Horváth doktor elűzi a brit szájszagot

Vágólapra másolva!
Miben lehet Magyarország versenytársa a kirobbanó gyorsasággal fejlődő Indiának? Ha másban nem is, a garasoskodó brit betegek kezelésében talán igen - legalábbis ez derül ki egy kutatásból. Sok brit beteg nemcsak az olcsóság miatt választ kelet-európai vagy ázsiai orvost, hanem azért is, mert fél az angliai kórházakban terjedő kórokozóktól. Igaz, van köztük olyan is, aki épp a magyar fogorvos vércseppes fúrójától ijedt meg.
Vágólapra másolva!

"Elájulnak az angliai fogászati áraktól és elkezdenek keresgélni" - így indul a legtöbb beteg útja, aki úgy dönt, hogy külföldön kezelteti magát - mondta az [origo]-nak Tuba Ágnes, a kimondottan a magyarországi fogászati kezelésre specializálódott, British-Hungarian Medical Service munkatársa.

A cég weboldalára rábukkanó angolok e-mailben küldik el, hogy milyen beavatkozásra, milyen árajánlatot kaptak fogorvosuktól, majd a cég néhány napon belül kiszámolja, hogy ugyanez Magyarországon mennyiből jönne ki.

"Két implantátumnál már utazással, szállással együtt is nagyon megéri" - mondta a cég munkatársa. Egy implantátum (fogbeültetés) Angliában ugyanis kétezer fontba kerül, míg itthon 600 fontnak megfelelő, 220 ezer forinttól indul az ára. A kinti költségekhez képest alacsony árak és a jó hírű magyar szakemberek - általában ez a két érv, ami miatt az Angliában élők vállalják a külföldi kezelést.

Nem csak a fúrótól félnek

Abban sokan kételkednek viszont, hogy ebben, a számukra ismeretlen közép-kelet-európai országban, vajon ugyanolyan szigorúak-e a biztonsági és higiéniai előírások, mint Nagy-Britanniában. Egy Budapesten élő brit fiatalember az [origo]-nak nyilatkozva elmondta, hogy az olcsó fogászati kezelés miatt ide látogató ismerőse döbbenten tapasztalta, hogy a fogorvos nem húzott gumikesztyűt mielőtt megvizsgálta. Egy másik esetben pedig azt kellett szóvá tennie, hogy a fúrón még rajta voltak az előző beteg vércseppjei, mire a fogorvos gyorsan leöblítette a fúrót a csap alatt, vagyis a fertőtlenítés elmaradt. Az ezekhez hasonló történetek néhány külföldit vissza is tántorítanak az itteni kezeléstől.

"Soha nem jártak Magyarországon, szinte csak annyit tudnak, hogy egy volt kommunista ország" - mondta az [origo]-nak Tuba Ágnes. A magyarországi kezeléseket hirdető angol-magyar cégeknél általában azzal oszlatják el a felmerülő kételyeket, hogy a régi betegek számolnak be az újaknak az itteni tapasztalataikról. "Rossz volt a leheletem, de Horváth doktor megtalálta az okát és meggyógyította", "Nagyon elégedett vagyok" - ezek a betegektől származó idézetek szerepelnek angolul az egyik cég weboldalán, amelyik szintén magyarországi kezeléseket ajánl.

A külföldi gyógykezelés leszervezésén kívül, a kinti cégek segítséget ajánlanak a legolcsóbb repülőjegy és szálláshely megtalálásában is, sőt rövid városnézést is beiktatnak a kezelések közé. A betegeknek általában a nagyobb beavatkozás után néhány hónappal még egyszer vissza kell térniük magyar orvosukhoz, de olyan brit szolgáltatót is találni, amelyik az utólagos ellenőrzéseket már Angliában biztosítja.

Plasztikáztatnak is

A fogászati kezelések vezetik a listát, de sok brit végeztet külföldön plasztikai műtéteket is - derült ki a Treatment Abroad (Gyógykezelés Külföldön) felméréséből, amelyet a Financial Times közölt. A költséges fogászati és plasztikai beavatkozások mellett, felkerültek a listára olyan műtétek is - például szemészeti, és protézisműtétek -, amelyekre Nagy-Britanniában nagyon hosszú a várakozási idő.

A brit egészségügybe vetett bizalmat az utóbbi időben ráadásul az is megtépázta, hogy az intézményekben újra megjelent, az úgynevezett MRSA-fertőzés. Ez a leggyakrabban kórházakban terjedő baktérium főképp az egyéb betegségben is szenvedőkre jelent veszélyt, nagyon ritkán, de akár halált is okozhat. A fertőzés miatt a brit kórházakban szigorították a higiénés előírásokat.

A Treatment Abroad felmérése szerint 2006-ban összesen 50 ezer brit választotta a külföldi orvosi ellátást az otthoni helyett és a megkérdezett klinikák további növekedésre számítanak. A kutatók azt is vizsgálták, hogy hová utaznak legszívesebben a gyógyulni, vagy szépülni vágyó britek, eszerint India után Magyarország a legnépszerűbb célállomás, majd Törökország következik.

Bár a felmérés nem reprezentatív, ezek az első becslések arra vonatkozóan, hogy hány brit utazott külföldre kizárólag azért, hogy kezeltesse magát. Ha a kutatásban szereplő számok valóban fedik a valóságot, az azt jelenti, hogy a britek 135 millió fontot költöttek el külföldi gyógykezelésre és még ezen felül van az az összeg, amit szállásra és utazásra szántak.

Tiefenthaler Eszter