Piszkos üzletek buktak le a húsvéti razziákon

Vágólapra másolva!
Elsősorban tisztasági problémákkal szembesültek az ÁNTSZ szakemberei a húsvéti ellenőrzések során az üzletekben és vendéglátóhelyeken. Közel ezer esetben szabtak ki büntetést azért is, mert vagy szabálytalanul volt feltüntetve a szavatossági idő, vagy egyáltalán nem is jelölték.
Vágólapra másolva!

A húsvéti élelmiszer-biztonsági ellenőrzés során március 19-től április 6-ig az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) munkatársai 4746 ellenőrzést végeztek, 1464 esetben szabtak ki, összesen 118,383 millió forintnyi bírságot - mondta Molnár Kornélia helyettes országos tisztifőorvos keddi sajtótájékoztatóján. A bírságon kívül 270 esetben határozatban kötelezték az ellenőrzött kereskedőt, illetve vendéglátóhelyet a különféle hiányosságok megszüntetésére. Az ellenőrzések azonban még nem értek véget, április 12-ig tartanak.

Az ÁNTSZ szakemberei vizsgálataik során a kiskereskedelemben az élelmiszer-forgalmazás higiénés feltételeire koncentráltak. Továbbá laboratóriumi vizsgálatokkal kiegészítve ellenőrizték, illetve vizsgálják a hidegkonyhai termékeket, a kereskedelemben kapható előfűszerezett húskészítményeket. Ez utóbbiakat mikrobiológiai szempontból ellenőrzik. Továbbá vizsgálják a fűszerpaprikában az úgynevezett mikotoxinok - azaz gomba okozta fertőzések -, illetve a nem engedélyezett színezékanyagok jelenlétét. A vendéglátóhelyeken tapasztalható élelmiszer-biztonsági helyzetet ugyancsak vizsgálják, illetve ellenőrizték.

A hatósági ellenőrök március második felétől április elejéig jellemzően azt tapasztalták, hogy az üzletekben nem voltak megfelelőek a higiénés feltételek, egyebek között az általános tisztaság hiánya volt tapasztalható. Főként mosogatási technológiai hiányosságokat és szakszerűtlen tárolást tapasztaltak az ellenőrök. Hiányzott az alkalmazottaknál az egészségügyi minimumvizsga is sok helyen.

A bírságok legnagyobb hányadát, 111,556 millió forintot az úgynevezett minőségvédelmi bírság tette ki, amelyet az ellenőrök leginkább a minőségmegőrzési, illetve a fogyaszthatóság idejének nem megfelelő feltüntetése miatt szabtak ki. Ez 984 esetben történt meg. Egy esetben az üzlet működését is felfüggesztették az ott tapasztalt hiányosságok miatt.

Az MTI kérdésére válaszolva Ócsai Lajos, az ÁNTSZ járványügyi főosztályvezetője elmondta, hogy az ÁNTSZ által kiszabott bírság azért lényegesen több a társhatóságok által kiszabott bírságok összegénél, mert a tisztiorvosi szolgálatnál dolgozó szakemberek szakképzettségük alapján minden területen "bevethetők". Így az ÁNTSZ az akció-ellenőrzés során minden nélkülözhető szakembert az élelmiszer-biztonsági ellenőrzés elvégzésére tudott átcsoportosítani.