Molnár örül Sólyom kíváncsiságának

Vágólapra másolva!
Sólyom László köztársasági elnök szerint nem világosak az egészségügyi reform céljai, az államfő ezért egyeztetést kezdeményez Molnár Lajos egészségügyi miniszterrel. A tárca vezetője szerint nem csoda, hogy az államfő érdeklődik a reformok iránt, az egészségügy átalakítása ugyanis több konfliktusos, bonyolult kérdést érint.
Vágólapra másolva!

"Természtesnek tartom, hogy az államfő érdeklődik a reformokról, mindez nem jelenti azt, hogy konfliktus lenne az egészségügyi tárca és a köztársasági elnök között" - mondta az [origo]-nak Molnár Lajos egészügyi miniszter azzal kapcsolatban, hogy Sólyom László a múlt héten egyezetést kezdeményezett az elkezdett reformokról. Molnár elmondta: az államfő elkötelezettségét bizonyítja, hogy Sólyom László a múlt héten nemcsak aláírta az Országgyűlés által elfogadott két reformtörvényt, hanem azt is hozzátette, hogy nem tartja azokat alkotmányellenesnek. Ráadásul a reform kapcsán már korábban is egyeztettek.

Sólyom László a Duna Tévének múlt pénteken adott interjújában azonban árnyaltabban fogalmozott. Az államfő azt mondta: hiányolja, hogy nem lehet látni, hogy hova fut ki az egészségügyi rendszer átalakítása. "Kellene látni azt a következő 2-3 évet, hogy merre fognak menni, mik a világos célkitűzések, határidők." "Szeretném látni, hogy hol a koncepció" - fogalmazott Sólyom, aki szerint ennek megismerése azért is fontos lehet, hogy a kormány így növelje a reformok iránti bizalmat.

Kumin Ferenc, az államfő tanácsadója szerint Sólyom nem akar beleavatkozni be a kormány tevékenységébe, csupán tájékozódni szeretne azokról a lépésekről, amelyeknek a végkimenetelét egyelőre nem lehet tudni. A tanácsadó emlékezett arra, hogy Sólyom László korábban aláírta a megszorításokról szóló törvényeket is, de hozzáfűzte azt a megjegyzést, hogy látni szeretné, hogy a lakosság által vállalt áldozatoknak mi a haszna. Kumin Ferenc szerint hasonló elvet követ az államfő az egészségügyi reform során is.

Molnár az [origo]-nak elmondta: érthető, hogy az államfő arról érdeklődik, hogy az átalakításnak mi a célja, a reformok ugyanis több, bonyolult folyamatot érintenek. Sólyom Lászlónak a határidőket firtató kérdésével kapcsolatban a tárca irányítója azt mondta: szívesen tájékoztatja az elnököt a reformok elveiről és további menetrendjéről. Azt pedig, hogy az eddigi reformtörvények jól sikerültek, Molnár szerint az is bizonyítja, hogy a hazai alkotmánybírósági eszme megteremtője aláírta azokat - utalt Sólyom alkormánybírói tevékenységére az egészségügyi miniszter.

Az egészségügyi reform keretében a kormány többek között meg akarja határozni, hogy a tb-fizetésért cserébe milyen szolgáltatás jár, valamint azt, hogy a járulékot nem fizetők mire jogosultak. A kormány tervei között szerepel olyan ellenőrző rendszer kiépítése, amivel kiszűrhetők lennének a tb-t nem fizető potyautasok. A kormány bevezetné a vizitdíjat, amellyel a hálapénzt akarja megszüntetni, valamint visszaszorítaná a túl nagy számú orvos-beteg találkozásokat.

A kormány átszabná a hazai kórházstruktúrát is, mégpedig úgy, hogy 50 kilométeres körzetenként néhány kórházat védetté nyilvánítana, amelyek a sürgősségi ellátás központjai lennének. Hogy ez mekkora vitákat váltott ki, azt jelzi az is, hogy Molnár úgy fogalmazott az [origo]-nak: "Méterenként állítanak meg a képviselők a folyosón, hogy erről a listáról egyeztessenek."

Az egészségügyi reformmal kapcsolatban eddig öt törvényjavaslatot nyújtottak be a parlamentnek: a gyógyszerek patikán kívüli árusítását is tartalmazó gyógyszer-gazdaságossági törvényt, a kötelező kamarai tagság eltörléséről, az egészségbiztosítási felügyelet létrehozásáról, a biztosítási csomagokról és a vizitdíjról, valamint a kórházi struktúra átalakításáról szóló törvényeket. Ezek közül az első kettőt írta alá Sólyom László. A javaslatokat viszont határozattan ellenzi a Fidesz, az ellenzéki párt elutasítja a vizitdíjat, a kórházreformot, amely a párt szerint átgondolatlanul zajlik. A Fidesz legfőbb kifogása, hogy a reform mögött nincs társadalmi támogatás, ráadásul nincs is azokra pénz.

Szabó András