Bezárás közben mentettek életet

Vágólapra másolva!
A betegek kérdésrohamai ellenére fennakadások nélkül debütáltak az egészségügyi reform most hatályba lépő intézkedései. Az általunk megkeresett kórházakban annak ellenére nem működött a tb-fizetést ellenőrző rendszer, hogy az hétfőn indult. Az OEP ezt azzal indokolta, hogy kórházaknak idő kell, mire belerázódnak a technikába. Egy fővárosi kórház pedig azt követően mentett életet, hogy már több órája megszűnt.
Vágólapra másolva!

"A betegek többsége bizonytalan, nem látja át, hogy mi értelme a rengeteg változásnak" - mondta az [origo]-nak Rácz Jenő volt egészségügyi miniszter, a veszprémi kórház igazgatója azzal kapcsolatban, hogy az árpilis elsejétől életbe lépő változások közül mi okozza a legtöbb problémát. Vasárnaptól több minden változott az egészségügyben: a tb-t nem fizető potyautasokat figyelmeztetik, a rossz beutalóval érkezőknek fizetniük kell, valamint vasárnaptól hivatalosan is megszűnt három kórház. (A változásokról részletesen itt olvashat.)

Rácz Jenő szerint a változások ellenére az ellátás zökkenőmentes, a betegek azonban rengeteg kérdéssel bombázzák a kórházi dolgozókat. A volt egészségügyi miniszter szerint problémák legfeljebb abból lehetnek, ha területileg nem hozzájuk tartózó, ráadásul nem is hozzájuk szóló beutalóval érkező beteget kell ellátniuk. Ebben az esetben az érintettnek az ellátás költségének 30 százalékát, de legfeljebb 100 ezer forintot kell fizetnie.

Hasonlóról számolt be a Heim Pál Gyermekkórház igazgatója is. Harmat György elmondta: az ellátás zavartalan, konfliktusaik azonban várhatóan lesznek a betegekkel. Harmat szerint ez a fővárosban akkor fordulhat elő, ha a megszűnt kórházakat, kórházi osztályokat továbbra is keresni fogják a betegek.

Nem lézető kórház mentett életet

Ennek némileg ellentmond, hogy az [origo] tudósítója szerint a fővárosi Schöpf-Merei kórházban hétfő délután is nagy volt a forgalom, pedig az intézmény hivatalosan április elsején szűnt meg. (A kórház a tervek szerint magánintézménnyé alakul a jövőben.) Fehér köpenyes dolgozók, betegek, látogatók siettek ki és be az ajtón, amelyre az intézmény vezetősége tájékoztató cetlit tűzött. Eszerint az OEP már nem finanszírozza a fekvőbeteg-ellátást, ezért nekik térítési díjat kell fizetniük, a járóbeteg ellátásért viszont továbbra sem kell fizetni.

A kórházban annak ellenére látták el (már szabályellenesen) egy koraszülött babát és édesanyját, hogy a miniszteri határozat szerint nem tehették volna meg ezt, mert a hatályba lépés után három órával érkeztek. A koraszülött baba apja az [origo]-nak elmondta: az intézményben nem végezhettek volna már koraszülött intenzív ellátást, de az orvosok úgy ítélték meg: sem a gyerek, sem az anyja nem élné túl a pár perces utat sem a másik kórházig. A sürgős beavatkozást így végül a Schöpf-Mereiben végezték el, de a csecsemőt később átvitték a SOTE-klinikára, míg az anya helyben maradhatott.

A kórházak összességében tudomásul vették az ágyszám-csökkentésről, illetve a megszűnésről szóló minisztérium határozakat. Ezt bizonyítja, hogy az Egészségügyi Minisztérium tájékoztatása szerint hétfőig a tatabányai kórház kivételével az összes kórház aláírta az új kapacitásokra vonatkozó szerződést. A tárca tájékoztatása szerint hétfőn a tatabányai kórház is megteszi ezt. Hétfőig az esztergomi és hódmezővásárhelyi kórházak is jóváhagyták a dokumentumot, annak ellenére, hogy az ezeket fenntartó fideszes önkormányzatok múlt kedden még azt közölték az [origo]-val, hogy nem fognak aláírni.

Döcögő potyautas szűrés

Az ugyancsak hétfőn debütáló tb-fizetést ellenőrző rendszerről egyelőre nem tudtak tapasztalatokat mondani a kórházigazgatók, mindössze annyit mondtak, hogy náluk működik a rendszer. Mindenhol azonban nem zökkenőmentes a rendszer, az [origo] munkatársa egy fővárosi szakrendelésen hétfő reggel a saját jogviszonya után érdeklődött, amire az orvos és betegfelvevő is azt felelte: fogalmuk sincs róla, hogy mikor és hogyan fog működni a rendszer. A Péterfy Sándor utcai kórházból távozó betegek is azt mondták az [origo] tudósítójának, hogy a rendelésen nem ellenőrizték azt, hogy fizetik-e a tb-t.

Molnár Barbara, az OEP szóvivője az [origo]-nak ezt azzal indokolta, hogy az intézményeknek idő kell, hogy az ellenőrzésbe technikailag belerázódjanak. A szóvivő elmondta: a kórházak szeptemberig, a háziorvosok decemberig ússzák meg retorzió nélkül, ha elmulasztják ellenőrizni a jogviszony létét. Ha a határidő után se teszik meg, akkor a beteg ellátás után járó pénznek csak a 90 százalékát kapják meg. Molnár szerint azt, hogy az orvosok ellenőrzik a jogviszonyt, az bizonyítja, hogy vasárnap éjféltől hétfő délig az OEP adatbázisából 20 ezer adatletöltés történt.

Rácz Jenő szerint a jogviszony ellenőrzése során néhány csoporttal mindenképpen lesznek problémák. Ide sorolta a háztartásbelieket, az őstermelőket, és azokat a végzős diákokat, akiknek még nincs munkaviszonyuk. Nekik ugyanis nincs érvényes egészségbiztosításuk. Rácz szerint a betegek érdekesen értelmezik a 2008. január 1-i határidőt. Ez az az időpont, ameddig rendezni kell a jogviszonyt, különben fizetniük kell a kezelés után. A volt miniszter szerint a tb-t nem fizetők többsége úgy áll hozzá, hogy a problémát majd decemberben rendezi, addig meg miért fizessen feleslegesen.

Janecskó Kata - Szabó András