A MeH csak részben fogadja el a bírálatokat

Vágólapra másolva!
Sorozatos hibákat állapított meg az ombudsmani vizsgálat az augusztus 20-i tűzijáték előkészítésében és lebonyolításában. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa szerint az első számú felelős a Miniszterelnöki Hivatal, de hibázott a rendőrség is. Az ombudsman jogszabályi változásokat ajánl, hogy a jövőben tisztázott legyen, ki fújhat le nagy rendezvényeket. A kormány csak részben ért egyet az ombudsman megállapításaival.
Vágólapra másolva!

A Miniszterelnöki Hivatal az első számú felelős az augusztus 20-án öt halálos áldozatot követelő viharpánikért - állapította meg Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa és helyettese, Takács Albert. Bár a szervezést átadta magáncégeknek, a tűzijáték főszervezője a MeH volt. Csakhogy a szerződésekben "egy betű" sem utalt egy esetleges katasztrófahelyzetre. "Ez súlyos hiányosság" - mondták az ombudsmanok.

Az országgyűlési biztosok hivatalból lefolytatott vizsgálatáról kiadott jelentés a rendőrségi intézkedésben is feltárt hibákat, leginkább azt, hogy a rendkívüli időjárási helyzet bekövetkezésével nem számoltak. Az Országos Meteorológiai Szolgálat tevékenységének vizsgálata megállapította, hogy a szervezet nem adhatott pontosabb és korábbi előrejelzést, viszont az általuk továbbított információk "tudatosulásának ellenőrzése" részükről elmaradt. Ugyanakkor a rendezők nem is kértek előrejelzést az OMSZ-től.

Az ombudsmanok szerint a katasztrófavédelem az információ továbbításán túl intézkedésre, riasztásra nem volt jogosult, és nem is szólíthatta fel a résztvevőket a helyszín elhagyására. Ezt az ombudsmani jelentés súlyos hiányosságnak nevezi. Az Országos Mentőszolgálattal kapcsolatban kijelentették, hogy nem volt az előírásoknak megfelelő számú mozgóőrség a rendezvényen, de nem is lehetett, hiszen 50 ezer főként kellett volna egy-egy rohamkocsi a 1,5 milliós rendezvényen.

A vizsgálat nyomán az ombudsmanok ajánlást fogalmaztak meg a MeH felé, hogy a hivatal indítsa el azt a jogalkotási folyamatot, amely az összes rendezvény - nem csak az állami ünnepségek - esetében szabályozná a felelősségi kört, illetve a döntési kompetenciákat, hogy ki állíthat le veszély esetén egy rendezvényt. A jelentés szerint szükséges egy meteorológiai törvény megalkotása is, amely rögzítené az OMSZ hatáskörét, illetve felruházná olyan jogosítvánnyal, hogy leállíthasson rendezvényeket, ha az időjárás úgy kívánja.

Újságírói kérdésre az ombudsmanok közölték, személyi felelősséget nem vizsgálhattak, csak szervezeti felelősséget, illetve a jogszabályi hátteret. Ennek kapcsán megállapították, hogy a hivatalok nem tettek eleget annak az alkotmánybírósági határozatnak, amely minden állami szerv legfőbb feladatának rendeli az emberi élet védelmét.

Danks Emese kormányszóvivő újságírói kérdés nyomán úgy reagált az ombudsmanok jelentésére, hogy a MeH annak főbb pontjaival "némiképp egyetért", például hogy az állami szevek kötelessége az élet védelme. Viszont szakmai kérdésekben kétségei vannak, például hogy a rendőrség negyed órával a vihar előtt ki tudta volna üríteni a területet. A kormányszóvivő több kérdésre ezzel kapcsolatban nem válaszolt, csupán annyit mondott, 60 napon belül írásban reagálnak az országgyűlési biztosnak.

Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője szerint a jelentés a MeH felelősségét állapította, így most már csak az a kérdés, hogy Szilvásy György levonja-e a konzekvenciákat, és lemond-e posztjáról. A frakcióvezető azt mondta, a jelentésből kiderül, hogy a MeH nem tett eleget jogszabályi kötelezettségeinek, Szilvásy György miniszter pedig hazudott, amikor az általa kezdeményezett vizsgálat végén elháríthatatlan körülményekről beszélt.

Az augusztus 20-ai tűzijáték idején Budapestre lecsapó viharban öten meghaltak, több százan megsérültek. A tragikus esemény ügyében a a rendezvényt megrendelő Miniszterelnöki Hivatal folytatott le vizsgálatot, amelyet Szilvásy György kancelláriaminiszter vezetett, pedig ő saját bevallása szerint is jogosult lett volna arra, hogy lefújja a rendezvényt. Emiatt az ellenzék szerint nem neki kellett volna lefolytatnia a vizsgálatot. Szilvásy azonban másokhoz hasonlóan azzal érvelt, hogy nem volt információja a közelgő veszélyről.

A vizsgálat következményeként felmentették Bodor Tibort, a Miniszterelnöki Hivatal főosztályvezetőjét, aki a tűzijátékot szervező Nexus Kft.-vel kötött szerződést aláírta. Fegyelmi indult az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) ügyeletese ellen, mert nem ellenőrizte, hogy a viharról szóló riasztást tartalmazó e-mailt elolvasták-e az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságon. Vizsgálták az OMSZ vezetőjének, Dunkel Zoltánnak, a katasztrófavédelmisek főigazgatójának, Tatár Attilának és helyettesének felelősségét is. Ezenkívül fegyelmit indítottak két katasztrófavédelmis osztályvezető, Bodnár Sándor és Demeter István ellen.

Szilvásy ugyanakkor ezzel együtt úgy érvelt, hogy egyik szervezet sem jelzett előre olyan erősségű vihart, mint ami végül is bekövetkezett, és ez volt az egyik oka, hogy a rendezvényt nem fújták le korábban az illetékesek. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pedig kijelentette, hogy nincs politikai felelőse az ügynek.