Megutaztatták a kezelés előtt a hajléktalant

Vágólapra másolva!
Annak ellenére nehezíti a hajléktalanok ellátását a vizitdíj rendelet, hogy a fedél nélkül élők elvben mentesülnek a díjfizetés alól - állítja több, a hajléktalan-ellátással foglalkozó szakember. A hajléktalanok csak akkor mentesülnek a 300 forint megfizetése alól, ha speciálisan az ő ellátásukkal foglalkozó orvost keresik fel. Így fordulhatott elő az, hogy egy szegedi kórház a fővárosba küldött beutalóért egy hajléktalant, aki miután oda-vissza megtette a távot, ingyen feküdhetett be a kórházba.
Vágólapra másolva!

A hajléktalanok számára komoly problémákat okozhat, ha nem változik a vizitdíj fizetésének gyakorlata - mondta az [origo]-nak a hajléktalan-ellátással foglalkozó Menhely Alapítvány szóvivője. Gurály Zoltán szerint ennek oka, hogy nem minden vidéki településen tudják elérni a hajléktalanok, hogy mentesüljenek a díjfizetés alól.

A jelenlegi szabályozás szerint ugyanis a hajléktalanok mentességet élveznek az orvos-beteg találkozó után fizetendő 300 forintos vizitdíj alól. Ez azonban csak abban az esetben érvényes, ha a speciálisan hajléktalan-ellátással foglalkozó orvost keresik fel, vagy innen irányítják őket a szakrendelésre. Ellenkező esetben nekik is fizetniük kell. (A vizitdíj bevezetés utáni első napon ez még több kórházban is problémát okozott.) A Menhely Alapítvány szóvivője szerint ilyen speciális rendelő azonban nem minden vidéki városban van, átlagban minden megyére csak egy jut. Nógrád megyében például egy sincs.

A fővárosban jobb a helyzet, Budapesten hat ilyen rendelő is működik, bár korántsem 24 órás ügyeletben. Az [origo] riportere szerda délután például csak hajléktanokkal foglalkozó fogorvosi és bőrgyógyászati ügyeletre bukkant, délután rendelő háziorvosra nem. Gurály szerint tovább bonyolítja a helyzetet, hogy ezekben a rendelőkben nem csak a hajléktalanokat látják el ingyen, hanem mindenkit, aki ide betéved. Így egy idő után valószínűleg óriási forgalom zúdul ezekre a rendelőkre.

Problémásnak tartja a helyzetet a Győri Péter, a hajléktalan ellátással foglalkozó Budapesti Módszertani Szociális Központ (BMSZKI) szakmai igazgatója is, aki a szerdán a Népszabadság vélemény rovatában megjelent írásában foglalkozott a kérdéssel. Győri szerint a vizitdíj rendelet miatt nehezebben vehetik igénybe a fedél nélküliek a hajléktalan szállókat is. Ennek oka, hogy ehhez tüdőszűrést igazoló papír kell, amihez ugyancsak ki kell fizetni a 300 forintos vizitdíjat.

A BMSZKI igazgatója szerint mindez olyan anomáliákhoz vezetett, hogy több kórház nem vesz fel beteget, mivel az nem tudja megfizetni az ugyancsak 300 forintos kórházi napidíjat. Néhány kórháznál olyan gyakorlat alakult ki, hogy a betegnek nyilatkoznia kell, hogy hajléktalan-e - fogalmaz Győri. A BMSZKI-nál az [origo]-nak azt mondták: olyan is előfordult, hogy egy szegedi kórházban fekvő betegnek azt mondták, hogy csak úgy mentesül a kórházi napidíj alól, ha a fővárosi hajléktalan ellátó orvosától hoz beutalót. A hajléktalan beteg így elvonatozott Budapestig, majd a beutalóval vissza Szegedre, ahol így már nem kellett fizetnie.

Győri szerint a megoldás az lehetne, ha az orvosoknak hagynának egy ötszázalékos keretet, ezen belül ők maguk mérlegelhetnének, hogy elengedik-e a beteg vizitdíját. A Menhely Alapítvány szóvivője szerint viszont hasznos lehetne az is, hogy a hajléktalanok - akik közül többen dolgoznak - csak akkor mentesülnének a díjfizetés alól, ha valóban nincs jövedelmük.

Az Egészségügyi Minisztérium sajtóosztályán megkeresésünkre mindössze azt mondták: jelenleg összesítik a vizitdíjjal kapcsolatos tapasztalatokat, ha szükésges, azokat még áprilisban módosítják.

Szabó András