Kibeszélhetik bajaikat a balesetek túlélői

Vágólapra másolva!
Országos lelkisegély-szolgálat kiépítésébe fogott a katasztrófavédelmi főigazgatóság. A tömegszerencsétlenségek túlélőinek és a mentésben részt vevőknek februártól minden megyében pszichiáterek segítenek majd feldolgozni a traumát.
Vágólapra másolva!

Pszichiátereket és szociális munkásokat toboroz az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF), akikből minden megyében 3-6 fős csoportokat szeretnének létrehoni. A cél, hogy ezek a szakemberek még az előtt kezdjenek el foglalkozni a tömegszerencsétlenségeket vagy éppen autóbaleseteket átélt személyekkel, mielőtt azok depressziósak lennének vagy az alkoholhoz fordulnának.

A csoportok a tűzoltókat, rendőröket is lelki segélyben részesítik, amennyiben ők kérik ezt. A tapasztalat az, hogy a tragédiákkal, súlyosan sérült emberekkel gyakran kapcsolatba kerülő egyenruhások is igénylik a szakemberek támaszát. Emlékezetes, hogy a közelmúltban a műegyetemi lőtértűznél maguk a tűzoltók kerültek életveszélybe, többen meg is haltak. Az OKF szóvivője, Dobson Tibor szerint, ha egy kollégát érint a tragédia, akkor azt nem könnyű feldolgozni, márpedig ilyen a tűzoltóknál gyakrabban előfordulhat, mint másoknál.

Mint arról az [origo] is beszámolt korábban, nem sokkal a műegyetemi tűzben elhunyt kollégájának temetése után lett öngyilkos egy tiszaújvárosi tűzoltó. Akkor a parancsnoka azt mondta, a férfi évek óta beteg volt, de a pszichológus szerint betegsége mellett a kollégájának temetése is közrejátszhatott az öngyilkosságban.

Dobson Tibor elmondta, hogy a december 15-ei jelentkezési határidő után osztrák specialisták kezdik kiképezni a magyar jelentkezőket néhány hetes tanfolyam keretében. Ezt követően akár már január végétől, február elejétől munkába állhatnak országszerte a lelki segítséget nyújtók. A szóvivő közölte, hogy a megyénkénti hálózat kiépítése 10 millió euróba, azaz több mint 2,6 milliárd forintba kerül, de ennek legnagyobb részét az osztrák társszervezet fizeti.

A katasztrófavédelmiseknél jelentkező pszichiáterek és szociális munkások a segítségnyújtásért pénzt nem kapnak majd, munkájuk teljesen önkéntes lesz.

A jelentkezők között van Töttős Györgyi pszichológus, aki szerint ma Magyarországon nincs meg a kultúrája sem az önkéntes munkavégzésnek, sem annak, hogy az emberek lelki problémáikkal szakemberhez forduljanak. Sőt, úgy véli, hogy nálunk jelenleg "kifejezetten gáz" ilyen jellegű problémákkal orvoshoz fordulni, ami hosszú távon még súlyosabb egészségügyi problémákhoz vezethet. "Mi nem díványon kezeljük majd az embereket, hanem a helyszínen segítünk" - jegyezte meg.

Lencsés Csaba