A 100 forintos boltokra is lecsaptak a húsvéti razzián

Vágólapra másolva!
A legtöbb problémát még mindig a szavatossági idő feltüntetésének hiánya okozza - derült ki a fogyasztóvédők húsvéti ellenőrzés-sorozatának eredményeiből. A felügyelők a közelgő ünnep miatt főként a húskészítményeket és az édességeket vizsgálták, és több mint 45 millió forint bírságot szabtak ki. Az átlagosnál több probléma volt az úgynevezett 100 forintos boltokban.
Vágólapra másolva!

Az ellenőrzött boltok 65 százalékában találtak hiányosságokat, és 45 millió forint bírságot szabtak ki a fogyasztóvédő felügyelők - mondta egy sajtótájékoztatón a húsvét előtti ellenőrzések eredményéről Wittich Tamás, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség főigazgatója. A legtöbb probléma a termékek minőségmegőrzési határidejének, illetve megnevezésének feltüntetésével volt.

A főigazgató tájékoztatása szerint a főfelügyelőség március eleje óta tartó húsvéti ellenőrzéseinek eredményeként az átlagnál magasabb volt a kifogásolási arány a "100 forintos" boltokban: az ilyen üzletek 74 százalékában intézkedtek a felügyelők szabálytalanság miatt. A nagykereskedelmi egységek 60 százalékában is vétettek az előírások ellen.

Wittich a leggyakoribb szabálytalanságok közé sorolta húskészítményeknél az ár feltüntetésének hiányát, illetve a szabálytalan tárolást, ami miatt több mint 2 tonna termék esetében intézkedtek. Továbbra is gyakorinak nevezte a főigazgató a származási bizonylatok hiányosságait. Az édességek ellenőrzésénél a kifogásolási arány 16 százalék volt, és ezek főleg a jelölés, illetve a minőségmegőrzés feltüntetésének hiányára vonatkoztak.

A felügyelőség eddig összesen 120 üzletben kötötte feltételhez 8 tonna édesipari és 2 tonna húskészítmény forgalmazását, 66 alkalommal pedig megtiltották 12 kiló édesipari termék és 284 kiló, lejárt húsipari termék értékesítését.

A próbavásárlások során minden tizedik felügyelőt megpróbálták átverni az eladók, és bár az átlagos, egy vásárlásra jutó kár összege 76 forint volt, előfordult, hogy 470 forinttal "számolta el magát" az eladó. Minőségvédelmi bírságot 146 esetben szabtak ki, több mint 16,6 millió forint értékben, és 230 alkalommal zárult fogyasztóvédelmi bírság kiszabásával az ellenőrzés, 28,8 millió forintot meghaladó értékben.

A kifogásolási arány a legmagasabb a közép-magyarországi és az észak-magyarországi régióban volt, egyaránt 84 százalék. Az ellenőrzési akció még a héten is tart, szerdán a Nagyvásárcsarnokban és a budaörsi Tesco áruházban vizsgálódnak a felügyelők.