A Gallup szerint nőtt a Fidesz előnye

Vágólapra másolva!
Tovább növelte előnyét a Fidesz az MSZP-vel szemben a Magyar Gallup Intézet felmérése szerint. Az MDF bejutna a parlamentbe, az SZDSZ azonban kiesne egy most vasárnapi választáson. A gazdasági helyzet megítélése nagyon pesszimista.
Vágólapra másolva!

A Magyar Gallup Intézet november második hetében készült vizsgálata szerint a Fidesz két százalékkal növelte az előnyét az MSZP-vel szemben. A teljes népesség 33 százaléka szavazna a Fideszre, 22 százaléka az MSZP-re. A Gallup szerint nem igaz, hogy a választók elfordultak volna a pártoktól: az előző évben sem volt a mostaninál magasabb a pártot választók aránya a népességen belül.

A határozott pártpreferenciával rendelkezők között a Fidesz előnye az MSZP-vel szemben 18 százalékpontnyi: a pártot választók közt az MSZP 34, a Fidesz 52 százalékon áll. A kis pártok közül ebben a hónapban csak az MDF tartotta meg a parlamenti küszöböt épp elérő pozícióját. Az MDF-re az összes megkérdezett 4 százaléka (a biztos szavazó pártválasztók 5 százaléka) szavazna. Az SZDSZ már csak 2 százalékos támogatást tudhat magáénak a teljes népesség és 3 százalékot a biztos szavazó pártválasztók között a Gallup szerint.

Az elszánt párthívek (biztos szavazó pártválasztók) táborában mért eredmények a Fidesz 19 százalékos vezetését mutatják, a Fideszre ebből a csoportból 54 százalék szavazna.

Az ország gazdasági helyzetének megítélése rendkívül kedvezőtlen: 84 százalék tartja azt többé-kevésbé rossznak, és tízből három válaszadó nagyon rossznak ítéli. Nem volt olyan válaszadó, aki a mai helyzetben úgy válaszolt volna, hogy az ország gazdasági helyzete nagyon jó volna. A megkérdezettek közel háromnegyede úgy érzi, hogy ez a rendkívül kedvezőtlen gazdasági helyzet mostanában csak tovább romlik (73 százalék), és csak ötöde érzékeli úgy, hogy a dolgok inkább javulnak (19 százalék).

A lakosság több mint háromnegyede számára a Gyurcsány-csomag érzékelhető elvonást jelent: 77 százalékuk úgy látja, a családja anyagi helyzete, megélhetési lehetőségei rosszabbak az egy évvel ezelőttinél. A kilátásokat tekintve különösen rövid távon szembeszökő a pesszimizmus: a kérdezettek 60 százaléka (amely július óta gyakorlatilag változatlan arány) további romlást vár a következő egy év során, és hosszabb távon is csak 29 százalék vár javulást.

Mindezek mellett a miniszterelnök munkájának megítélése javult: 6 százalékkal nőtt az őt kedvezően megítélők aránya. A választókorú magyarok 30 százaléka szerint a miniszterelnök jól látja el a feladatát. A tevékenységét negatívan megítélők aránya rendkívül magas, augusztus óta rendre 60 százalék körül van, novemberben 59 százalék volt.

Más közvélemény-kutatók novemberben csökkenő Fidesz-előnyt mértek, és a kormány megítélésének enyhe javulását jelezték.