A HM kiadta a tubesi radar első fokú építési engedélyét

Vágólapra másolva!
Kiadta a Tubes-hegyre tervezett katonai lokátor telepítésére vonatkozó első fokú építési engedélyt az első fokú hatóságként eljáró Honvédelmi Minisztérium építéshatósági osztálya - közölte a HM Kommunikációs és Toborzó Főosztálya.
Vágólapra másolva!

"Az első fokú hatóságként hatáskörrel rendelkező HM Központi Ellenőrzési és Hatósági Hivatal Építéshatósági Osztály kiadta az első fokú építési engedélyre vonatkozó határozatot a Tubes-hegyre tervezett honvédségi híradóbázis-korszerűsítés és lokátorállomás-telepítésről" - írta a HM közleményében.

Az engedély a dokumentum szerint a Tubesen található honvédségi híradóobjektum korszerűsítésére, egyben a radarállomás telepítésére terjed ki.

Mint írják, az első fokú határozat az ügyfelek általi kézhezvételtől számított tizenötödik nap után válik jogerőssé, ha ez idő alatt senki nem fellebbez.

A HM építéshatósági osztálya több mint száz ügyfelet és az érintett szakhatóságokat is értesítette, egyebek mellett Pécs megyei jogú várost, a Civilek a Mecsekért Mozgalmat, az Istenkúti Közösségért Egyesületet, az Összefogás Pécsért Egyesületet, a Pécsi Zöld Kör Egyesületet, valamint a Védegyletet. Nyolc ügyfél élt irat-betekintési jogával az eljárás során - áll a tájékoztatóban.

Az első fokú hatóság azért adta ki az engedélyt - mutatnak rá -, mivel az érintett szakhatóságok állásfoglalásaiban olvasható kikötések között nincs olyan észrevétel, amely gátolná a beruházás megvalósítását.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök 2005 novemberében jelentette be, hogy a kormány a Pécs melletti Tubesre javasolja telepíteni az eredetileg a Zengőre tervezett radart, amelynek felépítése civilek ellenállása miatt korábban meghiúsult.

Pécsi civil szervezetek tavaly szeptemberben aláírásgyűjtésbe kezdtek egy Tubessel kapcsolatos népszavazás kiírásáért. Akciójukkal azt kívánták elérni, hogy az önkormányzat módosítsa a város építési és szabályozási tervét, kizárva a radarberuházást. Követelésüknek demonstrációkkal is nyomatékot adtak.

Az idén márciusban megtartott helyi népszavazás érvénytelen lett, ugyanakkor a szavazók többsége elutasította a radar megépítését. Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője a népszavazást követő héten azt jelentette be, hogy "a kormánydöntést követően a Honvédelmi Minisztérium az építési engedély iránti kérelmét az illetékes szakhatóságnak beadja".

A pécsi közgyűlés március 22-i rendkívüli ülésén nem szavazta meg, hogy változtatási tilalmat rendeljenek el a katonai radar építési helyszínére.