A hajigálás ünnepe lett ez a március 15-e

Vágólapra másolva!
Először tojást, majd macskakövet dobáltak a kormányt szidó és Budaházy György elfogása miatt dühös tiltakozók Budapest utcáin, de az erőszakos zavargást viszonylag hamar felszámolta a tavalyhoz képest higgadtabban intézkedő rendőrség. Az MSZP szerint Orbán felelős a történtekért, a Fidesz azonban Budaházy elfogásának körülményeit vizsgálná. Videós, képes összefoglalónk március 15-ről.
Vágólapra másolva!

Bejött az, amire mintegy 50 ezer [origo]-olvasó is számított. Az ünnep előtt azt kérdeztük olvasóinktól, hogy számítanak-e zavargásokra március 15-én, és túlnyomó többségük arra szavazott, hogy lesz kisebb-nagyobb összetűzés. Pedig a nap jelentős része erőszak nélkül, igaz, feszült légkörben zajlott. Kezdődött azzal, hogy az állami ünnepségsorozat kezdetén, a Kossuth téri zászlófelvonáson fütyüléssel és kiabálással fogadták tüntetők - akik közül sokan részt vettek az őszi kormányellenes demonstrációkban - Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt.

A téren becslések szerint mintegy ezer tiltakozó gyűlt össze, akik aztán átvonultak a Múzeumkertbe, az állami ünnepi műsorra. Ott nem politikusok voltak a középpontban, hanem - köztük gyerekek -, bár jelen voltak közjogi méltóságok, köztük Gyurcsány Ferenc is. Az MTI becslése szerint 15 ezer fős tömeg nagy része kormányellenes tüntető volt, akik szinte végig bekiabálásokkal és füttyszóval zavarták meg az előadást. A végén rövid ideig feltűnt előttük Gyurcsány is, aki integetni kezdett az őt szidó tiltakozóknak.

Demszkyt esernyőkkel védték

A Nemzeti Múzeumtól a Petőfi-szoborhoz, a Március 15-e térre vezetett a tömeg útja, a Főpolgármesteri Hivatal egyórás rendezvényének helyszínére. Számítani lehetett arra, hogy a tüntetők igyekeznek majd megzavarni az ünnepséget, amelyen megjelent - bár az előzetes programban ez nem szerepelt - Gyurcsány Ferenc is. A fő beszédet mondó Demszky Gábor szabad demokrata polgármestert kiabálás fogadta, és folyamatosan dobáltak felé tojást és narancsot.

Demszky szinte kiabált a mikrofonba, és arról beszélt, hogy az emberek többsége nem ért egyet azokkal, akik így viselkednek a nemzeti ünnepen. Nagy fekete esernyőkkel próbálták védeni a dobálózástól, de egy tojás mégis eltalálta. A rendezvény végén a tiltakozó tömeg átvonult a Váci utcán keresztül a Vörösmarty térre, a Jobbik nevű szervezet megemlékezésére. Onnan a Fidesz gyűlésére, az Erzsébet híd pesti hídfőjéhez mentek.

Orbán a népszavazásról beszélt

A legnagyobb ellenzéki párt rendezvényén hatalmas tömeg gyűlt össze: az MTI becslése szerint több mint kétszázezer résztvevő volt, a Fidesz pedig negyedmilliós számot emlegetett. Felszólalt több hazai és külföldi jobboldali politikus, de a legtöbben persze Orbán Viktort várták. A Fidesz-elnök mondandójának egyik lényegi eleme az volt, hogy ha a párt által meghirdetett népszavazás sikeres lesz (vagyis a többség elutasítja a reformtervek egyes elemeit), akkor a kormánynak nem marad más választása: vagy enged a többség szavának vagy pedig távozik a hatalomból.

A Fidesz megemlékezésén a műsorvezető az elején megkérte az embereket, hogy csak nemzeti színű lobogókat és jelképeket használjanak, ennek ellenére sokan lóbáltak árpádsávos zászlókat is, amelyek ellen korábban kormánypárti politikusok és civilek is tiltakoztak, mondván, ezt a jelképet használták a második világháború borzalmaiért felelős nyilasok is.

Fotó: Hajdú D. András
Tojásokkal kezdődött

Az ellenzéki gyűlés békésen ért véget, és úgy tűnt, a Demszky-féle tojásdobálás marad a nap legemlékezetesebb pillanata. A Fidesz-rendezvény közben azonban kiderült, hogy a rendőrség délután elfogta a tavaly őszi zavargások óta körözött Budaházy Györgyöt, és ennek hírére támogatói gyülekezni kezdtek az Andrássy úton a Terror Házánál, amelynek közelében van az a rendőrségi fogda, ahova a férfit beszállították. A rendőrség a Hősök tere felé szorította, majd feloszlatta az egyre fogyatkozó, de barikádépítéssel próbálkozó és köveket dobáló tömeget.

Széttörtek mindent, amit lehetett

Közben azonban a Nemzeti Múzeumnál összegyűlt kormányellenes tiltakozók is hírét vették annak, mi történik az Andrássy úton, ezért az Oktogonhoz vonultak. Ott a rendőrség újabb tömegoszlatásba kezdett vízágyúkkal és könnygázzal. A tavaly ősz óta sokszor hallott jelszavakat - pl. Gyurcsány takarodj! - skandáló tömeg szétszéledt, voltak még összetűzések az Operánál és a Deák téren is, de néhány óra alatt felszámolták a rendőrök a zavargást, amelynek azonban biztosan maradnak nyomai. Tudósítóink beszámolói szerint a tiltakozók - akik közül többen aztán nem sokkal később fáradtan metróztak haza - kukákat gyújtogattak, széttörtek mindent, amit lehetett.

Fotó: Hajdú D. András
Lángokkal folytatódott

Ezek már ismerős jelenetek voltak tavaly október után, de a politikai pártok egymásra mutogatása se maradt el. Ugyan Gyurcsány Ferenc az este nyolc után - tehát az erőszakos cselekmények megkezdése alatt - elmondott beszédében nem utalt arra, mi történik az utcán, az MSZP szóvivője kijelentette, Orbán Viktor "engedte ki a szellemet a palackból, övé a felelősség". Ezt a Fidesz persze visszautasította, és helyette azt javasolta, ki kellene vizsgálni, hogy milyen szerepet játszott az események alakulásában az, hogy éppen a nemzeti ünnepen tartóztatta le a rendőrség a több hónapja körözött Budaházy Györgyöt. A rendőrség viszont ezt a burkolt vádat nevezte képtelenségnek, mondván, nem volt semmilyen szándékos időzítés.

A rendőrség egyébként a tavaly október 23-i zavargásokhoz képest - amikor a felvételek szerint brutális intézkedések is voltak - tudósítóink beszámolói szerint higgadtabban jártak el. Minden tömegoszlatási akció előtt többször figyelmeztették a jelenlévőket, hogy mi következik, és alternatív útvonalakat is ajánlottak számukra. Előfordult ugyanakkor, hogy egy tiltakozót fejen talált a könnygázgránát, ami komolyabb sérülést is okozhat. Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője az [origo]-nak azt mondta, október 23-hoz képest más taktikát alkalmaztak: jobb volt a kommunikáció, a kemény magot kiemelték a békés tüntetők közül, erőszakot csak végső esetben használtak, gumilövedéket pedig ezúttal nem vetettek be.