Rejtőzködő vállalkozó vágja ki a szigligeti nyárfákat

Vágólapra másolva!
Egy nevét eltitkoló alvállalkozó kezdte el kivágni Szigligeten a balesetveszélyesnek minősített nyárfákat. A korábbi alvállalkozó hétfőn mondta le a munkát, azt állítva, hogy megfenyegették. A fák kivágását ugyanakkor már egy hete elhalasztották a civil szervezetek tiltakozása miatt, akik szerint a fasor a balatoni tájkép nélkülözhetelen része.
Vágólapra másolva!

Elkezdték kivágni a szigligeti fasor nyárfáit. A ritkítást már korábban elhatározta a Veszprém Megyei Közútkezelő Kht, de a munkával korábban megbízott alvállalkozó a múlt héten nem vállalta a feladatot. A fák körül ugyanis szerdán húsz helyi lakos tiltakozott, így a balesetveszély miatt nem lehetett kivágni a fákat.

Hétfőn Pozsgai Attila fővállalkozó elmondta, hogy a munkát végző alvállalkozó végleg felbontotta a szerződést, mert állítása szerint a helyszínre vonult tiltakozók megfenyegették. Vörös Gyula, a közútkezelő igazgatója viszont hagsúlyozta, hogy a munkálatokkal nem lehet várni, mert a fák életveszélyt jelentenek az emberekre.

Ezután kezdődött meg kedden reggel a fák kivágása, amit egy magát megnevezni nem akaró új alvállalkozó végez. A fasort alkotó 200 fából 64-et ítéltek balesetveszélyesnek, így nem a teljes fasort, csak egy részét vágják ki. A tiltakozók szerint azonban a kivágásra ítélt 64 fa közül is van, amlyiket nem kellene elpusztítani.

A helyi üdülő-tulajdonosokat képviselő Palotai Emma ügyvéd ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a közútkezelőnek a környezetvédelmi felügyelőség csak a vegetációs időn kívüli időszakra adta ki a vágási engedélyt. Mivel a fák vegetációs időszaka már márciusban elkezdődött, szerintük ezért is szabályellenes a fasor ritkítása. A közútkezelő szerint viszont, ha életveszélyről van szó, akkor nem lehet a vegetációs időszakra hivatkozni.

A civilek ezért tovább gyűjtik az aláírásokat a fák kivágása ellen, annak ellenére, hogy a munkálatok már megkezdődtek. Palotai azt is elmondta, hogy a vágást engedélyező székesfehérvári környezetvédelmi felügyelőség határozata ellen a az országos főfelügyelőségtől kérnek felülvizsgálatot, a Veszprém Megyei Főügyészségen pedig jogorvoslatot akarnak.

Balassa Balázs, Szigliget polgármestere nem csatlakozott a tiltakozókhoz, szerinte a környezetvédelmi hatóság alapos okkal és körültekintéssel adta ki a vágási engedélyt. A polgármester szintén a balesetveszélyre hivatkozva állt ki a fák ritkítása mellett. Szigligeten ugyanis már 2005. nyarán egy fa rázuhant egy büfére és a strand öltözőjére, miközben egy ember is könyebben megsérült, és több milliós kár keletkezett - emlékeztetett Vörös Gyula.

MTI/[origo]