Hat miniszternek oszt jutalmat Gyurcsány

Vágólapra másolva!
Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos, Gráf József földművelésügyi miniszter, Kiss Péter munkaügyi miniszter, Szekeres Imre honvédelmi miniszter, Hiller István oktatási miniszter, Molnár Lajos egészségügyi miniszter és Veres János, a Pénzügyminisztérium vezetője kap év végi jutalmat - döntött a miniszterelnök. A 600 ezer és 1,2 millió közti jutalmat van, aki nem veszi fel és olyan is akad, aki jótékonyságra használja. A kormányfő döntését, hogy a reformok megvalósításában élen járó miniszterek pénzjutalmat kapnak, a Fidesz hevesen támadja.
Vágólapra másolva!

Hat olyan miniszternek és egy kormánybiztosnak osztott jutalmat Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, akikre - megítélése szerint - az elmúlt fél évben a reformok és a középtávú fejlesztéspolitika megalapozásában és elindításában meghatározó szerep hárult. Az [origo] - a Kormányszóvivői Iroda közlése alapján, mely szerint egy miniszter illetménye havonta 1.234.500 forint - kiszámolta a jutalmak összegét.

A nyilvánosságra hozott lista alapján jutalmat kapnak a következő miniszterek:

- Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos 1 havi illetményének megfelelő összeget (1.234.500 forintot) kap az Új Magyarország Fejlesztési Terv elkészítéséért, a fejlesztési terv szakmai és társadalmi egyeztetésének sikeres lebonyolításáért, az operatív programok előkészítéséért.

- Gráf József, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium vezetője 1 havi illetményének megfelelő összeget (1.234.500 forintot) kap a széleskörű partnerségen nyugvó új agrárpolitika megteremtéséért, valamint az Új Magyarország Vidékfejlesztési Terv eredményes végrehajtásáért.

- Kiss Péter, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium vezetője 3 heti illetményének megfelelő összeget (926 ezer forintot) kap a fenntartható és igazságos nyugdíjrendszer új szabályozásában, valamint a szociális ellátórendszer átalakításában elvégzett munkájáért.

- Szekeres Imre, a Honvédelmi Minisztérium vezetője 3 heti illetményének megfelelő összeget (azaz 926 ezer forintot) kap a magyar haderőreform folytatásáért, a minisztérium hatékony átszervezéséért.

- Hiller István, az Oktatási és Kulturális Minisztérium vezetője 3 heti illetményének megfelelő összeget (926 ezer forintot) kap a felsőoktatási reform második szakaszának előkészítéséért és elindításáért.

- Molnár Lajos, az Egészségügyi Minisztérium vezetője 2 heti illetményének megfelelő összeget (617 ezer forintot) kap az egészségügyi reformtörvények kidolgozásában nyújtott teljesítményéért, illetve az egészségügyi reform első ütemének elindításáért.

- Veres János, a Pénzügyminisztérium vezetője 2 heti illetményének megfelelő összeget (617 ezer forintot) kap a konvergenciaprogram elkészítéséért.

Nem szívesen beszélnek a jutalomról

"Én mennyit kaptam? Három hetet?" - reagált a három heti illetménynek megfelelő jutalmára utalva a Parlament folyosóján Kiss Péter munkaügyi miniszter, aki kérdésekre viszont nem akart válaszolni.

Molnár Lajos egészségügyi miniszter azt mondta, hogy csak most értesült a jutalmazásáról, egyébként pedig úgy gondolja, hogy a munkáját és annak eredményeit nem neki kell értékelnie. Azokra a felvetésekre nem kívánt reagálni, hogy szerinte megérdemelte-e a jutalmat, illetve, hogy szerencsésnek tartja-e, hogy amikor sokaknak kevesebb pénzből kell megélnie, a miniszterek egy része jutalmat kap. Molnár annyit tett hozzá nyilatkozatához: jutalmát egy hajléktalanokat segítő intézménynek ajánlja fel.

Gráf József földművelésügyi miniszter - aki újságíróktól értesült arról, hogy jutalmat kapott - azt mondta, a "költségvetés jelenlegi helyzetében" a pénzt nem fogja felvenni. A miniszter megjegyezte: fontos, hogy a miniszterelnök értékelje beosztottjai munkáját. Arra a kérdésre, hogy mivel érdemelte ki a jutalmat, három érvet sorolt fel: hogy rend van az általa iránytott ágazatban, mert a gazdák időben hozzájutnak a pénzükhöz, és szerinte az élelmiszerbiztonság területén is sokat dolgoztak. Harmadikként pedig azt említette, hogy a politika helyett igyekszik szakmai kérdésekkel foglalkozni.

Bajnai Gordon kormánybiztos közleményben tudatta, hogy jutalmát egy súlyosan beteg gyermekeket támogató közhasznú alapítvány javára ajánlja fel. Hiller István az Eötvös Kollégiumot támogatja a neki járó jutalommal. Veres János az [origo]-nak elmondta, hogy a nyírbátori szegény gyerekek karácsonyára fordítja jutalmát.

Könyvjutalmon viccelődött a kimaradó Lamperth

Nem kapott jutalmat Szilvásy György, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumot vezető Lamperth Mónika, a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumot vezető Kóka János, Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter, Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter, és Göncz Kinga külügyminiszter.

Danks Emese kormányszóvivő az [origo] azon kérdésére, hogy lesz-e olyan miniszter, aki büntetést kap, azt felelte, hogy nem terveznek ilyet.

Lamperth Mónika nem tudott róla, hogy ő azon miniszterek között van, akik nem kapnak jutalmat. Az [orio]-nak annyit mondott, hogy ez a miniszterelnök döntése volt és ő nyilván megindokolja majd. "Én biztos könyvjutalmat kapok" - tette hozzá viccelődve Lamperth.

A Fidesz szerint szégyenteljes a jutalomosztás

"Szégyen, hogy Gyurcsány Ferenc a megélhetési válság küszöbén azzal alázza meg a magyar embereket, hogy pénzjutalmakat osztogat a megélhetési válság sztahanovistáinak" - regált a jutalmazás hírére - amelyet a Népszava tett közzé szombaton - a Fidesz vasárnap. Szijjártó Péter, a párt szóvivője szerint az a miniszter kap jutalmat, aki a lehető legtovább jutott az emberek megsarcolásában, azonban nem demokrata, aki azért díjazza minisztereit, hogy még nehezebbé tegyék a családok életét.

Danks Emese kormányszóvivő a Fidesz kritikáira azzal válaszolt, hogy a minisztériumok felsővezetői az Orbán-kormány idején 3-6 havi jutalmat kaptak, de volt példa arra is, hogy 15 havi prémiumot kapjon valaki 13. havi fizetésével együtt.