Tompítja Kóka biztosítós követelését az MSZP

Vágólapra másolva!
Bár akadt olyan MSZP-s képviselő, aki Kóka egészségügyi hozzáértésén viccelődött, a szocialisták nyugodtan fogadták az SZDSZ már-már ultimátumszerű feltételeit a biztosítási reformról. Molnár Lajosnak egyelőre az utódját még keresik, de közben további részletek szivárogtak ki arról, milyen konfliktusokba keveredett a miniszterelnökkel. Molnárnak állítólag Gyurcsány bírálatai fájtak a leginkább.
Vágólapra másolva!

Molnár Lajos távozásának ügye koalíciós vitává, illetve üzengetéssé alakult át. A szabad demokraták új elnöke, Kóka János csütörtök reggel, miután zárt ajtók mögött tanácskozást folytatott az egészségügyi tárca vezetőivel, rögtönzött sajtótájékoztatóján azt mondta: az SZDSZ be fogja bizonyítani az MSZP-nek, hogy a több-biztosítós modell jobb, mint az egybiztosítós.

Az SZDSZ elnöke másfél hónapon belül meg szeretne állapodni a szocialistákkal, a több egészségbiztosítóról szóló törvénytervezetet pedig szeptemberben szeretné beterjeszteni az Országgyűlés elé. Tervei szerint az új rendszer már 2008-tól működhetne. Kóka azt is mondta, a koalíció alapfeltétele, hogy több-biztosítós rendszert vezessenek be, arról az eshetőségről azonban nem akart nyilatkozni, mi lesz akkor, ha a szocialisták nemet mondanak erre.

A szocialisták nyilatkozataikban nem szálltak szembe az SZDSZ-szel, mindössze azt hangsúlyozták, még egyeztetni kell a modellről. Gál J. Zoltán, a miniszterelnök kabinetfőnöke csütörtök reggel a Nap-kelté-ben azt mondta: a koalíciós pártok között egyetértés van abban, hogy a biztosítási rendszeren változtatni kell. Hozzátette: a szakmai munka még hónapokig eltart. Hangsúlyozta: nem egybiztosítós vagy több-biztosítós vita van, a modellválasztásról folyik a vita.

Lendvai Ildikó MSZP-s frakcióvezető csütörtöki sajtótájékoztatóján ezt azzal egészítette ki, hogy a szocialisták is úgy gondolják, a jelenlegi rendszer nem maradhat. A frakcióvezető szerint a korábbi egyeztetéseken az MSZP is belátta, hogy nem ördögtől való az egészségügyi magánbiztosító, és az SZDSZ sem javasolt olyan rendszert, amelyben kizárólag csak piaci alapon működő biztosítók versengenének a betegekért.

Kóka diplomáját is felemlegették

Akadt olyan szocialista képviselő, aki kevésbé megértően nyilatkozott az SZDSZ feltételeiről. Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke például az [origo]-nak azt mondta: többféle modell van, annyi, hogy talán mindet még Kóka János sem ismeri. Bár megjegyezte, mivel az SZDSZ-elnök orvos végzettségű, ezért néhányat biztosan tudna mondani. Kökény azért békülékenyen hozzátette: mivel nagyon sok verzió lehetséges, így meg lehet találni a kompromisszumot.

Ennek kidolgozása azonban már Molnár utódjának feladata lesz, akiről Kóka csütörtökön azt mondta, már vannak a fejében nevek, de hozzátette: már önjelöltek is bejelentkeztek. A pártelnök szerint mindenképpen olyan jelöltet fognak választani, aki a több-biztosítós modellt képviseli. A jelölési folyamat 1-2 hétig is eltarthat, mert "a legnagyobb átalakításhoz a legjobb ember kell" - tette hozzá. Addig is a tárcát Horváth Ágnes államtitkár irányítja.

Draskovics Tibor, a reformok kidolgozásáért felelős Államreform Bizottság vezetője az [origo]-nak azt mondta: a tervek szerint tavasszal születik meg a döntés arról, hogy milyen finanszírozási rendszer valósuljon meg. Draskovics szerint valószínűleg nehezen jut a két párt kompromisszumra, de nem a politikai nézetkülönbségek miatt, hanem, mert meglehetősen bonyolult szakmai kérdésről van szó. Az [origo] azon kérdésre, hogy emiatt elképzelhető-e a koalíció felbomlása, Draskovics annyit mondott: "végrehatjuk a kormányprogramot."

