Molnár beszélni akar Orbánnal a reformról

Vágólapra másolva!
A Fidesz nem utasítja el a magántőke megjelenését az egészségügyben, de nem engedné, hogy kiszolgáltassák az intézményeket a profitéhségnek - mondta Orbán Viktor. Molnár Lajos egészségügyi miniszter tárgyalna a Fidesz elnökével, hogy tájékoztassa az egészségügyi reformról. A szakmai szervezetek december 21-re demonstrációt szerveznek.
Vágólapra másolva!

Orbán Viktorral is egyeztetne Molnár Lajos egészségügyi miniszter, mert fontosnak tartja, hogy "a pártok nagy befolyással bíró vezetői személyesen tájékozódjanak" az egészségügyi reformról. Molnár az MTI-hez eljuttatatott nyílt levelében visszautasította a Fidesz vezetőjének pénteki kijelentéseit, hogy a kormány egészségügyi reformjának következtében igazságtalanná válhat az ellátórendszer.

Orbán a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal (NEK) pénteki ülésén beszélt arról, hogy veszélyes, ha köztulajdonból a kikerülnek azok a szolgáltatások, amelyeknek az emberek biztonságát kell garantálniuk. A Fidesz elnöke szerinte ez nem jelenti azt, hogy ne fogadnák el a tőke bevonásának szükségét, de mint mondta, olyan megoldásokra van szükség, amelyek nem szolgáltatják ki a profitérdekeknek az egészségügyi intézmények működését.

A pártelnök emlékeztetett arra, hogy a Fidesz tavaly ősszel már felhívta a figyelmet arra, a repülőtér eladásából származó 400 milliárdos bevételből egy egészségügyi reformalapot kellett volna létrehozni. Ha ez így lett volna, most 400 milliárd forint felhasználásáról vitatkozhatnának. Orbán hozzátette azt is, szerinte tizenöt bajban lévő kórházat lehetne megmenteni a bezárástól a kormányzati kommunikációra szánt pénzből.

Az egészségügyi szakmai- és betegszervezeteket, politikai pártokat, illetve a kormányzatot tömörítő NEK pénteki ülésén - ahol a kormány képviselői nem jelentek meg - felszólította a kabinetet, vonja vissza az egészségügyet érintő törvények módosításáról szóló javaslatokat mert ezek a résztvevők szerint súlyosan érintik az állampolgárok alapvető jogait.

Cser Ágnes, az Egészségügyben és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint a kormányzati szerkezet átalakításról szóló, az Országgyűlés előtt fekvő javaslat "rendeleti kormányzást" vezet be az egészségügyben. Orbán Viktor erről azt mondta, a kormánynak nincs joga ahhoz, hogy a törvényhozást megkerülve, fontos ügyeket rendeleti úton oldjon meg. Molnár Lajos reakciójában visszautasította, hogy rendeleti úton kívánnák megvalósítani a reformot.

A NEK ülése után a résztvevő szervezetek bejelentették, december 21-én demonstrációt tartanak, ahol petíciót kívánnak átadni a kormányzatnak.