szavazatot kapott, és így közel 19 százalékot ért el a vasárnapi elnökválasztáson. Kóka szerint ezzel Bayrou bebizonyította, hogy "ismét felemelkedőben van egy olyan párt (...), amely komoly és hitelt érdemlő formában képviseli a liberális értékeket".

Francois Bayrou a választásokon centristaként határozta meg magát, de az UDF-et a francia politikai rendszerben általában jobbközép pártként szokták jellemezni. A párt egyébként a Liberális Internacionálénak sem tagja.

A két nagy francia párthoz, a Sarkozyt támogató Népi Mozgalom Uniójához (UMP) és a Ségolene Royalt támogató Szocialista Párthoz (PS) képest annyiban valóban liberálisnak mondható, hogy az állam mindenhatóságába vetett hit helyett az állampolgár egyéni felelősségét is hangsúlyozza. Bayrou programja azonban számos pontban nem tűnik túl liberálisnak.

Kereskedelem

Nem tűnik piacbarátnak Bayrou azon elképzelése, amely szerint támogatni kell a kiskereskedőket és a helyi boltok megmaradását, emellett ellenzi, hogy az üzletek vasárnap is nyitva tarthassanak. Kifogásolja a kiskereskedők kiszolgáltatottságát, és úgy véli, hogy a - globalizáció kritikusai által favorizált - méltányos kereskedelem olyan gazdaságfilozófia, amely a "rövid távú pénzügyi érdekeken kívül" mást is figyelembe vesz. A különleges elbánás is ellentmondani látszik a szabad versenyt hirdető liberálisoknak.

Vállalkozások

Bayrou határozottan vállalkozásbarátnak tartja magát, a vállalkozások számára kedvező környezetet szeretne kialakítani, amin főleg az adminisztratív és egyéb terhek csökkentését érti. Elsősorban azonban a kisvállalkozókat támogatná, amelyeket megvédene és piacra jutásukat segítené. Ugyanakkor igencsak globalizációkritikus fogalmakat használ, amikor megkérdőjelezi a kiszervezések ésszerűségét azok társadalmi költségei miatt, és határt szabna a pénzügyi piacoknak is.

Adó

"Az államadósság csökkentését tartom elsődlegesnek az adócsökkentéssel szemben" - mondja Bayrou, aki egyszerűsítené az adónemeket és a kivételeket. Ugyanakkor úgy véli, hogy az euró "pénzügyi és társadalmi harmonizációt" kíván, ezért a vállalati adót egységessé tenné az Európai Unióban. Ökológiai adót vetne ki, és megfontolná a nemzetközi pénzügyi tranzakciók után fizetendő "Tobin-adó" esetleges bevezetését.

Egyesült Államok

Bayrou sem ígért jelentős változást az eddigi francia Amerika-politikában. "Szeretem az Egyesült Államokat, szeretem az amerikaiakat, de nem őket tekintem mintának." "Európának ellensúlyoznia kell az Egyesült Államokat" - írja választási programjában, ami kevéssé tűnik hasonlónak Eörsi Mátyás, az SZDSZ frakcióvezető által képviselt nézethez, miszerint Magyarországnak "nem jó, ha választani kényszerül a kettő között".

Homoszexuális házasság és örökbefogadás

Bayrou ebben a kérdésben sem tűnik túl liberálisnak, bár a melegek élettársi kapcsolatát "határozottan támogatja". Ugyanakkor úgy véli, hogy a házasság egy nő és egy férfi között jön létre, és hasonló okból ellenzi, hogy meleg párok közösen fogadhassanak örökbe gyermeket.

Bevándorlás

Távol az angolszász liberalizmus bevándorlást pozitívnak mondó elvétől, Bayrou szerint nincs szükség gazdasági bevándorlókra egy olyan országban, ahol 4 millió munkanélküli van. Nagyon határozottan fellépne az illegális - gazdasági okokból történő - bevándorlás ellen, a Franciaországban élő menekültek számára azonban integrációs programot indítana.

Izsák Dániel