Kismama dolgozó nyert a minisztérium ellen

Vágólapra másolva!
Eltiltotta a további jogsértéstől az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) azt a meg nem nevezett minisztériumot, amely a gyed alatt szüntette meg vezetői státusát egyik dolgozójának. A felmentett főosztályvezetőt nem kell visszahelyezni állásába, ám a megrótt minisztérium mégis a Fővárosi Bíróság elé vitte az ügyet.
Vágólapra másolva!

Az ügy 2004 februárjára nyúlik vissza, amikor a minisztériumban akkor főosztályvezető-helyettesként dolgozó nő fizetés nélküli szabadságot vett ki, mert gyereket várt. Egy évre rá - amikor a tárca szerint átszervezés történt - az otthon gyermekét nevelő nőt főosztályvezetővé nevezték ki, 2006 tavaszán viszont a minisztérium visszavonta vezetői megbízatását.

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság erről az ügyről tette közzé a napokban beszámolóját, amelyben sem a minisztériumot, sem a panaszos nőt nem nevezte meg. (Igaz, a hatóságnál állítólag fontolgatják, hogy a jövőben változtatnak ezen, és közölni fogják az elmarasztalt szervezetek, cégek nevét.)

A pozíciójából elmozdított tisztviselő - aki korábban jutalmat is kapott, és állítása szerint munkahelyi teljesítményével is elégedettek voltak - nem támadta meg bíróságon a leváltását. Az általa jogtalannak tartott eljárás miatt ugyanakkor az EBH-hoz fordult, és meghallgatásakor közölte: az említett időszakban más nők vezető beosztását is megszüntette a tárca.

A minisztérium védekezésének lényege az volt, hogy bár két évig tartották a nő távollétében is a pozícióját, idővel szükségessé vált, hogy azt aktív dolgozó töltse be, olyan, aki a munkahelyén tartózkodik. Azzal is érveltek, hogy a nő által korábban vezetett főosztály 16-20 fős létszáma 30-ra emelkedett. A női vezetőkkel szembeni diszkriminációt is elutasította a tárca, amely szerint az elmúlt két évben 50 vezetői státust vontak vissza, amiből mindössze 17 érintett nőket.

Nem fogadta el az EBH ezt az érvelést, és kimondta: a minisztérium megsértette a törvényt, amikor a szülési szabadság alatt elmozdította pozíciójából a nőt. A hatóság szerint amíg nem tud munkába állni a gyeden lévő főosztályvezető, addig helyettesítéssel kellett volna megoldani a tényleges munkavégzést.

A törvénysértés megállapítása ellenére mégsem kell visszahelyezni főosztályvezetői állásába a nőt, "mert nincs visszamenőleges hatásköre az EBH-nak" - közölte Gyarmati Edit, a hivatal főosztályvezetője. A főosztályvezető hozzátette: az ügy nem ért véget, mert a minisztérium megtámadta az EBH határozatát a Fővárosi Bíróságnál.

Gyarmati Edit szerint gyakran vizsgálódik az EBH az anyasággal, terhességgel kapcsolatos jogsértések ügyében, és mind a magánszektor, mind az állami szféra követ el törvénysértéseket. Volt arra is példa, hogy valakit azért utasítottak el - jogsértő módon - egy munkahelyről, mert lombikbébiprogramra járt.

Lencsés Csaba