Fájtak a miniszternek a bírálatok

Közben továbbra is újabb verziók merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy mi vezetett Molnár Lajos távozásához. Bár Gál J. Zoltán csütörtökön a Nap-kelté-ben azt mondta: alaptalanok azok a hírek is, amelyek szerint a napokban szóváltás volt a miniszterelnök és az egészségügyi miniszter között. A kabinetfőnökhöz hasonlóan Kökény és Lendvai is azt mondta, szerintük az elmúlt hónapok vitáiban nem volt olyan ütközőpont, ami a lemondást indokolhatná.

Az [origo]-nak egy név nélkül nyilatkozó, SZDSZ-es kormányzati forrás azonban azt mondta, a kormányfő és Molnár Lajos közötti konfliktusok jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy az egészségügyi miniszter szerdán benyújtotta a lemondását. Molnár úgy érezte - mondta forrásunk -, hogy Gyurcsány Ferenctől nem kap elég elismerést, annak ellenére, hogy ő úgy érezte, a reform több jelentős lépését csak kisebb döccenők kísérték. Molnár nehezen viselte el azt, hogy Gyurcsány a megbeszéléseken többször is olyanokon lovagolt, hogy a tűzoltóknak miért kellett vizitdíjat fizetniük.

Molnár nehezményezte azt is, hogy Gyurcsány többször nyilvánosan is kritizálta. A miniszterelnök a parlament tavaszi ülésszakának nyitónapján például azt rótta fel Molnárnak, hogy kórházi napidíjat akart fizettetni azokkal a szülőkkel, akik beteg gyerekük mellett töltik az éjszakát. Forrásunk szerint Molnárnak ez azok után esett különösen rosszul, hogy még a kormányban is kevesen hitték, hogy a vizitdíj bevezetése kisebb döccenők ellenére sikerülhet, valamint abban is sokan kételkedtek, hogy az összes kórház alá írja-e az ágyszám-csökkentéseket jóváhagyó szerződéseket.

Molnár nem akart várni a biztosítókkal

A neve elhallgatását kérő forrásunk szerint a konfliktus nem új keletű volt, de tény, hogy azt tovább tetézte a keddi, a biztosítási reformról szóló koalíciós egyeztetés, ahol Molnár és Gyurcsány között "elég határozott vita" volt. SZDSZ-es forrásunk szerint a vita lényege az volt, hogy Molnár minél előbb akart dönteni arról, hogy milyen egészségbiztosítási modell valósuljon meg, a miniszterelnök azonban egyelőre kivárt.

Ezt a verziót erősíti az is, hogy Molnár a lemondásáról kiadott csütörtöki közleményben azt írta, ha a kormány képes volt a reform legtöbb konfliktussal járó részéit gyorsan és eredményesen végigvinni, akkor ő nem tudja elfogadni, hogy a biztosításról szóló döntést halogassák. Gál J. Zoltán viszont arra a kérdésre, hogy a lemondáshoz az vezetett-e, hogy nem volt kormányzati támogatás a miniszter több-biztosítós egészségügyi reformmal kapcsolatos elképzelései mögött, azt válaszolta: "Ez így ebben a formában nem a lemondás indoka."

A biztosítási reformról szóló keddi egyeztetésen a Népszabadság szerint a kormányfő és Molnár mellett részt vett Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője, Horn Gábor SZDSZ-es államtitkár és Draskovics Tibor, az Államreform Bizottság elnöke is. Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője, koalíciós egyeztetésért felelős államtitkár az [origo]-nak nem kívánt részleteket elárulni a zártkörű találkozóról, csupán annyit mondott, ezen az egyeztetésen foglalkoztak először az egészségbiztosítási modellválasztással.

Az államtitkár azt mondta, volt ugyan vita a felek közt, de nem gondolta, hogy ez a miniszter lemondását eredményezi. Horn szerint kedden abban maradtak, hogy Molnár a jövő hétre kész javaslatokat tesz az asztalra. Lendvai Ildikó szerdai sajtótájékoztatóján szintén azt mondta, nem hitte volna, hogy a keddi tárgyalás ide fog vezetni. Draskovics Tibor viszont semmilyen részletet nem kívánt elárni az egyeztetésről.