Nőtt a Fidesz előnye a Szonda Ipsos szerint

Vágólapra másolva!
Kisebb mértékben, de tovább nőtt a Fidesz előnye júliusban a Szonda Ipsos kutatása szerint - írja a Népszabadság. A szocialista párttól főként az alacsonyabb végzettségűek, valamint a nyugdíj előtt állók és a vállalkozók pártoltak el. A lakosság közhangulata romlott, a többség szerint rossz irányba mennek a dolgok.
Vágólapra másolva!

Kisebb mértékben ugyan, de a Fidesz júliusban is tovább növelte előnyét a Szonda Ipsos felmérése alapján - derül ki a Népszabadságból. Akárcsak az elmúlt hónapokban, az MSZP-től távolodók elsősorban nem az ellenzéket erősítik: tovább emelkedett a pártválasztásukban bizonytalanok száma, és ezzel együtt romlott a lakosság közhangulata is. A választókorúak körében 31 százalékos a Fidesz, míg 27 százalékos az MSZP támogatottsága, ez az arány a biztos pártválasztók körében 48-40 százalék az ellenzék javára a közvélemény-kutató cég adatai szerint.

A nagyobbik kormánypárt támogatottságát az elmúlt két hónapban a megszorító intézkedések is jelentősen befolyásolták. A magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők inkább kitartanak a szocialista párt mellett, míg az alapfokú végzettségűek közül minden harmadik szimpatizánsuk elpártolt. Az átlagosnál is jóval nagyobb az elpártolók aránya a nyugdíj előtt álló korosztályok, a szakmunkások, valamint a vállalkozók körében.

A Szonda Ipsos szerint az MSZP támogatottsága gyengült a minden eddigi választáson baloldali fölény mutató fővárosban is, a két nagy párt Budapesten jelenleg döntetlenre áll 28-28 százalékkal. A falvakban és kisebb városokban egyértelmű a Fidesz-vezetés, míg a szocialisták még őrzik előnyüket a nagyobb lélekszámú városokban. A koalíciós pártok korábbi támogatói elsősorban a pártválasztásukban bizonytalanok számát növelték, az ellenzék csak kisebb mértékben tudta őket saját oldalukra állítani.

A választókorúak kétharmada szerint rossz irányba mennek a dolgok, jóval kevesebben, a megkérdezettek egyötötde gondolja ennek az ellenkezőjét - derül ki a Szonda Ipsos kutatásából. A kisebb parlamenti pártok közül az SZDSZ szinte csak városokban rendelkezik támogatókkal, ezek közül is elsősorban a fővárosban, ahol eléri a hat százalékot. Az MDF támogatottsága viszont kiegyenlítettebb, az összes településfajtánál rendelkezik átlagosan négy százalékkal.