Perek tucatjai indulnak a kórházreform ellen

Vágólapra másolva!
Több megyei és települési önkormányzat is a bíróságon támadja meg a kórházi ágyszámokról szóló miniszteri döntést. A Fővárosi Bíróságra eddig húsz beadvány érkezett, amelyekben a döntés megsemmisítését kérik. A Népszabadság úgy tudja, a Fidesz központilag szervezi az akciót, és még formanyomtatványt is készítettek.
Vágólapra másolva!

Már több mint húsz beadvány érkezett a bíróságokra, amelyekben a kórházi ágyszámcsökkentésről szóló közigazgatási határozat megsemmisítését kérik. Albert Viktor, a Fővárosi Bíróság szóvivője elmondta a Népszabadságnak, hogy van olyan beadvány, amely több kórházra is eljárást kér. Nemcsak az intézményfenntartók, a Magyar Orvosi Kamara is bíróság elé viszi az ügyet. A köztestület több mint tíz intézmény érdekeit képviseli a bíróság előtt. A szóvivő hozzátette: az esetek többsége formailag nem peres eljárás, azaz tárgyaláson kívül, csak az iratok alapján dönthetne a bíróság, ám várhatóan kérik majd a beadványok peresítését.

A Népszabadság úgy tudja, 15 beadvány formailag szinte azonos szöveggel, azonos kiemelésekkel készült. Ennek ellenére a napilap kérdésére Soltész Miklós, a Fidesz népjóléti kabinetjének vezetője cáfolta, hogy pártja kötelező tartalmi elemeket határozott meg az ellenzéki vezetésű kórházfenntartóknak. A Népszabadság idéz a dokumentumból: "A Fidesz egészségügyi kabinetje készít egy mintát erre vonatkozóan, hogy a beadványoknak melyek a kötelező tartalmi elemei."

Soltész a lap kérdésére válaszolva azt mondta: nem adhattak kötelező mintát, hiszen minden egyes kórháznak más és más kifogása, problémája volt az egészségügyi miniszter által jegyzett közigazgatási határozattal szemben. Az viszont tény, hogy egyeztettek, hiszen a nyilvánosság előtt sem titkolták, hogy összehívják a fideszes polgármestereket a kórházak ügyében válságtanácskozásra. Erről a sajtó részletesen beszámolt, Mikola István, az egészségügyi kabinet vezetője több nyilatkozatot is tett - közölte a politikus.

Nem nyomtatvány

Az MTI birtokába került, március 13-i keltezésű dokumentumban - amelynek eredetiségét Soltész Miklós is megerősítette - az áll, hogy a Fidesz március 9-i válságtanácskozásán a részt vevő közgyűlési elnökök, polgármesterek arra az elhatározásra jutottak, bírósági úton támadják meg az egészségügyi miniszter közigazgatási határozatait. A levélben azt írták, hogy a Fidesz egészségügyi kabinetje elkészíti a keresetlevél mintáját, amelyet minden érintetthez eljuttatnak, és azt kérik, hogy a minta alapján, a helyi sajátosságokat figyelembe véve készítsék el a beadványukat, amelynek másolatát küldjék vissza a Fidesz elnöki kabinet Önkormányzati Koordinációs és Tájékoztatási Irodájának.

A dokumentum a válságtanácskozás három fő konklúziójaként azt állapította meg, hogy a közigazgatási határozatokat meg kell támadni a bíróságon, hogy kemény tárgyalásokat kell folytatni az OEP-pel a finanszírozási szerződések ügyében, illetve, hogy helyi szinten fontos minden létező médiafelületet igénybe venni a lakosság tájékoztatására, hogy a Fidesz lépéseinél a betegek és a kórházi dolgozók érdekeit tartja szem előtt.

Fideszes politikusok cáfolták, hogy a párt központi utasítás alapján szervezte volna az egészségügyi átalakításokról szóló határozatok bírósági megtámadását, de azt elismerték, hogy adtak jogi segítséget a fideszes önkormányzatoknak a keresetlevél elkészítéséhez. Pesti Imre, a Fidesz budapesti kórházmentő akcióinak egyik szervezője az MTI-nek azt mondta: nem arról van szó, hogy központi utasításban tették volna kötelezővé a fideszes önkormányzatoknak, miként támadják meg bíróságon a közigazgatási határozatot, hanem az önkormányzatok kértek segítséget a beadványok elkészítéséhez. Mint mondta, ezért készítettek el egy "szakmai sillabuszt" arról, hogyan kell kinéznie egy ilyen keresetnek, illetve mely pontok lehetnek fontosak.

Perek kezdődnek

A Békés Megyei Önkormányzat három intézménye érdekében is perel. Fábián Ágnes tanácsnok szerint ők egyénileg fogalmazták meg a beadványukat. A békéscsabai kórház súlyponti intézményi rangot szeretne kivívni a perrel. Nem értik, ha más megyében lehet két súlyponti kórház, Békésben miért nem. Emellett a megszüntetett szemészeti ellátásért harcolnak. A megye másik két intézménye, az orosházi és a gyulai elvett ágyaiért harcol a bíróságon.

Bányai Gábor, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés fideszes elnöke, országgyűlési képviselő ismeri ugyan a mintalevelet, de tudomása szerint nem történt egyéb, minthogy a kórháztulajdonosok egymás között egyeztettek, így megfordult a kezén több megyei, városi önkormányzat beadványtervezete is. Náluk, a megyében például, maguk fogalmaztak, hiszen már tudták, milyen törvényekre, paragrafusokra hivatkozva kérik a kormányzati döntés megsemmisítését.

A bírósághoz fordul a budapesti III. kerület is, amiért a tárca a Margit kórház kapacitását 188 aktív, 162 krónikus és 190 rehabilitációs ágyban határozta meg, megszüntetve több osztályt is - közölte Bús Balázs fideszes polgármester. Keresetükben arra hivatkoznak, hogy a minisztérium a döntéssel megsértette az önkormányzat önállóságát, illetve azt az alkotmányos alapjogot, mely szerint Magyarországon mindenkinek joga van a lehető legmagasabb színvonalú egészségügyi ellátáshoz.

[origo]/MTI