Vágólapra másolva!
Sokmilliárd forintnyi uniós támogatásra várnak egyelőre hiába azok a cégek, amelyek dolgozóik továbbképzésére nyertek pénzt. A hivatal a váratlanul nagy érdeklődéssel és jogszabályváltozásokkal indokolja, hogy még nem tudták folyósítani a tavaly megítélt összegeket sem.
Vágólapra másolva!

Több dühös pályázó is azt állította az [origo]-nak, hogy hiába nyert cégével uniós támogatást tavaly, nem kaptak még egy fillért sem a megítélt összegből, még szerződést sem kötöttek velük. A szóban forgó, a munkaügyi minisztérium által kiírt, HEFOP 3.4.1 -es számú uniós pályázaton összesen 11,5 milliárd forintot osztottak szét - egyelőre csak papíron -, arra a célra, hogy a vállalkozók továbbképezzék dolgozóikat, így is csökkentve az esélyét annak, hogy munkanélkülivé váljanak.

A tenderre tavaly nyár elejétől lehetett jelentkezni, az első nyerteseket tavaly augusztusban hirdették ki, majd folyamatosan bírálták el a beérkezett anyagokat. Bár a kiírás szerint 60 napon belül kell elbírálni az anyagokat, ezt a több esetben nem tudták tartani, jelentős késéssel döntöttek a pályázatokról.

A tender érdekessége, hogy bár eredetileg 7 milliárd forintos kerettel indult, menet közben - a nagy érdeklődés miatt - idén tavasszal és nyár elején összesen 4,5 milliárddal növelték ezt az összeget. Még így is a tervezett 2006. december 31. helyett idén áprilisban lezárták a jelentkezési határidőt, mert elfogyott a pénz. Ráadásul kellemetlen helyzetbe hoztak több pályázót, mert a lerövidített határidő korábban április 24. volt, ezt a dátumot azonban visszamenőleg módosították április 6-ra, így mintegy 500 pályázatot fel sem bontottak.

Tátrai Ferenc, a pályázatok elbírálásában közreműködő Európai Szociális Alap Kht. vezetője megerősítette, hogy nincs még aláírt szerződés. Ezt azzal magyarázta, hogy időközben két jogszabályt is módosítottak. Az egyik változás az áfatörvény módosítása, ami Tátrai szerint nagyban érintette a benyújtott pályázatokat, és amíg a jogszabályváltozás hatásait nem dolgozták fel, addig nem kezdődhetett meg a szerződéskötés.

A másik változás, hogy időközben jogszabály tette kötelezővé, hogy csak munkaügyileg tiszta cégek kaphassanak állami támogatást. Emellett szerepet játszott az is a hosszabbra nyúlt átfutási időben, hogy nagyon sokan jelentkeztek a tenderre - mondta, majd megjegyezte: eddig az ESZA Kht. mellett részt vett a bírálatban a munkaügyi minisztérium irányító hatósága is, ez is növelte az átfutási időt. Mostantól azonban egyszerűsödik az adminisztratív munka, mert a kht. ezt egyedül végzi. Tátrai szerint augusztusban kerülhet sor az első szerződések aláírására.