Nem engedett a húszból az SZDSZ

Vágólapra másolva!
Bár már több kormányzati ügyben is engedni kényszerültek a szabad demokraták, az áfával kapcsolatos új elképzelésnél sarkukra álltak, és végül a kormány maradt is a megszorító csomagban szereplő eredeti tervnél. Sőt, az áfaügyben a kormányfő is a Pénzügyminisztérium államtitkárát hibáztatta.
Vágólapra másolva!

Félreérthetően fogalmazott Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) tegnapi ülésén, amikor úgy nyilatkozott, hogy a kormány "nyitott" a normál áfa-kulcs differenciált emelésére - mondta Gál J. Zoltán a szerdai kormányszóvivői sajtótájékoztatón.

A szociális partnerek azt szerették volna elérni, hogy az Új egyensúly programban szereplő elképzelés - a középső, 15 százalékos áfakulcs 20 százalékosra emelése - helyett az áfa élelmiszerek, energiahordozók és gyógyszerek esetében 15-ről 17, minden más termékre vonatkozóan pedig 23 százalékra emelkedjen. A munkaadói és munkavállalói érdekképviseletek számítása szerint ez kevesebb terhet jelentene az alacsonyabb jövedelműeknek, ugyanakkor 30 milliárddal több bevétellel is járna a költségvetés számára, melynek fejében további kedvezményeket kértek. Katona erre azt javasolta, hogy a kormány esetleg eltekinthet a munkavállalói járulék növelésétől, melynek körülbelül ekkora a hozadéka.

Az adócsomag megváltoztatásával szemben már kedd délután tiltakozásukat fejezték ki a szabad demokraták, mondván, a terv ellentétes az adófilozófiájukkal, ráadásul őket nem is tájékoztatták arról, hogy a kormány gondolkodik ezen a javaslaton. A koalíciós egyeztetésekért felelős szocialista államtitkár elmondása szerint az SZDSZ még kedd este nemet mondott a javaslatra, amit a szerda reggeli kormányülés előtti egyeztetésen is megismételtek. Bár az MSZP részéről a javaslat elfogadható lett volna, a koalíciós megállapodásnak megfelelően az Új Egyensúly Program adócsomagja változatlan tartalommal kerül a parlament elé.

Gál J. Zoltán azt is közölte, hogy a kormányt képviselő államtitkárnak csak arra volt felhatalmazása, hogy az egyensúly program pénzügyi sarokszámait nem veszélyeztető indítványokat tárgyalási javaslatnak tekintse és bevigye a kormány elé. Mivel a megfogalmazás félreérthető volt, Katona Tamást "figyelmeztették". - mondta az államtitkár. (A délelőtt folyamán megkerestük a PM második emberét, ám a koalíciós ügyben továbbirányított minket Gál J. Zoltánhoz.)

Gyurcsány Ferenc a blogján is megemlékezik az esetről, amikor ma reggeli bejegyzésében arról szólt, hogy "itt pontatlanság és jogos érzékenység egyaránt van". Az elmúlt hetekben nem ez volt az első eset, hogy a koalíciós partnerek között nézeteltérés alakult ki. Az SZDSZ például közölte, hogy a megszorításokat tartalmazó Új egyensúly programot csak úgy hajlandók elfogadni, ha 2009-ben bevezetik az egykulcsos adórendszert.

A felsőoktatási reform kapcsán pedig nem a Magyar Bálint által kitalált utólagos képzési hozzájárulás lett a befutó, hanem egy olyan tandíj, melyet az első év után fizetnének a felsőfokú alap- és mesterképzésben részt vevő hallgatók. Az [origo] kérdésére Gál J. Zoltán ugyanakkor azt mondta, hogy ezek az esetek nem hasonlíthatóak össze az OÉT-en megismert áfaemelési tervvel, hiszen ezek átmentek a koalíciós egyeztetési folyamaton, és hamarosan beterjesztik őket az Országgyűlés elé. Szerettük volna megkérdezni a párt álláspontjáról Horn Gábort, a koalíciós egyeztetésekben részt vevő szabad demokrata államtitkárt is, de szerdai megkeresésünkre egyelőre nem érkezett válasz.

Bogár Zsolt